Μια ισοπαλία η οποία επί της ουσίας ισοδυναμεί με νίκη, ήταν αυτή που πήρε στην Καρδίτσα κόντρα στην τοπική Αναγέννηση ο ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Το τελικό 1-1 δίνει έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του Ντάνι Ακίνο, στην προσπάθεια που κάνει η τελευταία για να αποφύγει τα πλέϊ- άουτ της παραμονής. Σε μια πραγματική «ναυμαχία» λόγω της έντονης βροχόπτωσης που επικρατούσε την ώρα του ματς, οι Κυανοκίτρινοι μαχητές τα έδωσαν όλα και πήραν το θετικό αποτέλεσμα που τόσο ζητούσαν, σε ένα από τα πιο «καυτά» και δύσκολα γήπεδα της κατηγορίας. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος των φιλοξενούμενων ο Γιώργος Μπλέτσας, που πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να προηγούνται, όμως στην επανάληψη «μίλησε» η Ζακυνθινή ψυχή και το αήττητο σερί μετά την συντριβή στο Αιγίνιο συνεχίστηκε. Σε 9 εκτός έδρας ματς ο ΑΠΣ μετρά 3 διπλά, 4 ισοπαλίες και μόλις 2 ήττες. Με 34 πόντους έξι αγωνιστικές πριν το τέλος, η ομάδα συνεχίζει την εκπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα, περιμένοντας τα αποτελέσματα της Δευτέρας για τα παιχνίδια Λάρισα- Αιγινιακός και Ολυμπιακός Βόλου- Λαμία.

a-z37

a-z31

karditsalive.net

Το ματς αναλυτικά

Με 5 αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Εθνικό Σερρών την Τετάρτη ξεκίνησε ο Ντάνι Ακίνο.

Οι Καλλιβωκάς, Κυριακίδης, Λέκκας, Χατζησάββας και Μπλέτσας, πήραν τις θέσεις των Αποστόλου, Τσόπελα, Βαρέλα, Κρολ και Πλαβούκου στο αρχικό σχήμα. Στόχος του Αργεντινού τεχνικού ήταν να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του, μετά τα σερί παιχνίδια που έδωσε αυτή την εβδομάδα.

Έχοντας την ώθηση του κόσμου τους που γέμισε μεγάλο μέρος της κεντρικής εξέδρας, η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε ανοίξει από νωρίς το σκορ, εάν στη φάση του 8ου λεπτού η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ, μετά το γέμισμα του Σαϊνέ και την προβολή του Τζέκου.

Τελικά το αριστερό δοκάρι του 26χρονου γκολκίπερ γλίτωσε τους κυανοκίτρινους από ένα γκολ που θα ήταν ό,τι χειρότερο για ξεκίνημα.

Μετά το πρώτο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι θα ισορροπήσουν το ματς, ενώ στο 17’ ο Σαϊέ θα αποχωρήσει τραυματίας, δίνοντας τη θέση του στον Γκουγκούδης.

Οι νησιώτες προσπάθησαν να βγάλουν την πίεση από τα καρέ τους και μάλιστα θα φωνάξουν έντονα για πέναλτι στον Ευθυμιάδη στη φάση του 21ου λεπτού, όταν ο νεαρός άσσος θα ανατραπεί από δύο αμυνόμενους με το Φωτιάδη να μην σφυρίζει τίποτα αφήνοντας το ματς να συνεχιστεί. Η φάση είναι μεν οριακή, σε ότι αφορά το αν έγινε εντός ή εκτός περιοχής αλλά και πάλι ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν σφύριξε απολύτως τίποτα…

Στο 26’ θα υπάρξει μια ακόμη φάση, όταν ο Χρήστος Οικονόμου θα μαρκάρει το Χατζησάββα εντός περιοχής, με τον δεύτερο να πέφτει αλλά και πάλι το Φωτιάδη να λέει «παίζεται».

Στο 28’ ο Βουτσιάς θα ελιχθεί από δεξιά βγάζοντας την σέντρα για το Γκουγκούδη που θα στρώσει για τον Πέεφ αλλά το σουτ του τελευταίου θα βρει τον Ξενοδόχοβ σε ετοιμότητα.

Η πίεση είχε αρχίσει και πάλι να αυξάνεται για λογαριασμό των γηπεδούχων, με το Βουτσιά να βγάζει μια ακόμη μπαλιά από τα δεξιά και τους Γκουγκούδη- Τζέκο να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα αφού ο Ξενοδόχοβ μπλόκαρε έστω και δύσκολα.

