Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στον Παναρτεμισιακό. Οι παίχτες του Αγκουστίν Εγκουαβόν συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους φτάνοντας στο τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, που τους φέρνει στη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα με 10 βαθμούς, 3 λιγότερους από τον πρωτοπόρο Α.Ο. Τσιλιβή.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ>>>>>>>

Οι κυανοκίτρινοι χωρίς να πιάσουν ψηλά στάνταρ απόδοσης, δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν των “ελαφιών” με το ευρύ 1-5 στο γήπεδο του Μαχαιράδου. Μάλιστα το αγωνιστικό κομμάτι πέρασε και σε δεύτερη μοίρα, μιας και το ματς στιγματίστηκε από επεισόδια μεταξύ κάποιων ποδοσφαιριστών στην επανάληψη όταν μάλιστα το ματς είχε ήδη κριθεί (ήταν ήδη στο 0-3).

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται εντόνως για ρατσιστική συμπεριφορά παιχτών του Παναρτεμισιακού απέναντι στους αφρικανικής καταγωγής συναδέλφους τους, κάτι που προκάλεσε την οργή των τελευταίων.

Βέβαια το ματς “μύριζε” μπαρούτι από την αρχή, αφού με το παραμικρό υπήρχαν λεκτικές αψιμαχίες μεταξύ κάποιων παιχτών, πριν φτάσουμε στην εκτεταμένη διακοπή (περίπου 8 λεπτών) στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

“Καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες η Ζάκυνθος

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η Ζάκυνθος ευτύχισε να προηγηθεί με το “καλημέρα” της αναμέτρησης, όταν ο Γιασίν εκμεταλλεύτηκε μεγάλο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με ωραίο αριστερό πλασέ θα ανοίξει το σκορ στο 2′ για το 0-1.

Το γκολ αυτό παρότι ήρθε νωρίς, δεν μπόρεσε να “λύσει” τα πόδια των φιλοξενούμενων που έδειχναν αγχωμένοι και χωρίς καθαρό μυαλό. Το ματς ήταν μέτριο έως κακό ποιοτικά, με τα νεύρα και τις αψιμαχίες να πρωταγωνιστούν.

Στο 28′ ο Μαλισόβας θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά ο Φαραός θα μπλοκάρει σταθερά. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση, μέχρι να έρθει το δεύτερο γκολ και πάλι από το Γιασίν, που με εκπληκτική ατομική προσπάθεια και σουτ θα στείλει τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Φαραού για το 0-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος ανέβασε “στροφές” και θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο γκολ στο 48′, όταν ο Γιασίν με ατομική προσπάθεια θα γυρίσει στον Καραμαλίκη που θα στρώσει για τον Σούρμπη που με δεξί “κεραυνό” θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Φαραού χωρίς ωστόσο να χριστεί σκόρερ.

Επτά λεπτά αργότερα (στο 55′) ο Καραμαλίκης θα πετύχει το 4ο του γκολ στο πρωτάθλημα, με πολύ ωραίο πλασέ αφού βγήκε τετ-α-τετ με τον Φαραό μετά από κόντρες για το 0-3.

Μετά τα θλιβερά γεγονότα από το 65′ μέχρι και το 73′ με τις αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών (διαβάστε παρακάτω), η Ζάκυνθος έδωσε διαστάσεις στη νίκη της, όταν ο Σούρμπης θα σκοράρει μετά από συνεργασία με τον Καραμαλίκη για το 0-4 στο 75′.

Η μοναδική αντίδραση του Παναρτεμισιακού ήταν αυτή στο 81′ ο Ντζεν θα κάνει πέναλτι στο Μπάχο, με το Μπέη να υποδεικνύει αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Βασίλης Κλάδης θα εκτελέσει εύστοχα την εσχάτη των ποινών για το 1-4 στο 81′.

Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης θα στείλει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα του ΑΠΣ, αλλά πιο πριν είχε υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.

Το τελικό 1-5 θα διαμορφώσει ο Τσουκαλάς όταν ο Τζανάρι θα σουτάρει αρχικά δυνατά με το Φαραό να αποκρούει και το νεαρό άσσο να παίρνει το “ριμπάουντ” και να πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία.

Διαιτητής ήταν ο Μπέης, βοηθοί οι Πυλαρινός και Κωστάκης.

Συνθέσεις

Παναρτεμισιακός (Ντένης Κόκλας): Φαραός, Τσιόλης, Καπετάνης, Μπάχος, Γιατράς, Κλάδης Χ. (83′ Λούντζης), Σούρμπης Δ. (46′ Μπάστας Αν.), Κλάδης Β., Μαρούδας Παν-Προκ., Μαρούδας Π. (68′ Ραυτόπουλος) Στήθος

ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 (Αγκουστίν Εγκουαβόν): Διαμαντής, Κουρούμαλος, Τζίνα, Ντζεν, Μπιάζης Β., Σούρμπης Στ., Μουκουτά (68′ Ντάσης), Μαλισόβας (83′ Τσουκαλάς), Γιασίν (68′ Μπέστο), Τζανάρι, Καραμαλίκης (76′ Ψάρρης)

Παρατράγουδα, αψιμαχίες, κυανοκίτρινες “κραυγές” για ρατσιστικά σχόλια και 8λεπτη διακοπή στο ματς!

Στο εξαγωνιστικό κομμάτι, το ματς πήγε να χαλάσει στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Όλα ξεκίνησαν από μια αψιμαχία των Γιατρά και Μουκουτά πάνω σε μια μονομαχία των δύο ποδοσφαιριστών. Κουβέντα στην κουβέντα, ξεκίνησε καυγάς που στην συνέχεια κλιμακώθηκε με ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να έρχονται σε λεκτική αντιπαράθεση. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι καταγγέλλουν ότι ο ποδοσφαιριστής τους Τιερί Μουκουτά δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από αντίστοιχο του Παναρτεμισιακού με άσχημους χαρακτηρισμούς για το χρώμα και την καταγωγή του. Μάλιστα ο αμυντικός του ΑΠΣ φαινόταν έξω φρενών αφού ήθελε να βγάλει τη φανέλα του και να αποχωρήσει από το γήπεδο. Ο έλεγχος είχε χαθεί τελείως για κάμποσα λεπτά αφού στον καυγά μπήκαν και τα τιμ των δύο ομάδων. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και με κάποιες αλλαγές από τους δύο προπονητές η κατάσταση εξομαλύνθηκε μετά από 8 λεπτά που είχε χαθεί κάθε έλεγχος. Μάλιστα στο τέλος του ματς ήρθαν και άνθρωποι από το αστυνομικό τμήμα Ζακύνθου για να επιβάλλουν την τάξη. Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ήταν στο 0-3 και είχε ήδη κριθεί. Και μη χειρότερα, θα προσθέσουμε εμείς!