Πρώτο ημίχρονο: 1-0

Σκόρερ:45’ Μπίρης (1-0), 81’+83’ Χιράλδο (2-0, 3-0)

Διαιτητές: Σταθόπουλος, Σταθόπουλος, Γεωργαράς (Δυτικής Αττικής), 4ος: Παπαγεωργίου (Άρτας)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζανλούκα Κολονέλο): Τσουκαλάς, Μπίρης, Στασινόπουλος, Αποστόλου, Τσερκουετάνι, Οικονόμου, Σκαθαρούδης, Όττα (51’ Χιράλδο), Ρούγιοβιτς (58’ Βλαχοκυριάκος), Πετράκος (74’ Πέττας), Σολφερίνο

Πάγκος: Λειβαδιώτης, Φωτιάς, Κούνσολο, Ντιαλό, Χιράλδο, Πέττας, Βλαχοκυριάκος

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Τάσος Λευκόπουλος): Δαύκος, Γελαδάρης, Σμίλιανιτς, Βλασόπουλος, Μπουτζίκος (55’ Χιντασέλι), Διαμαντόπουλος (88’ Κανετίδης), Περσίδης (66’ Ετόφ), Σιάμπος, Μοσχάκης, Στεριανός, Θεοδωρέλλης

Πάγκος: Μένκα, Κίκοφ, Χιντασέλι, Κανετίδης, Ετόφ

Μια ακόμη σπουδαία αλλά και ιστορική συνάμα νίκη, πανηγύρισε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος απέναντι σε έναν αντίπαλο με μεγάλο όνομα όπως η Δόξα Δράμας! Το τελικό 3-0 πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίχτες, τεχνικό επιτελείο και κόσμο, αφού δίνει κατά 99 τοις εκατό την παραμονή στην κατηγορία και τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Οι Κυανοκίτρινοι απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι εντός έδρας είναι μια από τις πλέον αποτελεσματικές ομάδες του πρωταθλήματος, έχοντας πανηγυρίσει 9 νίκες σε 11 παιχνίδια.

Ήτοι 28 από τους 31 βαθμούς (εάν υπολογίσουμε και την ισοπαλία με τον Ηρακλή) στο σύνολο, με το Δημοτικό στάδιο να αποτελεί ουσιαστικά το μεγαλύτερο «όπλο» για την επίτευξη του μεγάλου στόχου.

Από την άλλη μεριά, τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα για τη άλλοτε κραταιά Δόξα Δράμας, που για να επιβιώσει στην κατηγορία, οφείλει να επικρατήσει στην έδρα της, επί του Α.Ο Καβάλας σε έναν πραγματικό «τελικό» και για τις δύο ομάδες.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι νησιώτες έδειξαν ένα διαφορετικό απ’ το συνηθισμένο τους πρόσωπο, παίζοντας λιγότερο ορμητικά (συνηθίζουν να ξεκινούν έτσι) και περισσότερο μυαλωμένα, ψάχνοντας με υπομονή το πρώτο τους γκολ.

Έλυσε το “γόρδιο δεσμό” ο Αλέξανδρος Μπίρης

Η ομάδα του Τζανλούκα Κολονέλο είχε δύο καλές περιπτώσεις με τον Όττα στα πρώτα είκοσι λεπτά, όταν ο Αργεντινός επιθετικός δε μπόρεσε να «σπρώξει» τη μπάλα στα δίχτυα, σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Πρώτα στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου και στο 19’ μετά από κόρνερ του ίδιου ποδοσφαιριστή, όπου εξ’ επαφής αστόχησε σε ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Προηγουμένως η Δόξα είχε ένα σουτ με το Διαμαντόπουλο απ’ τα αριστερά, που μπλόκαρε σταθερά ο Τσουκαλάς. Το παιχνίδι κυλούσε σε ένα σταθερό τέμπο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία και τη Δόξα να είναι καλά οργανωμένη στην άμυνα της κρατώντας το «μηδέν» στα μετόπισθεν.

