Oλοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου όπου στο γήπεδο του Αγγερικού ο Εθνικός Σκουλικάδου ήταν ο οικοδεσπότης απέναντι στον Τσιλιβή.

Η ομάδα του Πλάνου κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα αλλά “ίδρωσε” πολύ.

Διότι ο Εθνικός ήταν ψυχωμένος και κράτησε ανέπαφη την εστία του για 62 λεπτά. Τόσο χρόνο πήρε στην ποιοτική ομάδα του Πλάνου να “βρει” δίχτυα.

Το πρώτο μέρος ήταν δυνατό με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν με την μαχητικότητα τους, τον αντίπαλο. Έως και το 45΄ δεν υπήρχαν ευκαιρίες. Μοναχά κάτι μακρινά σουτ από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν περισσότερο επικίνδυνοι.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο, το ίδιο σκηνικό. Την υπεροχή οι φιλοξενούμενοι και την μαχητικότητα οι γηπεδούχοι.

Τον “γόρδιο δεσμό” έλυσε τελικά ο Μάριος Μαρούδας στο 62΄, όταν ο Τσιριγώτης εκτέλεσε δυνατά φάουλ από πλάγια αριστερά, όπου ο τερματοφύλακας του Εθνικού δεν έδιωξε σωστά και ο επερχόμενος Μαρούδας από κοντά έκανε το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Κόλα έβγαλε ωραία πάσα στον Κακολύρη ο οποίος έβγαλε σέντρα παράλληλα και ο Ρίκος κατά λάθος  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 0-2.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μάριος Μαρούδας, παράβαση που σφυρίχτηκε σε προσπάθεια του Ορέστη Κόλα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚAΔΟΥ (Διονύσης Μουζάκης): Καραπάνος, Ρένεσης, Παπαδόπουλος (55’ Χαϊκάλης), Παππάς, Ρίκος, Λούλος, Πλέσσας Ανδ., Καμπιώτης, Μαρίνος, Κάρδαρης Α. (19’ Προκόπης Μ.), Στήθος (61’ Κεφαλληνός)

Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (Νίκος Ντόβρος): Κλάδης Β., Τσιριγώτης, Κλάδης Αγγ., Κόκας (75’ Λήτα), Γιακουμέλος, Γεωργίου, Δρόσος, Κακολύρης Ν. (77’ Γιακουμέλος Τ.), Κόλα, Μαρούδας Μ., Νικολόπουλος (55’ Κωζής)