Αν και με δέκα παίκτες από το 50’, η ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη νίκησε 3-0 τη Δόξα Δράμας χάρη στα γκολ του Χατζή στο 56’, του Μπελόν στο 65’ και του Κώστα Αχαλινόπουλου στο 89’

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αιγινιακός κόντρα στη Δόξα Δράμας, καθώς επικράτησε με 3-0, αν και από το 50ό λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κωνσταντινίδη κι ενώ δεν υπήρχε σκορ μέχρι εκείνο το σημείο της αναμέτρησης.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όμως το σουτ του Ρούτση στο 6’ έδιωξε σε κόρνερ ο Τόλιος. Η απάντηση στις ευκαιρίες ήρθε για τον Αιγινιακό στο 11’, όταν ο Πέντα βρήκε τον Κουτσοσπύρο σε θέση τετ α τετ με τον Δαύκο, όμως ο έμπειρος επιθετικός ολιγώρησε και ο γκολκίπερ των Δραμινών μπλόκαρε.

Στο 16’ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπελόν για τους γηπεδούχους έφυγε άουτ, ενώ άστοχη ήταν στο 21’ και η κεφαλιά του Κάσσου για τη Δόξα.

Η τελευταία σημαντική στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 30’ και ανήκε στον Αιγινιακό, όταν ο Μπελόν σούταρε, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και στην επαναφορά το χλιαρό σουτ του Κουτσοσπύρου απέκρουσε ο Δαύκος.

Στην επανάληψη, οι Αιγινιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 50’ λόγω αποβολής του Κωνσταντινίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά απάντησαν με τρία γκολ!

Αρχικά, στο 56’ ο Χατζής άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πέντα, ενώ στο 65’ ο Μπελόν βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «μαυραετών» και με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του Αιγινιακού.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 89’ ο Κώστας Αχαλινόπουλος με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ από τα 25 μέτρα, για να πάρει διαστάσεις θριάμβου η επικράτηση της ομάδας του Κώστα Νικολαΐδη, που με 34 βαθμούς παραμένει σε τροχιά πλέι οφ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας.

ΑIΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Σαμαράς, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Ζούρκος (46’ Φαμπίνιο), Μπελόν (83’ Κ. Αχαλινόπουλος), Πέντα, Γκέσιος (76’ Καρλάο), Κουτσοσπύρος.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Τάσος Λευκόπουλος): Δαύκος, Κάσσος, Στόικος, Ρούτσης, Σιάμπος, Χιντασέλι, Μπέκα, Μοσχάκης (72’ Διαμαντόπουλος), Στεργιανός, Ετόφ, Θεοδωρέλης.

08/02/2014 15:00 Βατανιακός – Ζάκυνθος 2 – 1
09/02/2014 15:00 Απόλλων 1926 – Τύρναβος 1 – 1
09/02/2014 15:00 Αναγέννηση Γιαννιτσών – Καβάλα 1 – 0
09/02/2014 15:00 Αιγινιακός – Δόξα Δράμας 3 – 0