ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (15.00)

Καλό απόγευμα φίλοι και φίλες. Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα του Βορείου Ομίλου της football league ανάμεσα στην Ζάκυνθο και την Κέρκυρα στο ντέρμπι του Ιονίου.

Ο Δημήτρης Πέττας από το δημοτικό στάδιο και η Κωνσταντίνα Μπάστα διαδικτυακά θα σας ενημερώνουν λεπτό προς λεπτό τη ροή του ντέρμπι.

Πατήστε f5 για ανανέωση

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ 1 – 2  ΤΕΛΙΚΟ

Συνθέσεις:

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Τζανλούκα Κολονέλο

Ξενοδόχοφ, Αποστόλου, Στασινόπουλος (77΄ λ. τρ. Πετράκος), Μπίρης, Φωτιάς, Πέττας, Ρούγιοβιτς (74΄ Βλαχοκυριάκος), Σκαθαρούδης, Τορεσάνι, Όττα, Χατζησάββας

Αναπληρωματικοί: Τσουκαλάς, Καμπούρης, Πετράκος, Κούνσολο, Χιράλδο, Βλαχοκυριάκος, Μπαλιόνε

ΚΕΡΚΥΡΑ: Μιχάλης Γρηγορίου

Βρονταράς, Μαραγκός (86΄ Κρητικός), Καραγιαννίδης, Ζορμπάς (81΄ Μπέριαν), Σουάνης, Γκόμες, Τσαουσάϊ (74΄ Μπαλντοβαλίεφ), Ραπτάκης, Ανδρεόπουλος, Κουτσόπουλος, Σίκιμιτς

Αναπληρωματικοί: Κουτσαβασίλης, Βλάχος, Κρητικός, Μπέριαν, Μπαλντοβαλίεφ, Γυφτοκώστας, Γεωργακόπουλος

Διαιτητής: Ρούσσος-Μπεκερτζής Νικόλαος (Πρέβεζα) – Βοηθοί: Παπαδήμας – Μεσσήνης (Αχαΐα), 4ος Κούλης (Ηλεία)

14.52΄: Περίπου 600 άτομα στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου. Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

* Η Ζάκυνθος πήρε το τέρμα που βρίσκεται προς την πόλη της Ζακύνθου, ενώ, η Κέρκυρα το τέρμα προς το αεροδρόμιο.

* Η Κέρκυρα παρατάχθηκε με άσπρες φανέλες και σκούρο μπλε σορτς, ενώ, ο ΑΠΣ με κίτρινη φανέλα και μπλε σορτς.

15.00 ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

6΄: 0 – 0 και για τις δύο ομάδες. Αναγνωριστικό παιχνίδι.

8΄: Την πρωτοβουλία των κινήσεων την έχει η Κέρκυρα, χωρίς ωστόσο, να απειλεί την εστία του τερματοφύλακα του ΑΠΣ, Ξενοδόχοφ.

10΄: Ο Τσαουσάϊ εκτέλεσε κόρνερ, σουτ του Ζορμπά, οι αμυντικοί της Ζακύνθου έδιωξαν σε κόρνερ. Συνεχίζει να πιέζει η Κέρκυρα έχοντας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

14΄: Ο Τσαουσάϊ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή της Ζακύνθου επικρατώντας σύγχυση, έδιωξαν πάλι οι αμυντικοί σε κόρνερ.

15΄: Ωραία προσπάθεια των παικτών της Ζακύνθου. Ο Πέττας έβγαλε κάθετη στον Όττα, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο αμυντικός της Κέρκυρας προ του Τορεσάνι έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

* Γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά με τη Ζάκυνθο να έχει ισορροπήσει το παιχνίδι.

* Περίπου 1000 άτομα στο γήπεδο.

24΄: Το 0 – 0 παραμένει. Χωρίς φάσεις μπροστά απ΄ τις δύο εστίες. Η Κέρκυρα έχει την πρωτοβουλία, η Ζάκυνθος προσπαθεί να πιέσει.

26΄: Η Ζάκυνθος έχει ανεβεί τα τελευταία 3-4 λεπτά σε ένα παιχνίδι που προς το παρόν δείχνει ισορροπημένο.

27΄: Σκαθαρούδης μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σουτάρισε, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του τερματοφύλακα της Κέρκυρας, Βρονταρά.

29΄: Φάουλ για τον ΑΠΣ σε πολύ καλό σημείο μετά από ωραία ενέργεια του Σκαθαρούδη. Χειροκροτήματα απ΄ την κερκίδα.

34΄: Σέντρα του Ανδρεόπουλου μέσα στην περιοχή της Ζακύνθου, ο Τσαουσάϊ πήγε να κρεμάσει επικίνδυνα τον Ξενοδόχοφ όταν η μπάλα πέρασε από τα οριζόντια δοκάρια της εστίας του.

* Η Ζάκυνθος από δεξιά με Σκαθαρούδη και Όττα δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Κέρκυρας

* Περίπου 200 φίλαθλοι των ΑΠΕΝΑΝΤΙ στηρίζουν και φωνάζουν για την ομάδα του νησιού μας.

