Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ εκτός έδρας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ. Η Ζακυνθινή ομάδα επικράτησε 73-71 της Γαλήνης ΑΟ Αχαϊας και πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Το ματς ήταν δύσκολο και κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες με την ΑΓΕΖ να παίρνει προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-23 Από εκεί και πέρα η ζακυνθινή ομάδα κατάφερε να διατηρήσει αυτή την μικρή διαφορά και να πάρει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα.

18-23, 16-14, 17-16, 20-20

ΑΓΕΖ (Θεοδόσης Ν.): Καψαμπέλης 15, Κοτσέτας 6, Δημησιάνος 10, Ζάγκλας 1, Μάργαρης Κ. 14, Μάργαρης Ν. 12, Δάφνος 2, Βαρβαρίγος 13, Γυφτάκης Α.

(Παιδικό Πρωτάθλημα) ΑΓΕΖ- 45 – 48 ΑΓΥΙΑΣ

Σε ένα δυνατό αγώνα – τον πρώτο της 2ης φάσης – του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ-Η η ομάδα της ΑΓΕΖ  ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Αγυιάς την Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό της Παναγούλας, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να είναι και νικήτρια.

Οι μικροί  προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν τελικά, ωστόσο έδειξαν ψυχή, ισορρόπησαν τον αγώνα και διεκδίκησαν την νίκη.

14 – 17, 9 – 9, 11 – 9, 11 – 13