Καλησπέρα σε όλους και όλες…

Στις 14.30 ξεκινά η αναμέτρηση ανάμεσα στον Πανελευσινιακό και το Ζακυνθιακό, για την πρεμιέρα του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής. Η νησιώτικη ομάδα έχει “ραντεβού’ με την ιστορία τηε, παίζοντας για πρώτη φορά στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Το ioniansports.gr θα βρίσκεται στο γήπεδο της Ελευσίνας, με απεσταλμένο τον Δημήτρη Πέττα που θα μας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό τις όποιες εξελίξεις υπάρχουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Πανελευσιανικός (Πέτρος Μίχος): Τσακιλτσίδης, Κατσικάς, Τσίγκρος, Κολοβός, Παπαπαναγιώτου, Ριζογιάννης, Μιχελής, Έβερετ, Κουσκουνάς, Γκουτζούλας, Χίσο,

Αναπληρωματικοί: Αρχοντάκης, Αλεξανδρόπουλος, Δουκάκης, Ρούσεφ, Ανδρεαδάκης, Μακρίδης

Ζακυνθιακός (Σάββας Καρυπίδης): Διαμαντής, Κολοβάκης, Πασκούλεφ, Μποτώνης, Νίκου, Πάγια, Πέττας, Κωστάκης, Καραμαλίκης, Φωτιάδης, Τσαλέκου

Αναπληρωματικοί: Κίτος, Τζιαφέρης, Χαρακτινός, Κόλα, Καλογέρης, Μαλλιάς, Κόκας

Απών ο Στέλιος Λιβέρης λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων

Αρκετή ζέστη στο Δημοτικό γήπεδο Ελευσίνας, λιγοστός μέχρι τώρα ο κόσμος στο γήπεδο (150 άτομα) και περίπου 20-30 Ζακυνθινοί στις εξέδρες.

Μικρή μπόρα στο γήπεδο παρά τη ζέστη που επικρατεί…

Με λαχανί φανέλες και άσπρα σορτσάκια ο Ζακυνθιακός, με άσπρες φανέλες και μπλε σορτσάκια η γηπεδούχος ομάδα.

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη της αναμέτρησης λόγω γιατρού, καθώς ο τελευταίος δεν είχε ενημερωθεί για την αλλαγή της ώρας (14.30 αντί 17.00 που είναι όλα τα υπόλοιπα ματς).

Μπήκαν και οι δύο ομάδες στο γήπεδο, μέσα σε χειροκροτήματα από τον κόσμο.

Αναμνηστικές φωτογραφίες πριν την σέντρα…

Ξεκίνησε το παιχνίδι…

Γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα 4 λεπτά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα “πατήματα” τους στον αγωνιστικό χώρο.

Καλύτερα “πατάει” στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Πέτρου Μίχου.

7′ Σέντρα του Φωτιάδη για τον Καραμαλίκη, που από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε το σουτ με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ.

9′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟ. Κάθετη του Φωτιάδη στον Καραμαλίκη, που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ θα στείλει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τσακιλτσίδη.

Έχει κλείσει του διαδρόμους προς την εστία του Διαμαντή ο Ζακυνθιακός, που βγαίνει και επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις.

16′ Νέα ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με τον Κωστάκη να βρίσκει τον Καραμαλίκη μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να πλασάρει τον αντίπαλο γκολκίπερ με ψηλοκρεμαστό σουτ και τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.Μεγάλη ευκαιρία για τους Γαλαζοπράσινους!!!

Αρκετά καλή η νησιώτικη ομάδα στο πρώτο 20λεπτο, θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο σκορ.

Έχει τραυματιστεί ο Λέανδρος Διαμαντής και όλα δείχνουν ότι δε μπορεί να συνεχίσει στο ματς. Τη θέση του θα πάρει πιθανότατα ο Διαμαντής Χαρακτινός.

Έβγαλε τον ώμο του ο ταλαντούχος γκολκίπερ και δεν μπορεί να συνεχίσει.

Ο τελευταίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο μέσα σε χειροκροτήματα από την εξέδρα…

Συνεχίζεται το ματς, η πρώτη διάγνωση για τον Διαμαντή κάνει λόγο για σπάσιμο χεριού. Σύντομα θα γνωρίζουμε περισσότερα.

32′ Κεφαλιά του Καραμαλίκη για το Φωτιάδη, ο τελευταίος θα πιάσει ένα σουτ και η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Έχει ανεβάσει την απόδοση του ο Πανελευσιανιακός στα τελευταία λεπτά.

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Μιχελής με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, “έκοψε” τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Χαρακτινός αποσόβησε τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή.

Πέναλτι για την Ελευσίνα και αποβολή του Χαρακτινού με απευθείας κόκκινη κάρτα!

Ο Ορέστης Κόλα θα πάρει θέση κάτω από τα γκολπόστ, αφού δεν υπάρχει διαθέσιμος τερματοφύλακας!

Τη θέση του  Πάγια θα πάρει ο νεαρός μέσος, που θα κληθεί να βγάλει τα “κάστανα από τη φωτιά”…

Πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Σάββα Καρυπίδη!

44′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ. Ο Κουσκουνάς που κέρδισε το πέναλτι, θα το εκτελέσει εύστοχα και θα “γράψει” το 1-0

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος… Στο Αττικό νοσοκομείο μεταφέρθηκε ο άτυχος Λέανδρος Διαμαντής, ο οποίος έσπασε το χέρι του πάνω από τον αγκώνα. Μεταφέρθηκε εκεί από τον Πρόεδρο του Ζακυνθιακού Διονύση Κορωνιό.

49′ Μποτώνης εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω τραυματισμού με τη θέση του να παίρνει ο Θανάσης Τζιαφέρης.

52′ Ο Πέττας μπήκε επικίνδυνα από τα αριστερά, δεν σούταρε με δύναμη και η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνόμενων.

Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό, με τον Σακαφτούρο να παίρνει τη θέση του Χίσο.

64′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ. Ο νεοεισελθών Σκαφτούρος με αριστερό σουτ εκτός περιοχής κάνει το 2-0.

65′ Μεγάλη ευακιρία με τον Καραμαλίκη, να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ που απέκρουσε εντυπωσιακά!

67′ Σουτ του Κουσκουνά, η μπάλα μόλις άουτ.

Πάνω-κάτω η μπάλα με το παιχνίδι να έχει γίνει “ρωσική ρουλέτα”. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να “κλειδώσουν” το ματς και οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν σε αυτό.

78′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ, με τον Δουκάκη να σουτάρει δυνατά και τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Κόλα.

Έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά…

86′ Αλλαγή για το Ζακυνθιακό. Εκτός αγώνα ο Πέττας που δε μπορεί να συνεχίσει στο ματς (ενοχλήσεις στον δικέφαλο). Έτσι οι νησιώτες θα συνεχίσουν με εννιά αφού όλες οι αλλαγές είχαν πραγματοποιηθεί. “Όσκαρ” κακοδαιμονίας για την ομάδα του Σάββα Καρυπίδη.

Έληξε στο 90′ το παιχνίδι, με τον διαιτητή Περράκη να μην κρατά καθυστερήσεις. Η νησιώτικη ομάδα δεν τα κατάφερε να αποσπάσει κάποιο βαθμό στο πρώτο της ματς στη Γ’ Εθνική, έχοντας ένα σωρό ατυχίες στο παιχνίδι.

Επόμενο ματς κόντρα στον ΠΑΟ Βάρδας στη Ζάκυνθο.