Πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται η Ζακυνθινή ομάδα μετά από το τρίποντο από τον Ολυμπιακό Βόλου…

Μεγάλα παιχνίδια έγινα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας. Η Ζάκυνθος μετά από 14 αγνωστικές βρίσκεται και πάλι πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και έχει πλέον βάσιμες ελπίδες για να παραμείνει στην κατηγορία. Η Κέρκυρα δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Παναχαϊκής και την κέρδισε με 2-1. Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πανσεραϊκός που κέρδισε εντός έδρας τον Κισσαμκό. Η ομάδα των Σερρών ανέβηκε στην βαθμολογία. Καρδίτσα και Καλλιθέα έμειναν στο χ. Σπουδαίο βαθμό πήρε ο Αγροτικός Αστέρας μέσα στα Τρίκαλα (1-1). Η Λαμία κέρδισε μέσα στο Αίγιο τον Παναιγιαλειο με 3-1 και τον βύθισε στην βαθμολογία. Ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε τα Χανιά με 1-0 και είναι πρώτος στην βαθμολογία. Η Αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με το Πανελευσινιακό να υποδέχεται την πρωτοπόρο Λάρισα

Δείτε την αναλυτική βαθμολογία εδώ

Όλα «Χ» στην Καρδίτσα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στην Καρδίτσα ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Καλλιθέα με 1-1 για τη 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν πολύ γεμάτο στο πρώτο 25λεπτο με πολλές ευκαιρίες και ένα γκολ για την Καλλιθέα στο 20’. Πιο συγκεκριμένα ο Μασένα εκτέλεσε υπέροχα φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των αντιπάλων.

Στην επανάληψη ωστόσο η τοπική ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ισοφάρισε στο 54’ με τον Τσιλούλη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 54’.

Και οι δύο ομάδες πίεσαν για να πάρουν τη νίκη, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαρόπουλος του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Δεμερτζή του Συνδέσμου Πέλλας και τον Αϊναλή του Συνδέσμου Μακεδονίας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Γκουγκούδης, Δημόπουλος (46′ Μαυριάς), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (74′ Τσούκαλος), Τσιλούλης, Τζέκος, Μπλέντι, Πιτταράς (66′ Σκαθαρούδης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Μιχελής, Λεβέντης, Σταύρου, Τσώνης, Μουκτάρης, Γκίνη, Τεγούσης (79′ Κατσικογιάννης), Μασένα, Τζάκσον, Μπέλης (66′ Τσίπρας), Ντουρμισάι (60′ Μπούζας).

Κέρδισαν τα “Λιοντάρια” με Φουρτάδο!

Την έκτη εντός έδρας νίκη του πανηγύρισε την Κυριακή (14/2) ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Κισσαμικού στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Οι Σερραίοι στο επίσημο ντεμπούτο του Πάουλο Κάμπος στον πάγκο κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο για το 2016 κόντρα στους Κρητικούς χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Εμίλιο Φουρτάδο και να ανέβουν στην 10η θέση του πίνακα με 24 βαθμούς. Από την άλλη ο Κισσαμικός έμεινε στους 26.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Ρούτση (11’) και Τριανταφυλλάκο (22’), ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τους Σταθάκη (13’) και Σελινιωτάκη (33’). Στο 73’ όμως ήρθε το γκολ για τους Σερραίους με τον Φουρτάδο να βρίσκει δίχτυα έπειτα από κόρνερ του Ρούτση και την πρώτη κεφαλιά του Τραινταφυλλάκου. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει και το 2-0 στο 85’ αν ο Ρούτσης δεν σημάδευε το δοκάρι του Λαζαρίδη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς) με βοηθούς τους Χατζημωυσιάδη (Ξάνθης) και Εμπλιούκ (Ξάνθης).