39΄: Γκολ για την Κέρκυρα. Ο Σουάνης μπήκε από δεξιά στην περιοχή της Ζακύνθου, έβγαλε παράλληλα την μπάλα και ο Σίκιμιτς από κοντά έστειλε την μπάλα στην εστία της Ζακύνθου.

* Έξαλλος ο προπονητής της Ζακύνθου, Τζανλούκα Κολονέλο, δίνοντας οδηγίες κυρίως στην αριστερή μεριά του αγωνιστικού χώρου. “Πάγωσε” η κερκίδα του Δημοτικού Σταδίου.

43΄: Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Εκτέλεση κόρνερ του Τσαουσάϊ, ωραία κεφαλιά του Σίκιμιτς που σηκώθηκε πάνω από όλους και ο Στασινόπουλος πάνω στη γραμμή έδιωξε το δεύτερο γκολ.

45΄: Ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Σουτ του Πέττα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βρονταρά.

ΛΗΞΗ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

* Χωρίς αλλαγές και οι δύο ομάδες

47΄: Κίτρινη κάρτα για τον ΑΠΣ στον Φωτιά.

48΄: Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα στον Κουτσόπουλο.

50΄: Σκαθαρούδης μπήκε από δεξιά, έβγαλε στον Όττα, ο τελευταίος ήταν γυρισμένος με την πλάτη και δεν μπόρεσε να πλασάρει στον Βρονταρά.

52΄: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! Ολέθριο λάθος του Ραπτάκη, ο οποίος γύρισε την μπάλα με το στήθος στον Βρονταρά, ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας είχε βγει από την εστία και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας της Κέρκυρας.

* Πήρε φωτιά η κερκίδα του Δημοτικού Σταδίου. Χειροκροτήματα για την ομάδα του νησιού μας που τα τελευταία λεπτά είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Ο προπονητής της Κέρκυρας, Μιχάλης Γρηγορίου, έκανε το σταυρό του με τον τρόπο που μπήκε το γκολ.

59΄: Ο ρυθμός είναι πάρα πολύ γρήγορος και για τις δύο ομάδες.

60΄: Σουτ του Πέττα απέκρουσε ο Βρονταράς.

61΄: Ο Σουάνης έκανε άνω – κάτω την άμυνα της Ζακύνθου. Το σουτ που επιχείρησε κατέληξε έξω από τα δοκάρια του Ξενοδόχοφ.

* Πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο β΄ ημίχρονο και από τις δύο ομάδες.

63΄: Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα στον Τσαουσαϊ.

* Ο Ρούγιοβιτς από την πλευρά της Ζακύνθου κάνει ωραίο παιχνίδι στο χώρο του κέντρου.

67΄: Κάθετη πάσα του Χατζησάββα στον Όττα που έβγαινε μόνος του, ο Βρονταράς έδιωξε την τελευταία στιγμή την μπάλα σε κόρνερ.

* Πολύ καλή η παρουσία της Ζακύνθου στο β΄ ημίχρονο.

79΄: Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Κόρνερ του Κουτσόπουλου προβολή Καραγιαννίδη απ΄ το ύψος του πέναλτι η μπάλα καταλήγει άουτ.

84΄: Δεύτερο γκολ για την Κέρκυρα. Επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο. Ένταση επικρατεί στον αγωνιστικό ώρο γιατί παίκτες της Ζακύνθου διαμαρτύρεται γιατί η Κέρκυρα δεν τήρησε το fair play. Το γκολ πέτυχε ο Μπαλντοβαλίεφ.

85΄: Κάρτες μοιράζει ο διαιτητής σε Αποστόλου, Πετράκο και Μπίρη.

* * * Το διαιτητικό τρίο αποσύρθηκε στα αποδυτήρια καθώς τα επεισόδια συνεχίζονται. Όλα προήλθαν από την μη τήρηση του fair play όταν έπρεπε να δώσουν τη μπάλα στην Ζάκυνθο σε φάουλ που έγινε στον Πέττα. Μαζεμένοι οι παίκτες στο χώρο του κέντρο για να δουν τι θα γίνει. Είσοδος των ΜΑΤ εντός αγωνιστικού χώρου.

* Σε καλό κλίμα μιλάνε οι παίκτες μεταξύ των δύο ομάδων.

* Έξαλλος ο Ιταλός τεχνικός για την μη τήρηση του fair play από τη μεριά της Κέρκυρας.

* 15 λεπτά έχουν περάσει. Οι διαιτητές είναι ακόμη στα αποδυτήρια, έχει εκτονωθεί η κατάσταση.

* Σε λίγο βγαίνουν οι διαιτητές, είναι όλα έτοιμα. Ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΑΠΣ Ζάκυνθος κάνουν παρέκκλιση να ηρεμήσουν.

* Βγήκαν οι διαιτητές. Κόκκινη κάρτα στον Φωτιά.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ: 1 – 2 ΤΕΛΙΚΟ