Το «γόρδιο δεσμό» όμως των Δραμινών έλυσε ο Αλέξανδρος Μπίρης, που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραρε, ανοίγοντας το «δρόμο» για μια ακόμη νίκη. Στη φάση του 45’ ο Οικονόμου εκτέλεσε ένα ακόμη «φαρμακερό» κόρνερ, ο Πετράκος πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους παίρνοντας την κεφαλιά και στρώνοντας τη για τον ψηλόσωμο αμυντικό που από θέση «λουκούμι» δε χαρίστηκε στο Δαύκο και με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δείτε το video από τους “Απέναντι fans του ΑΠΣ Ζάκυνθος

Έβγαλε Κολομβιανό “λαγό” απ’ το καπέλο, ο Τζανλούκα Κολονέλο

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος έδωσε χώρο στον αντίπαλο, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλεί άμεσα την εστία του Τσουκαλά. Μάλιστα στο 62’ λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση, όταν ο Χιντασέλι έβγαλε την σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Αποστόλου έσπευσε να του βάλει την προβολή, με τη μπάλα να αλλάζει πορεία και να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Τσουκαλά.

Ένα λεπτό νωρίτερα, στο παιχνίδι είχε περάσει ο Κολομβιανός επιθετικός Ανδρές Χιράλδο, ο οποίος στο 63’ θα χάσει μια σημαντική ευκαιρία, όταν ο Σολφερίνο θα κερδίσει τις κόντρες η μπάλα θα στρωθεί σε εκείνον που θα σουτάρει πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στο 65’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής θα βγει επικίνδυνα από θέση πλάγια αριστερά, όπου θα σουτάρει άουτ, ενώ στο 66’ ο Λατινοαμερικάνος φορ θα γίνει αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Σκαθαρούδη αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει από καίρια θέση, θα βρει σε ετοιμότητα το Δαύκο.

Το παιχνίδι κυλούσε με το ίδιο τέμπο και το άγχος ήταν μεγάλο στην πλευρά των γηπεδούχων, που έψαχναν ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το ματς αλλά έπρεπε να προσέχουν και τα μετόπισθεν για να μην απολέσουν το τρίποντο της.

Η «ζημιά» παραλίγο να γίνει στο 72’ όταν σε ένα γύρισμα του Τσερκουετάνι, ο Τσουκαλάς μπλόκαρε με αυτοθυσία πριν σημειωθεί αυτογκόλ από το «πουθενά».

Οι γηπεδούχοι έχοντας περάσει το διάστημα πίεσης των Δραμινών, ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους,  απειλώντας ξανά με το Χιράλδο στο 80’ όταν ο Οικονόμου θα κάνει μια θαυμάσια ατομική προσπάθεια, βγάζοντας σέντρα για τον Κολομβιανό με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η δικαίωση όμως για τον ίδιο, θα έρθει στο 81ο λεπτό, όταν θα πιέσει τον Στεργιανό και θα του κλέψει τη μπάλα, φεύγοντας ολομόναχος σε πλάγιο τετ-α-τετ με το Δαύκο. Το πλασέ που θα επιχειρήσει θα βρει «στόχο» για να έρθει η λύτρωση (2-0) μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μετά και το δεύτερο τέρμα, το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τους παίχτες του Κολονέλο να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι στο 88’ θα μπει και το «κερασάκι» στην «τούρτα», με τον Οικονόμου να βγάζει έξοχα για τον Σκαθαρούδη που βγήκε απέναντι στο Δαύκο ο οποίος θα τον ανακόψει αλλά η μπάλα θα στρωθεί στον επερχόμενο Χιράλδο που σε κενή εστία θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Το παιχνίδι θα τελειώσει με μια υπέροχη επέμβαση του Τσουκαλά, σε αριστοτεχνικό χτύπημα του Θεοδωρέλλη με τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ και το “καθαρό” 3-0, να παραμένει μέχρι τέλους, για ένα ιδανικό φινάλε!