Δεν μπόρεσε η ζακυνθινή ομάδα να μείνει όρθια και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα από τον δυνατό Αίολο Αγυιάς στην Πάτρα. Οι παίκτες του Νίκου Θεοδόση δείχνουν ότι θέλουν αρκετή δουλειά ακόμα για να βρουν τον δικό τους ρυθμό.

Έτσι λοιπόν οι νησιώτες ηττήθηκαν με το βαρύ 85-62 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξε αντίσταση από τους φιλοξενούμενους καθώς βρέθηκαν να κερδίζουν με 17-14. Από εκεί και πέρα οι  γηπεδούχοι έκαναν το πρώτο τους ξέσπασμα και προηγήθηκαν με 37-26 στο ημίχρονο.

Όμως το χειρότερο δεκάλεπτο, ήταν το τέταρτο για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δέχθηκαν 31 πόντους από τον Αίολο Αγυιάς και σκόραραν 16. Αυτό το γεγονός συνετέλεσε ώστε η γηπεδούχος ομάδα να ξεφύγει με 68-42 και να κατακτήσει τελικά μια εύκολη νίκη με 85-62, έχοντας πλουλαρισμό στην επίθεση.

Από τον Αίολο, ο Ροκανάς είχε 21 πόντους, ενώ ο Γιαννικόπουλος σταμάτησε στους 19 πόντους. Από την ΑΓΕΖ ο Βαρβαρίγος είχε 22 πόντους αλλά δεν έφτασαν. Να πούμε ότι για τη Ζακυνθινή ομάδα έλειπε από την αποστολή και ο Δ. Μπονίκος.

Επόμενο ματς για την ΑΓΕΖ είναι κόντρα στον ΕΣΠΕΡΟ ΑΟΠΑ στο κλειστό της Παναγούλας.

Δεκάλεπτα:14-17, 37-26, 68-42, 85-62

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου Α.): Αγγελακόπουλος 12 (2), Χουλιαράς 3 (1), Γιαννικόπουλος 19 (1), Ροκανάς 21 (3), Αρχιμανδρίτης 7 (1), Σίνης 14 (1), Χαμηλός 5, Αγγελόπουλος 4, Δόνος, Θεοδωρόπουλος, Ζυγάς, Βλάχος.

ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Θεοδόσης Ν.): Καψαμπέλης 9, Πέττας 3 (1), Χριστοφοράτος 2, Κοτσέτας 11 (1), Δημησιάνος 4, Δάφνος 11 (4), Βαρβαρίγος 22 (2), Θεοδωρίτσης, Σταμίρης.