Άδοξη ήττα γνώρισε η ΑΓΕΖ στο Κλειστό του Ίλιον από την τοπική Ένωση με σκορ 71-64, η οποία δυσκολεύει κατά πολύ την προσπάθεια των ερυθρόλευκων για το “θαύμα” της ανόδου στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Οι παίχτες του Θεόφιλου Μπεκέ ξεκίνησαν πολύ άσχημα την αναμέτρηση, έχοντας βρεθεί εξ’ αρχής πίσω στο σκορ με σημαντική διαφορά (25-10, 45-28).

Όμως με δυναμική αντεπίθεση κατάφεραν ακόμη και να περάσουν μπροστά στο σκορ (55-56), αλλά δυστυχώς η μεγάλη ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ξεκίνησε η 18η «στροφή» για τη Γ’ Εθνική κατηγορία, με την Ένωση Ιλίου να εξασφαλίζει μεγάλο αποτέλεσμα κόντρα στη Ζακυνθινή ομάδα. Η νίκη αυτή, μετρά «διπλά» για τους παίκτες του Τάκη Πανούλια, οι οποίοι όχι απλώς αφήνουν τους Επτανησίους, δύο νίκες πίσω τους, αλλά παίρνουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, στον οποίο το σύνολο του Θεόφιλου Μπεκέ είχε κερδίσει με έξι πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως εύκολα θα την ξεπερνούσαν, κυριαρχώντας απόλυτα και περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στο να σκοράρουν μόλις 28 πόντους (44-28). Στην επανάληψη, όμως, ήρθε η αντίδραση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν στις αρχές της τρίτης περιόδου, με 55-56. Επιστρατεύοντας ξανά, ωστόσο, την εξαιρετική τους αμυντική ικανότητα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν σε εννέα λεπτά, επιμέρους σκορ 16-8, το οποίο τους εξασφάλισε μία εκ των σπουδαιότερων φετινών τους νικών.

Τα δεκάλεπτα: (25-10), (44-28), (53-49), (71-64)

Ενωση Ιλίου (Τάκης Πανούλιας): Βαϊδάκης 11 (1), Γ. Μπέλλας 7 (2), Περλορέτζος, Φουντάς 9(1), Τσολάκης 17, Παπαηλίου, Οδ. Μπέλλας 11 (2), Μίχος 2, Ραλλάκης, Στρατομήτρος 6 (1), Γεωργιάδης 8.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Κοτσέτας 3 (1),Καρβούνης 12 (2), Παπάδης, Μπάρτζος 11 (2), Ζαχαράκης 17 (5), Καραμπάτσος 10 (1), Στέφος 5,Νικολόπουλος 6.

Τι έγινε στα υπόλοιπα ματς

Στην πρώτη θέση διατηρήθηκε ο Έσπερος Πατρών, ο οποίος σε άλλο ένα μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, σταμάτησε με 78-70 το «τρένο» του Προμηθέα Χαλανδρίου. Οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη, έλεγχαν τον αγώνα σε όλη του τη διάρκεια, έχοντας ξεκινήσει δυναμικά, μιας και είχαν προηγηθεί με διψήφια διαφορά (26-14 στο 10′). Όσο και να προσπάθησε, ύστερα, το σύνολο του Τάσου Νικητόπουλου, δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλό του. Με αυτόν τον τρόπο, ο Προμηθέας βρίσκεται πίσω από τις θέσεις ανόδου, μετά από πολύ καιρό.

Σε ένα ματς «ζωής και θανάτου», για αμφότερους τους αντιπάλους, η Πεντέλη ήταν αυτή που κέρδισε τη μεγάλη «μάχη», με 66-56 επί του Κεραυνού Αιγίου. Ειδικά οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα, αν έχαναν αυτό το ματς, θα έβλεπαν το στόχο της ανόδου σχεδόν να αποκλείεται. Επομένως, παίζοντας με απαράμιλλο πάθος και θέληση, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρηση σε όλη της τη διάρκεια, εξουδετερώνοντας τα «ατού» των αντιπάλων τους, όπως δείχνουν και οι μόλις 56 πόντοι που σκόραραν. Παράλληλα, έχουν και το πλεονέκτημα σε μεταξύ τους ισοβαθμία, έχοντας πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στο Αίγιο.

Από όλοκληρη αυτήν τη συγκυρία, ευνοείται η Νίκη Αμαρουσίου, η οποία φτάνει πλέον στη μία νίκη απόσταση από τη Ζάκυνθο, χάρη στην άνετη επικράτησή της επί του Κρανιδίου, με 95-61. Οι παίκτες του Γιώργου Κωλέτση, πήραν από πολύ νωρίς τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, προηγούμενοι μάλιστα με διαφορά άνω των 20 πόντων, στο ημίχρονο (56-29). Το δεύτερο μέρος, επομένως, θα αποτελούσε τυπική διαδικασία, κατά την οποία οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν στο να κάνουν συντήρηση και κρατήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα.

Με παρόμοιο τρόπο κέρδισε και ο Μανδραϊκός, όπως φανερώνει και το τελικό 91-64 επί του Περάματος. Οι φιλοξενούμενοι, ουσιαστικά, μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (16-16), με τους παίκτες του Βασίλη Μαρίνου να πατούν σταδιακά το «γκάζι» και να φτάνουν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους. Πρόκειται για γεγονός που, ασφαλώς, εκτός από ακόμη μεγαλύτερη βαθμολογική «ανάσα», τους δίνει και τρομερή ψυχολογική ώθηση, εν όψει της συνέχειας.

Όσα προβλήματα έχει, άλλο τόσο μεγάλη καρδιά διαθέτει! Το Χαλάνδρι, κατάφερε να κερδίσει με 73-67 την Νήαρ Ηστ και να αφήσει άπαντες άναυδους, στέλνοντας το μήνυμα, ότι… είναι εδώ και θα διεκδικήσει μέχρι τέλους, όποιες πιθανότητες έχει για την παραμονή! Παίζοντας με απίστευτο πάθος και αυταπάρνηση, η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο αποτέλεσμα, το οποίο δεν τους βγάζει φυσικά από τη δύσκολη, αλλά τους δίνει ελπίδα για τη συνέχεια. Αυτό το ματς, είναι ίσως ένα μεγάλο πισωγύρισμα για το σύνολο του Τόλη Καρνέση, το οποίο βρίσκεται πλέον στη επικίνδυνη πέμπτη θέση από το τέλος, η οποία μπορεί να φέρει απευθείας υποβιβασμό, σε περίπτωση που ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΒΔΕ, είναι από την Αιτωλία.

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου, ο οποίος είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ακάδημο, όπως άλλωστε φαίνεται και από το τελικό 97-68. Οι γηπεδούχοι, ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης, προηγούμενοι ήδη με 24-7 από το πρώτο δεκάλεπτο, και με 30 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (50-20). Παρόμοια εικόνα και στη συνέχεια, σε ένα ματς όπου, εκτός επίδειξη δύναμης, είχαν και την ουσία ενός αποτελέσματος που μάλλον ολοκληρώνει… μία και καλή τη συζήτηση περί παραμονής, και πλέον οι παίκτες του Δημήτρη Γκόφα μπορούν να κοιτούν πιο ψηλά.