Μεγάλη προσπάθεια να σταθεί “όρθια” στην πολύ δύσκολη έδρα του Ηρακλή, κατέβαλε η πολύ αξιόμαχη Ζάκυνθος, με το παιχνίδι ουσιαστικά να κρίνεται στο γκολ του Μπαρτολίνι στο 72′, το οποίο επί της ουσίας έλυσε το “γόρδιο δεσμό” μπροστά από την εστία του Ξενοδόχοβ. Η νησιώτικη ομάδα ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος, ενώ έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί με το δοκάρι του Παπαδημητρίου. Στην επανάληψη οι Κυανοκίτρινοι έπαιξαν για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα αλλά το γκολ του Αργεντινού αμυντικού έγειρε για τα καλά την “πλάστιγγα” υπέρ των γηπεδούχων. Το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε ο Λουκίνας, σηκώνοντας στον “αέρα” το “φλεγόμενο” Καυταντζόγλειο.

Αναλυτικά το “φιλμ” της αναμέτρησης

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον , Μπουκουβάλας, Κάσσος (83′ Σιατραβάνης), Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Πουρτουλίδης, Στάμου, Τσιλιανίδης (69′ Λουκίνας), Ιντζόγλου, Ρομάνο (89′ Κυριακίδης Π.), Περόνε

Πάγκος: Παπαθανασίου, Βαλεριάνος, Πασάς, Ζιαμπάρης

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Νόνης (83′ Κρολ), Κρτσμάρεβιτς, Πιτταράς (79′ Κουτσούκης), Ευθυμιάδης, Οικονόμου, Αποστόλου (63′ Πέττας), Παπαδημητρίου

Πάγκος: Πολίτης, Τσορμπατζίδης, Μπλέτσας, Κυριακίδης Κ.

Ξεκίνησε το ματς και διανύουμε περίπου δύο λεπτά. Περίπου 2.500 φίλοι του Ηρακλή στις εξέδρες.

6′ Το 0-0 παραμένει με τον Ηρακλή να έχει την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ με τον Οικονόμου να κάνει την σέντρα και τον Αποστόλου να κάνει την κεφαλιά και το Χουάντερσον να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

12′ Παραμένει το 0-0 με τους νησιώτες να έχουν μπει πολύ καλά στο ματς.

18′ Χωρίς σκορ το ματς με τον Ηρακλή να έχει μια ανούσια υπεροχή και τη Ζάκυνθο να αμύνεται σωστά.

23′ Το 0-0 παραμένει, ίδιο το σκηνικό.

24′ Επικίνδυνα στην περιοχή του Ηρακλή ο Παπαδημητρίου, καθυστερεί να σουτάρει μπλοκάρει σταθερά ο Χουάντερσον.

28′ Παραμένει το 0-0.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Κριτσμάρεβιτς για αντικανονικό μαρκάρισμα στο κέντρο.

33′ Επικίνδυνη φάση για τον Ηρακλή, με τον Πουρτουλίδη να σουτάρει λίγο άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

35′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ. Εκτέλεση κόρνερ Ευθυμιάδη ο Παπαδημητρίου πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

37′ Ωραία επίθεση κόντρα για τον ΑΠΣ, ο Οικονόμου θα βγάλει για τον Πιτταρά, αυτός για τον Παπαδημητρίου που σουτάρει λίγο άουτ.

42′ Το 0-0 παραμένει στο Καυταντζόγλειο.

44′ Φαρμακερή σέντρα του Σαραμαντά ο Ρομάνο θα πάρει την κεφαλιά- ψαράκι η μπάλα μόλις άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του “Γηραιού” στο ματς.

Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0. Εξαιρετική η παρουσία της ομάδας του Ντάνι Ακίνο στο πρώτο μέρος. Βραχυκυκλωμένος ο Ηρακλής δε μπορεί να διασπάσει τη Ζακυνθινή άμυνα.

Έναρξη δευτέρου Ημιχρόνου

Προσπαθεί να πιέσει ο Ηρακλής στο πρώτο πεντάλεπτο για να αποβάλλει το άγχος.

53′ Αλλαγή για τον Ηρακλή, ο Σιατραβάνης στη θέση του Κάσσου.

55′ Κίτρινη κάρτα στο Σαραμαντά.

60′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, στη θέση του Αποστόλου ο Πέττας.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Πιτταρά.

66′ Κίτρινη κάρτα στο Μπουκουβάλα. Παίζει έξυπνα την κόντρα η Ζάκυνθος. Παραμένει το 0-0.

67′ Κάρτα στον Ευθυμιάδη σε φάουλ στην αντεπίθεση.

70′ Αλλαγή για τον Ηρακλή, στη θέση του Τσιλιανίδη ο Λουκίνας.

71′ Εκτέλεση φάουλ του Περόνε, ο Ξενοδόχοβ υπέροχα σε κόρνερ με ενστικτώδη επέμβαση.

72′ ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πουρτουλίδη, ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά το 1-0.

79′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Κουτσούκη να μπαίνει στη θέση του Πιτταρά. Ντεμπούτο για το νεαρό Ζακυνθινό άσσο.

Έχει πάρει “φωτιά” η εξέδρα στο Καυταντζόγλειο.

85′ Παραμένει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

86′ Κουτσούκης κερδίζει από δεξιά βγάζει τη μπάλα για τον Παπαδημητρίου που θα τον προλάβουν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί. Φωνάζουν για επιθετικό φάουλ οι φίλοι του Ηρακλή.

87′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Κρολ να μπαίνει στη θέση του Νόνη. 4-4-2 από τον Αργεντινό τεχνικό. Αλλαγή και για τον Ηρακλή στη θέση του Ρομάνο ο Παύλος Κυριακίδης.

Μπαίνουμε στα τελευταία λεπτά

90′ ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή, με τον Περόνε να μπαίνει στην περιοχή και να βγάλει για το Λουκίνα και αυτός από κοντά να γράφει το 2-0.

Τελικό αποτέλεσμα: Ηρακλής- ΑΠΣ Ζάκυνθος 2-0