Κίτρινες κάρτες: 19’ Ν’Γκουέμ, 74’ Βαττής

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Στεργιανός (66’ Κιόσε), Βοσκόπουλος, Παπατζικος, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Ολίσε, Ρούτσης (85’ Ανδρέου), Τριανταφυλλάκος, Μπεριάν (58’ Δωματάς), Φουρτάδο.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Κουρτεσιώτης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Λώττας (75’ Ποσίνκοβιτς), Σελινιωτάκης, Ν’ Γκουέμ, Βαττής (81’ Τσικουδάκης), Μάντζης (59’ Τσουβαλτσίδης), Σαπαλίδης

Η Κέρκυρα λύγισε την πληγωμένη Παναχαϊκή

Με γκολ του νεοεισελθόντος Στράτου Χιντζίδη στο 72ο λεπτό, η Κέρκυρα επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής των 13 παικτών, σε αναμέτρηση που έγινε στο βροχερό ΕΑΚ το μεσημέρι της Κυριακής (14/2).

Ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου, η ομάδα της Πάτρας δεν φέρθηκε με… αγάπη σ’ εκείνη του Ιονίου, καθώς προηγήθηκε με το καλημέρα, ωστόσο η ανατροπή επετεύχθη έστω και δύσκολα, με συνέπεια ο Απόλλων Σμύρνης να αποκτήσει συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κέρκυρα και Απόλλων Σμύρνης, πάντως, θα υποχωρήσουν στη 2η θέση (έχουν 39 βαθμούς), αν η ΑΕΛ των 38 βαθμών κάμψει την αντίσταση του Πανελευσινιακού τη Δευτέρα (15/2). Η Παναχαϊκή, αντίθετα, παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Παναχαϊκή παρατάχθηκε με μόλις 13 μέλη στην αποστολή της, αφού ως γνωστόν δεν εκδόθηκαν τα δελτία των παικτών που αποκτήθηκαν, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να αιφνιδιάσει την Κέρκυρα, σκοράροντας με κοντινή προσπάθεια του Σαμπαντάκου μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι «Φαίακες» πάντως, αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 18ο λεπτό ισοφάρισαν με διπλή προσπάθεια του Παμλίδη.

Εντούτοις, δεν κατάφεραν να πάρουν καλό βαθμό στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Αχαιοί, από την πλευρά τους, ναι μεν ευτύχησαν να σκοράρουν με το καλημέρα, αλλά δεν είχαν κανένα επιθετικό πλάνο. Απλώς προωθούσαν βιαστικά την μπάλα, σε μία προσπάθεια να γίνει αποδέκτης της ο Πέδρο.

Μία ομάδα υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτή ήταν η Κέρκυρα. Αλήθεια, για πόση ώρα θα μπορούσε να αντέξει η Παναχαϊκή των χιλίων προβλημάτων; Ούτε μία αλλαγή δεν έκανε ο κόουτς Σταθόπουλος, φοβούμενος ότι θα τις «σπαταλήσει» πρόωρα.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί στο 51ο λεπτό, όταν το σουτ του Αρναρέλλη σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά δεν έγινε κάτι ανάλογο στο 72’, καθώς το δυνατό δεξί σουτ του Χιντζίδη ήταν καλοζυγισμένο και εν τέλει εύστοχο.

Μάλιστα, ο σκόρερ του νικητήριου –για την Κέρκυρα- γκολ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο μόλις ένα λεπτό νωρίτερα, στη θέση του Ντιόγκο! Καλή παρουσία είχαν και οι Κόντος, Παμλίδης.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Κέρκυρα φρόντισε απλώς να κρατήσει μπάλα, ενώ η Παναχαϊκή είχε επηρεαστεί από την ανατροπή και, κυρίως, τα δεκάδες προβλήματα.

Καλή η διαιτησία του Κατσικογιάννη και τον βοηθών του. Εξάλλου, δεν χρειάστηκε να πάρουν κάποια -ιδιαιτέρως- δύσκολη απόφαση.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Γκόμες, Ντιόγκο (71’ Χιντζίδης), Γρομητσάρης, Ιωάννου, Κρητικός, Νίκιτς (60’ Μπαλντοβαλίεφ), Αρναρέλλης (63’ Σουάνης), Κόντος, Ντουαλά, Παμλίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Σαμπαντάκος, Λαμπρόπουλος, Πινδώνης, Τρίγκας, Μουκίδης, Χαρτσιάς, Ρόκας, Πέδρο.