Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Λεβάντες που κέρδισε το Τσιλιβή μέσα στην έδρα του 2-1. «Φωτιά» στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα έβαλε ο Ελατιακός που κέρδισε τον ΑΟΚ στον Αγγερικό. Άνετα και ωραία ο Παναρτεμισιακός κέρδισε τον Αχιλλέα και συνεχίζει την ανοδική του πορεία.

Αναλυτικά οι αγώνες

Αχιλλέας- Παναρτεμισιακός 0-5

“Πεντάρα” για Παναρτεμισιακό!

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και στις νίκες έδωσε ο Παναρτεμισιακός που πέρασε πιο εύκολα απ’ ότι… περίμενε στο Ενωσιακό, επικρατώντας του Αχιλλέα με το εμφατικό 0-5. Για τα ελάφια που έχουν ανακάμψει αρκετά στη βαθμολογία, το σκορ άνοιξε ο Κορφιάτης με ωραία σουτ στη κίνηση στο 15ο λεπτό. Στο 31′ ο Φετσάνης και αφού συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ραυτόπουλο, έκανε το 0-2. Με το εν λόγω σκορ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ακόμα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο καταφέρνοντας να πετύχουν άλλα τρία τέρματα, με τους Ραυτόπουλο, Μπιάζη και Τάρε.

Διαιτητής: ΚΩΣΤΑΚΗΣ – Βοηθοί: ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ – ΚΛΑΔΗΣ

AΧΙΛΛΕΑΣ: Αποστόλης Τζαμαλής
Σιούκας, Καλογερόπουλος, Μπουργιέζης, Αγγελόπουλος, Ελέζι, Μαρίνος Ν., Παπαδάτος (69΄ Μαρίνος Σπ.), Γιοβάνι, Πλαρινός, Στραβοπόδης (79΄ Κατσαρής), Τζαβαλάς

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ: Νίκος Κλάδης – Παναγιώτης Ραυτόπουλος
Κυπριώτης, Κλάδης Ν., Καπετάνης, Μπράτης,  Φετσάνης (78΄ Θέμελης), Ζούγρας, Κλαυδιανός, Τάρε, Κλάδης Β., Ραυτόπουλος (70΄ Μπιάζης)

Α.Ο Τσιλιβή- Α.Ο Λεβάντε 1-2

Νυχτερίδες σε… απογείωση!

Μεγάλο διπλό (1-2) στον Πλάνο επί του Α.Ο Τσιλιβή πήρε ο Α.Ο Λεβάντε, που δείχνει να έχει βρει τον… καλό του εαυτό, με την έλευση των Ανδρέα Ζουπάνου και Διονύση Μουζάκη. Μπορεί να χάθηκε πολύτιμο έδαφος στις αρχές του 2ου γύρου, που βρήκαν τις νυχτερίδες στο -13 από την κορυφή, αλλά με το νέο πρόσωπο που δείχνει τις τελευταίες 15 μέρες κανείς δεν μπορεί να τις ξεγράψει.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι παρ’ ότι δεν είχαν απειλήσει την αντίπαλη εστία κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Λεβάντε και να μπουν μπροστά στο σκορ στο 30′, όταν ο Προκόπης δέχτηκε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και αφού το σουτ του κόντραρε κατέληξε στα δίχτυα του Αυγουστίνου (1-0). Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εννέα λεπτά αργότερα, με τον Αντωνόπουλο να στέλνει από μακρινή εκτέλεση φάουλ την μπάλα στο “Γ” της εστία του Φεράτι (1-1).

Στην επανάληψη οι νυχτερίδες μπήκαν με διάθεση να πάρουν το ματς, κάτι που απέδειξαν στο 55ο λεπτό με τον Τζιαφέρη να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και να βρίσκεται στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και με σουτ να… “σπρώχνει” τη μπάλα στα δίχτυα,
διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ – Βοηθοί: ΛΙΒΕΡΗΣ – ΨΑΡΡΗΣ

ΤΣΙΛΙΒΗ: Παναγιώτης Τρουπιώτης
Φεράτι, Κρεζίας, Μετζαλίρας, Κλάδης Αγ., Μπιάζης, Μπάστας Αν. (46΄ Πολυστάρης), Προκόπης, Σάλα Λ., Κυδωνιάτης, Καλογέρης, Γιακουμέλος

ΛΕΒΑΝΤΕΣ: Ανδρέας Ζουπάνος – Διονύσης Μουζάκης
Αυγουστίνος, Πολίτης, Κουσίδης, Τσαντούλης, Λογοθέτης, Σαργκάνης, Τζιαφέρης, Πλέσσας (81΄ Σταμίρης), Αντωνόπουλος (72΄ Ελευθεριάδης), Κουρούμαλος, Καφούσιας (85΄ Αλεξανδρίδης)

Α.Ο Κατασταρίου- Ελατιακός 0-1

Βαθμολογική “ανάσα” για Ελατιακό!
Με μαχητική εμφάνιση ο Ελατιακός κατάφερε να “αποδράσει” με το διπλό από τον Αγγερικό, επικρατώντας του Α.Ο Κατατσαρίου με 0-1. Η ομάδα των Ελατίων με τη νίκη αυτή έκανε σημαντικό βήμα για συμμετοχή στα μπαράζ σωτηρίας, σε αντίθεση με τους πορτοκαλί που έχουν εξαντλήσει όποιο πλεονέκτημα είχαν και πλέον βρίσκονται σε δυσχερή βαθμολογική θέση.

Το γκολ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο συνήθης ύποπτος Αλέξανδρος Τσουκαλάς στο 65ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος άψογα την εξαιρετική ασίστ του Νίκου Θεοδόση Μελέ.

Διαιτητής: ΜΠΕΗΣ – Βοηθοί: ΚΟΡΙΑΝΙΤΗΣ – ΜΑΤΣΑΣ

Ελατιακός (Δημήτρης Καρτσακλής): Συνετός, Φραγκογιάννης, Καρτσακλής, Θεοδώσης Μελές, Θεοδώσης Μπουρλίτσης, Θεοδώσης Λ. Στήθος (46′ Πυλαρινός), Στραβοπόδης, Χασαλεύρης, Τσουκαλάς Δ., Τσουκαλάς Αλ.