Επανάληψη του “έργου” που παίχτηκε προχθές για το πρωτάθλημα είχαμε και στο Κύπελλο… Μαχαιράδο-Τσιλιβή 0-4… αυτή την φορά! Δεν άλλαξε κάτι, το Τσιλιβή έδειξε ότι είναι ομάδα ανώτερου επιπέδου καθώς ο Αστέρας δεν έχει δυστυχώς την ποιότητα προηγούμενων χρόνων!

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή έδειξαn ποιος θα είναι το ‘αφεντικό” της αναμέτρησης και πριν καλά καλά αρχίσει το ματς στο 3΄ ο Νίκος Κακολύρης με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα πλεκτό κάνοντας το 0-1. Δεν πρόλαβαν να ανασάνουν οι οι παίκτες του Αστέρα Μαχαιράδου και δέχθηκαν και 2ο γκολ με τον Aν. Μπάστα ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά και έκανε το 0-2.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε το παιχνίδι με το Τσιλιβή να έχει διαθέσεις να “καθαρίσει την μπουγάδα” από το πρώτο μισάωρο. Όπερ και εγένετο! Στο 30΄ ο Μέμος Προκόπης με πλασέ έκανε το 0-3 αφού εκμεταλλεύτηκε την άψογη πλάγια συρτή πάσα του Κακολύρη!. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (31′) το Τσιλιβί έφτασε πολύ κοντά και σε τέταρτο γκολ όμως ο Νικολόπουλος δεν πλάσαρε σωστά τον Αυγουστίνο στέλνοντας τη μπάλα δίπλα απ το αριστερό δοκάρι παιχνίδι κάπου εκεί έλαβε τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν ταχύτητα και πήγαν χαλαρά στο ημίχρονο. Στην επανάληψη είχε χαθεί το ενδιαφέρον και οι φίλαθλοι στην κερκίδα το είχαν ρίξει στα αστεία το μόνο αξιόλογο που έγινε ήταν το 4ο γκολ για το Τσιλιβή  αυτή την φορά με τον Λάμπρο Κόκα ο οποίος με σουτ έκανε το 0-4… Στο 80′ ο Τσιριγώτης μετά από μια σέντρα σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα…

Το τελκό σ΄φυριγμα της λήξης βρήκε τους “κόκκινους” να έχουν περάσει στην ημιτελική φάση του θεσμού!

Στο ματς παρακολούθησε ο Στάθης Καραμαλίκης που είναι πλέον πάικτης της ομάδας του Τσιλιβή και από το επόμενο ματς θαα μπορεί να αγωνιστεί κανονικά.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Κωστάκη αλλά και των βοηθών του Καλογεράκου και Μπέη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Νίκος Γούλιαρης): Αυγουστίνος, Αντίοχος, Κυβετός, Λούντζης, Καλαμαράς, Παπαδάτος Ι. (81′ Ράπα), Μαρούδας (67′ Κυβετός Δ.), Τσιλίκης Επ. Πάστρας, Νταλανάι (78′ Ντούσης), Κακολύρης.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Παναγιώτης Τρουπιώτης): Φεράτι, Γιακουμέλος, Μαυρίας, Κόκας, Κλάδης, Μπάστας, Προκόπης, Γεωργίου (64′ Κάρδαρης), Νικολόπουλος (70′ Αλεξανδρίδης), Κακολύρης, Σταμίρης (56′ Τσιριγώτης).