Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Γυθείου ανάμεσα στην τοπική ομάδα (Πανγυθεατικός) και τον ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Η ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη αγωνίζεται μια ώρα νωρίτερα σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες (14.00) για να βρίσκεται έγκαιρα στο λιμάνι της Κυλλήνης απόψε και να περάσει στο νησί.

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ (Αργύρης Κατσίχτης): Μπαμπούνης, Μπουρελάκος, Μιχελάκος, Γιαταγανάκης, Μπάλλας, Τσιμικλής, Ζιβάνοβιτς, Μπαρόνε, Καρνιάτης, Ντιόγκο, Σαχσανίδης.

Πάγκος: Μπουτσικάρης, Μπερδούσης, Ταρίκ, Σκάρπος, Κουτσουμάρης, Παναγόπουλος.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Κολεύρης, Μπεκατώρος, Γιοχάνες Οβούσου, Πεταλωτής, Ντάσης, Μαρίνος, Πούφλης, Μέντες, Βίκλα, Ζυγκερίδης

Πάγκος: Κουζάς, Τελέν, Ιβαντζίκης, Τζίνα, Τσουκαλάς

5′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια εκτέλεση κόρνερ που θα περάσει ανεκμετάλλευτη.

10′ Εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, κεφαλιά από τον Οβούσου θα μπλοκάρει σταθερά ο Μπαμπούνης.

13′ Νέο κόρνερ για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με τον Μπεκατώρο να εκτελεί, τον Βίλα να γυρίζει στον Οβούσου που θα κάνει επιθετικό φάουλ.

15′ Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι με το 0-0 να παραμένει. Παιχνίδι κέντρου στο μεγαλύτερο μέρος.

16′ Φάουλ για το Γύθειο με τον Ζιβάνοβιτς να εκτελεί και τον Σαχσανίδη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ. Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Πούφλη να βγαίνει απέναντι στον γκολκίπερ Μπαμπούνη με τον γκολκίπερ του Γυθείου να διώχνει σωτήρια. Άγγιξαν το γκολ οι φιλοξενούμενοι.

27′ Εκτέλεση κόρνερ Μπεκατώρου θα διώξουν με δυσκολία οι αμυντικοί του Γυθείου.

30′ Σέντρα του Ζυγγερίδη, διαγώνιο σουτ του Μέντες μέσα από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα θα φύγει πάνω απ’ τα δοκάρια.

35′ Παραμένει το 0-0 στο Γύθειο.

39′ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΑΠΣ Ζάκυνθος, κατάφεραν έστω και με δυσκολία να απομακρύνουν οι αμυντικοί της νησιωτικής ομάδας.

Ημίχρονο στο Γύθειο (0-0).

Καλή η εικόνα της Ζακύνθου στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να σκοράρει ένα γκολ στη φάση του Πούφλη αλλά ο νεαρός εξτρέμ δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον γκολκίπερ Μπαμπούνη. Επιστροφή σε λίγο για το δεύτερο 45λεπτο.

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Ντάση να βγάζει κάθετη για τον Ζυγγερίδη να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μπαμπούνη και να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια. Μια ακόμη μεγάλη φάση για να ανοίξουν το σκορ οι νησιώτες.

60′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Μπεκατώρο να σεντράρει απ’ τα αριστερά, τον Ζυγγερίδη να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και τον Βίλα εξ’ επαφής να στέλνει τη μπάλα να περάσει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος.

63′ Κόκκινη κάρτα στον Κολεύρη για αντικανονικό μαρκάρισμα έξω από την περιοχή.

64′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΘΕΙΟ (1-0): Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιβάνοβιτς η μπάλα στα δίχτυα του Κουτογλίδη με το Γύθειο να ανοίγει το σκορ και τη Ζάκυνθο να παίζει με δέκα.

Τη θέση του Μέντες πήρε ο Στύλλα Τελέν. Η Ζάκυνθος παρότι παίζει με δέκα και βρίσκεται πίσω στο σκορ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Έχει ανεβάσει τον Γιοχάνες σαν δεύτερο φορ ο Στάθης Καραμαλίκης με τη Ζάκυνθο να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση.

Άκαρπες οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΟΣ 1-0

Τελικό συμπέρασμα: Μια οδυνηρή ήττα με τον τρόπο που ήρθε γνώρισε η Ζάκυνθος στο Γύθειο από τον τοπικό Πανγυθεατικό που δύσκολα θα αποφύγει το “μοιραίο” αφού ακόμη και μετά τη νίκη αυτή βρίσκεται πίσω σε σχέση με τους υπόλοιπους διεκδικητές της παραμονής. Οι κυανοκίτρινοι παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους τιμωρημένους Σούρμπη και Κούνια είχαν μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ και ενδεχομένως να πάρουν τη νίκη αλλά δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν με αποτέλεσμα να δεχτούν το γκολ στο 64’ (κόντρα στη ροή του ματς) έχοντας μείνει πιο πριν με δέκα λόγω της αποβολής του Κολεύρη και να φύγουν με “άδεια χέρια” από την πόλη της Λακωνίας. Ήταν η δεύτερη ήττα μέσα στη χρονιά από την ίδια ομάδα (είχε χάσει με το ίδιο σκορ στο δημοτικό στάδιο) που την αφήνει πίσω στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης από την οποία απείχε 4 βαθμούς λίγο πριν την σέντρα. Οι κανοκίτρινοι έχουν πλέον να αντιμετωπίσουν τον Παναργειακό στην έδρα τους την επόμενη αγωνιστική, λίγο πριν το ζακυνθινό “ελ κλάσικο” κόντρα στον Α.Ο. Τσιλιβή σε δύο εβδομάδες.