Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δύο ματς για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΟ Τσιλιβή σταμάτησε στα 9 γκολ με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Για τους φιλοξενούμενους τα γκολ πέτυχαν οι Μαρούδας Μάριος (6΄, 57΄, 76΄), Κότσα (35΄, 65΄), Βελλίδης (48΄), Ντονγκό (53΄), Σόρα (75΄), Ντάνυ (88΄).

Στο Μαχαιράδο ο Παναρτεμισιακός με σούπερ Καραμαλίκη που πέτυχε 4 τέρματα κέρδισε 5-1 τον ΑΟ Βασιλικού με τα γκολ (Καραμαλίκη (4), Κορφιάτη (1) για τους φιλοξενούμενους το γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Παν. Μαρούδας.

Με τα φρένα σπασμένα ο ΑΟ Τσιλιβή

Καμιά ομάδα έως και σήμερα 10η αγωνιστική (υπολείπεται η 9η!) δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην ομάδα του Πλάνου που πηγαίνει φουλ για πρωτάθλημα. Αυτή την φορά θύμα της ιστορίας έπεσε η αδύναμη και με ελλείψεις ομάδα του Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ένα χαλαρό απόγευμα βάζοντας 9 τέρματα σε ένα ματς που δεν αντέχει κριτικής. Το σκορ άνοιξε ο Μάριος Μαρούδας στο 6΄, Ο Κότσα στο 35΄ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βελλίδης στο 48΄ έκανε το 3-0, στο 53΄ ο Ντονγκό ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Ο Μαρούδας και πάλι έγραψε το 5-0 με τον Κόστα στο 65΄ να κάνει το 6-0 για την ομάδα του. Ο Σόρα πήρε σειρά και στο 73΄ έκανε το 7-0. Στο 76΄ και πάλι ο Μαρούδας έκανε 3 τα δικά του τέρματα και 8 για την ομάδα του και π Κάνγκα στο 88΄ διαμόρφωσε το τελικό 9-0 για τους ερυθρόλευκους.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Νίκος Κοντονής) Μαρίνος Δ., Λογοθέτης, Δημητρόπουλος, Γκίτσα, Κουρούμαλος, Μαρίνος (71΄ Δασκαλάκης), Ζογκάι, Μπεσίρης, Παναγόπουλος, Κασψάσκης, Κούτσης

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Νίκος Ντόβρος) Φιλιάς, Γιακουμέλος Τ., Βελλίδης, Δρόσος, Κάνκγκα, Κότσα, Ντόγνγκο, Γεωργίου (60΄ Κλάδης Αγγ), Μαρούδας, Κακολύρης (65΄ Τζανάρι), Σόρα

Καθάρισε ο Καραμαλίκης το ματς!

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Παναρτεμισιακός έκανε το καθήκον του και κέρδισε τον ΑΟ Βασιλικού που κατέβηκε στο ματς με αρκετές απουσίες. Οι γηπεδούχοι από την αρχή είχαν τον έλεγχο του αγώνα παρ΄ ότι στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκαν αρκετά από τους φιλοξενούμενους. Ο Στάθης Καραμαλίκης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Παν. Μαρούδας με Πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Ο Νίκος Κορφιάτης ήταν αυτός που έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά κάνοντας το 2-1. Στην επανάληψη ο έμπειρος φορ κατάφερε να καθαρίσει το ματς και έτσι με αλλά 3 δικά του τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την ομάδα του. που στο Β΄ μέρος έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα.

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ (Διον. Μουζάκης) Κυπριώτης, Πολίτης, Χριστοδουλόπουλος, Λούντζης, Αρκαδιανός, Μπάστας Αν., Σκιαδόπουλος (65΄ Κλαδης Χ) , Κλάδης Β. (65΄ Ραυτόπουλος), Καραμαλίκης, Σταμίρης, Κορφιάτης (75΄ Βαρβαρίγος).

ΑΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γιάννης Κακολύρης) (Γράμψας, Σούρμπης, Ματαράγκας (75΄ Μποτώνης), Γιατράς, Μαρίνος, Μαρούδαςμ Ζούγρας, Κυριάζος, Θεοδώσης, Κονίδης (65΄ Βαρδακαστάνης), Κολοκοτσάς