Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής οι τρεις αγώνες για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο Δημοτικό Στάδιο η Ζάκυνθος κέρδισε εύκολα την ΑΕ Γερακαρίων με 5-0. Στον Πλάνο ο ΑΟ Τσιλιβή συνέτριψε τον Αχιλλέα με 7-1. Στον Αγγερικό Εθνικός Σκουλικάδου και Αργάσι έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν τους βαθμούς.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ>>>>>>

Εύκολο απόγευμα για Ζάκυνθο…

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση η Ζάκυνθος κέρδισε με 5-0 την ΑΕ Γερακαρίων στο Δημοτικό Στάδιο… Οι κυανοκίτρινοι από την αρχή πήραν τα ηνία του αγώνα και μέσα σε 45 λεπτά καθάρισαν το ματς… βέβαια πριν την επίτευξη του πρώτου τέρματος η Ζάκυνθος έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ…

Το 1-0 έγινε μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σούρμπης και το εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεσού στο 20΄ της αναμέτρησης… Δύο λεπτά αργότερα ο Μπεσού θα διευρύνει το σκορ κάνοντας το 2-0 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπεσού και πάλι με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Τριανταφυλλίδη θα κάνει το 3-0 για την ομάδα του… το 4-0 θα γίνει στο 45΄ με τον νεαρό Βαλάντη Τσουκαλά μετά από κάθετη του Σούρμπη.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι η Ζάκυνθος μονοπώλησε το ενδιαφέρον, πίεσε την Ένωση αλλά στην τελική οι γηπεδούχοι ήταν φλύαροι κάνοντας συνέχεια το κάτι παραπάνω! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να μείνει στο 5-0 με το γκολ στο 46΄ του Μαλισόβα… Δοκάρι είχε η Ζάκυνθος στο 86΄ με τον Τσουκαλά

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Τρουπιώτης-Νόλης) Διαμαντής, Μαρίνος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Κωστακιώτης, Μαλισιόβας (65΄ Ντάσης), Κίτος (63΄ Κυριάζος), Πέττας, Μπεσού, Σούρμπης, Τσουκαλάς.

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ: (Γιάννης Ψάρρης) Πλαρινός, Γιατράς (66΄ Μαμφρέδας), Μετζαλίρας, Μουζάκης, Καμπεράϊ, Πλαρινός, Ψάρρης (69΄ Παράσχης), Βούτος, Ντόστι

Μοιρασιά σε όλα για Εθνικό και Αργάσι…

Σοβαρά παράπονα από την διαιτησία του Τρομπούκη έχουν οι άνθρωποι του Εθνικού.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν από τα πιο δύσκολα και αμφίρροπα της αγωνιστικής… Από την μία οι γηπεδούχοι που έτσι και αλλιώς είναι μια δυνατή ομάδα και από την άλλη οι φιλοξενούμενοι που πραγματικά είχαν ανάγκη τους τρεις βαθμούς… Τελικά δεν κέρδισε κανένας αυτό το παιχνίδι!

Ο Ένας βαθμός δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο καθώς στην βαθμολογία ο Εθνικός έχει διαφορά ασφαλείας και το Αργάσι πήγε στους 8 αφήνοντας πίσω Ελατιακό και Αχιλλέα! Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά  και κατάφεραν να προηγηθούν όταν ο Προκόπης έβγαλε σέντρα η μπάλα βρήκε το ξεμαρκάριστο Μαρίνο ο οποίος με συρτό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του!.

16709417_1835742956714323_1569024709_o

Η απάντηση του Αργασίου ήρθε στο 25΄ όταν μετά από σύγχυση στην περιοχή του Εθνικού ο Νικολός έφερε το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1… Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με αντεπιθέσεις… Η πίεση του Εθνικού τελικά δε απέφερε καρπούς καθώς το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος της αναμέτρησης..

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι άνθρωποι του εθνικού εξέφρασαν σοβαρά παράπονα για την διαιτησία του Θωμά Τρομπούκη που την χαρακτήρισαν  αλλοπρόσαλλη και εκνευριστική αλλα και άδικη καθώς όπως υποστηρίζουν δεν δόθηκε στην ομάδα τους καθαρό πέναλτι σε χέρι παίκτη του Αργασίου!

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 83΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ψυχογιός για το Αργάσι και στο 88΄ ο Προκόπης από τον Εθνικό.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚ. (Μαρίνος Σπ. – Πλέσσας Κ.): Καραπάνος, Ρένεσης, Παπαπαδόπουλος, Κεφαλληνός, Προκόπης Μ., Πλέσσας Αντρ. (60’ Ρίκος), Λίβος (71’ Λούλος), Μαρούδας Π. (64’ Πίσκοπος), Μαρίνος Σπ.,Βαλτάς

ΑΡΓΑΣΙ (Κόκλας Ντ.): Kόκλας Ν., Κουρούμαλος Διον., Κουρούμαλος Δημ., Νικολός, Γιακουμέλος Θ., Γιακουμέλος Α., Κενίνι, Ασίμης (92’ Μπάστας), Θεοδώσης, Νόνα, Ψυχογιός

Στο ρελαντί στην αρχή… με γκάζι στο τέλος ο ΑΟ Τσιλιβή

Παρά το 7-1 το Τσιλιβή ίδρωσε για να κερδίσει τον Αχιλλέα καθώς μέχρι το 60 το ματς ήταν μόνο 2-0 για τους νικητές…  οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι αλλά  δεν καθάρισαν γρήγορα το ματς με αποτέλεσμα ο Αχιλλέας να μείνει όρθιος στο ματς..  τουλάχιστον  έως και το 60΄…    Οι παίκτες του Νίκου Ντόβρου μπορεί στο ημίχρονο να είχαν πετύχει μόνο δύο γκολ… στην επανάληψη όμως πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν…Το πρώτο μέρος τα γκολ πέτυχαν οι Μαρούδας και ο Κλάδης… Στην επανάληψη στο παιχνίδι πέρασαν οι Νικολόπουλος, Τσάνης και Κακολύρης και ο ΑΟ Τσιλιβή πέτυχε αλλά 5 τέρματα με τους Νικολόπουλο (3), Μπιρμπίλη και ο Κώστας Γεωργίου… Το γκολ της τιμής πέτυχε με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ο Ανδρέας Τσιριγώτης . ο ίδιος παίκτης στο 2-0 είχε δοκάρι με απ΄ ευθείας εκτέλεση κόρνερ!

ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Τσιντσιλώνης Χρ.): Κεφαλάς, Μαρίνος Σπ. (20’ λ.τρ. Βούτος), Χατζηγεωργίου, Κουτουλογένης, Λήτα, Ντάτσι (80’ Μαρίνος Τ.), Χούμπα, Πέττας, Παππάς, Τσιριγώτης, Σπαθάτος

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.): Φουτζίγια, Γιακουμέλος Π., Γιακουμέλος Τ. (46’ Τσάνης), Κόκας Λ. (46’ Νικολόπουλος), Κλάδης Αγγ., Δρόσος Αντρ., Κόλα Ο., Γεωργίου Κ., Μαρούδας Μ. (55’ Κακολύρης Ν.), Βελλίδης, Μπιρμπίλης