Μια «διπλή» στην ουσία νίκη, πήρε η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ στο μεγάλο ντέρμπι παραμονής κόντρα στην Καλαμάτα, στο κατάμεστο Κλειστό της Παναγούλας, κάνοντας ένα σημαντικό «άλμα» για την παραμονή της στη Γ’ Εθνική, για 3η συνεχόμενη χρονιά.

Οι ερυθρόλευκοι, εκτός του υπ’ αριθμόν ένα αντιπάλου τους για την παραμονή, νίκησαν νευρικότητα και άγχος, κάτι που κρίνεται φυσιολογικό εάν σκεφτούμε ότι στο σημερινό ματς παιζόταν σχεδόν μια κατηγορία.

Απ’ το ξεκίνημα κιόλας, η Καλαμάτα φαινόταν αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το «τομάρι» της, κάτι που «μαρτυρά» και το δυνατό της ξεκίνημα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 7 πόντους (11-18) με τον «ζεστό» στην πρώτη περίοδο Αναγνωστόπουλο. Με ένα καλάθι του Νικολόπουλου και δύο εύστοχες βολές του Μπονίκου, η πρώτη περίοδος τελείωσε με το 15-18 υπέρ των «λύκων».

15

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν «χέρι- χέρι» στο σκορ, με το ματς να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ΑΓΕΖ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 22-20 με το Χαλβατζή, για να προηγηθεί ξανά με 4 η Καλαμάτα χάρη σε τρίποντο του Κοντόπουλου (22-26).

Με σερί 9-0 χάρη σε τρίποντο του Κοτσέτα και καλάθια των Ζάγκλα, Χαλβατζή το σκορ έγινε 31-26 και από εκεί 33-28 με δύο βολές του Τζινόπουλου. Με μια βολή και πάλι ο Ζάγκλας θα κάνει το 37-31, για να επανέλθουν ξανά οι φιλοξενούμενοι με δίποντο του Κούτρη και τρίποντο του Τσικούρη για το 37-36.

10

Ιδανικό φινάλε για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, θα δώσει ξανά ο Ζάκλας μετά από «σκοτωμένο» σουτ του Καρακωνσταντάκη και επιθετικό ριμπάουντ που θα πάρει παλικαρίσια ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους του.  Το 39-36 έδινε ένα μικρό ψυχολογικό προβάδισμα στην Ένωση για το υπόλοιπο κρίσιμο διάστημα της αναμέτρησης.

Η επιχείρηση «άνοιγμα ψαλίδας» υπέρ των γηπεδούχων, ξεκίνησε απ’ τα μισά του 3ου δεκαλέπτου. Αρχικά στο 44-40 με μια βολή του Νικολόπουλου, με τον ίδιο παίχτη να δίνει συνέχεια με τρίποντη «βόμβα» και το Τζινόπουλο, να ανεβάζει τη διαφορά στο +9 (49-40) για τους νησιώτες. Στο μεσοδιάστημα ο «πονοκέφαλος» του Νίκου Θεοδόση όλο και μεγάλωνε, αφού οι Κοτσέτας και Ζάγκλας χρεώθηκαν με 4 φάουλ, ενώ πιο πριν είχε τραυματιστεί και ο Σκούφης στον αστράγαλο.

7

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 52-45, με την πλάστιγγα να γέρνει ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων που κυνηγούσαν πλέον και τη διαφορά (άνω των 7 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στην Καλαμάτα).

Οι ερυθρόλευκοι πήγαν μαεστρικά εκεί που ήθελαν το ματς, παρότι τα λάθη και οι χαμένες βολές, δεν έλειψαν για ένα ακόμη παιχνίδι. Το άγχος μεταφέρθηκε στην πλευρά της ομάδας του Δημήτρη Αβδάλα, με το Βούλγαρη να χάνει δύο άχαστα σχεδόν σουτ αλλά τον Κάτσαρη να μειώνει σε 55-48, μέχρι να ακολουθήσει το γκολ-φάουλ του Νικολόπουλου για το 57-48.

Στην συνέχεια ο ψηλός της Καλαμάτας Μπάκας, θα κάνει το 5ο του φάουλ και αναγκαστεί να παρακολουθήσει την αναμέτρηση απ’ τον πάγκο. Η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 8-10 πόντων (62-52, 62-54, 64-54) για να έρθει ο Κοντόπουλος με τρίποντο και να την κατεβάσει στο -7 (64-57).

Η ΑΓΕΖ κρατούσε γερά, βρίσκοντας «λύσεις» απ’ τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» με Κοτσέτα και Ζάγκλα για να φτάσουμε στο 69-59, 18’’ πριν το τέλος όπου αποβλήθηκε και ο Αναγνωστόπουλος με 5 φάουλ.

Οι παίχτες της Καλαμάτας «θόλωσαν» στα κρίσιμα σουτ. Με αποτέλεσμα να βρουν «σίδερο» σε προσπάθειες των Κοντόπουλου, Βούλγαρη και Κούτρη, ενώ στο ενδιάμεσο είχε υποπέσει σε «βήματα» και ο Τσικούρης.

Με μια βολή του Τζινόπουλου και μια του Κοτσέτα, η Ένωση πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη αλλά και την υπερκάλυψη της διαφοράς με το τελικό 71-59. Με το άκουσμα της τελικής κόρνας, ο κόσμος που γέμισε το Κλειστό αποθέωσε την ομάδα, ενώ και οι παίχτες πανηγύρισαν με την ψυχή τους.

Έχοντας δύο βαθμούς απόσταση, συν το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται μια ακόμη νίκη, τρεις «στροφές» πριν το φινάλε… για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Η Καλαμάτα απ’ την πλευρά της, πρέπει να νικήσει σε όλα τα παιχνίδια που ακολουθούν, περιμένοντας ισάριθμες ήττες της ΑΓΕΖ, για να «κλέψει» την ύστατη ώρα την σωτηρία.

Πρώτο ημίχρονο: 39-36

Τα δεκάλεπτα: (15-18), (39-36), (52-45), (71-59)

Διαιτητές: Αποστολίδης- Ραχιώτης

ΑΓΕΖ (Νίκος Θεοδόσης): Κοτσέτας 12 (1), Σκούφης 2, Χαλβατζής 9, Ζάγκλας 10, Τζινόπουλος 9, Μπονίκος 12, Νικολόπουλος 17 (2), Ακτύπης, Χαϊκάλης, Καρακωνσταντάκης, Βαρβαρίγος, Πόπιβτσακ, Σούλης.

Α.Ο ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1980 (Δημήτρης Αβδάλας): Κατσούλης 6, Κάτσαρης 11, Κούτρης 9, Αναγνωστόπουλος 9, Βούλγαρης 1, Κοντόπουλος 15 (3), Μπάκας 8, Τσικούρης, Τσιγαρίδης, Λυκούδης, Μαυροειδής