Το πρώτο μέρος θα κλείσει με δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες της Αναγέννησης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπαργυρίου θα εκτελέσει κόρνερ από δεξιά και εκεί μέσα από έναν όμιλο παιχτών η μπάλα θα πάρει πορεία προς τα δίχτυα με τον Ουνγιαλίδη να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, θα προέλθει και πάλι από στημένη φάση, όταν ο Παπαργυρίου θα εκτελέσει νέο φάουλ με το Μίχο να παίρνει την κεφαλιά και τον Ξενοδόχοβ να σώζει μπλοκάροντας τη μπάλα.

Έτσι το πρώτο μέρος θα φύγει με το 0-0, να παραμένει παρά τη μεγάλη πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι που είχαν και την εκπληκτική συμπαράσταση του κόσμου τους.

Λίγα λεπτά πριν ο καιρός είχε χαλάσει και η αρχική λιακάδα μετετράπη σε καταιγίδα, με τον ήδη κακό αγωνιστικό χώρο να μετατρέπεται σε «βάλτο».

Στο δεύτερο μέρος οι Καρδιτσιώτες μπήκαν εξίσου δυνατά, προσπαθώντας να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβγαζε την πίεση από πάνω τους. Στο 47’ ο Μίχος θα μπει επικίνδυνα από δεξιά βγάζοντας μια παράλληλη συρτή μπαλιά και τον Ξενοδόχοβ να απομακρύνει με το ένα χέρι.

Στο 50’ ο Πέεφ θα γίνει αποδέκτης της μπάλας εντός μεγάλης περιοχής αλλά θα καθυστερήσει να σουτάρει για να κοπεί από τους αμυνόμενους σε κόρνερ.

Κάπου εκεί η Ζάκυνθος ανέβασε ρυθμό, ισορροπώντας πλήρως το ματς.Στο 54’ από στημένη μπάλα με τον Μπλέτσα, θα χαθεί σημαντική ευκαιρία με την κεφαλιά του Κριτσμάρεβιτς να φεύγει έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου.

Κάπως έτσι φτάσαμε στην καθοριστική φάση του 60’ όταν η «καυτή» έδρα της ΑΣΑ θα «παγώσει» για τα καλά. Αιτία; Ο Γιώργος Μπλέτσας που σε φάση διαρκείας θα νικήσει τον Κουτσόπουλο με αριστερό βολέ, στέλνοντας τη μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα για το 0-1 σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίχτες και πάγκο.

Στο 62’ ο τραυματίας Κώστας Οικονόμου θα αφήσει τη θέση του στον Πέττα, ενώ ο Θεοδοσιάδης θα βάλει τον Παναγιωτόπουλο αντί του Πέεφ για να δώσει «πνοή» στην επίθεση του.

Τελικά η ΑΣΑ θα φτάσει στην ισοφάριση στη φάση του 70’ με τον Τζέκο. Ο υψηλόσωμος επιθετικός θα πάρει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από φάουλ του Παπαργυρίου και με ψύχραιμο τελείωμα θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την κερκίδα για το 1-1.

Η πίεση από την κερκίδα ήταν ακόμη μεγαλύτερη, με τους παίχτες της Αναγέννησης να παίρνουν ψυχολογική ώθηση από την ισοφάριση και να προσπαθούν για τη μεγάλη ανατροπή. Στο μεταξύ ο Πιτταράς είχε πάρει τη θέση του μαχητικού Λέκκα, ενώ και ο Γεωργακόπουλος είχε περάσει αντί του Βουτσιά.

Στο 79’ ο Μίχος θα βρεθεί σε θέση βολής αλλά θα κοπεί την ύστατη στιγμή σε κόρνερ από τους αμυνόμενους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε με θρίλερ. Οι «μάχες» μέσα στο βούρκο ήταν ομηρικές, με τον Ακίνο να πετά και τον Τσόπελα στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ευθυμιάδη.

Τελικά μέχρι και το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι, με τους Κυανοκίτρινους να κρατούν γερά ως το τέλος, έναν υπερπολύτιμο πόντο σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του ομίλου.

Επόμενο ματς για τους Ζακυνθινούς αυτό κόντρα στη Λαμία την ερχόμενη Παρασκευή στις 18.00 το απόγευμα στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου, Οικονόμου Χρ., Δημόπουλος, Νίκιτς, Βουτσιάς (71’ Γεωργακόπουλος), Σαϊνέ (17’ λ.τρ. Γκογκούδης), Τζέκος, Πέεφ (52’ Παναγιωτόπουλος), Μίχος.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Κυριακίδης, Καλλιβωκάς, Νόνης, Ουνγιαλίδης, Κριτσμάρεβιτς, Οικονόμου Κ.,  (62’ λ.τρ. Πέττας), Μπλέτσας, Ευθυμιάδης, Λέκκας (71’ Πιτταράς), Χατζησάββας.