Πολύτιμη νίκη για την ΑΕΛ, που κατάφερε να επικρατήσει του Αγροτικού Αστέρα στον Εύοσμο με 1-0 και να αυξήσει, έστω και προσωρινά, στους 7 βαθμούς την διαφορά από τον Απόλλωνα. Από την άλλη πλευρά σε δεινή βαθμολογική θέση παραμένει ο Αγροτικός Αστέρας που δε λέει να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του σχετικού πίνακα, έχοντας 24 βαθμούς.

Οι «βυσσινί» είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, όμως ο ρυθμός ήταν κακός, με τον αγωνιστικό χώρο να μη βοηθά. Οι γηπεδούχοι, από την μεριά τους, δεν ανοίχτηκαν και κατάφεραν να απενεργοποιήσουν την ομάδα της Λάρισας, που δε μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Βοσνιάδη. Μόνο με ξεσπάσματα κατάφερε να απειλήσει, με το δεκάλεπτο, από το 30′ έως και το 40′ να είναι το καλύτερο των φιλοξενούμενων. Σε εκείνο το σημείο ανέβασαν στροφές, πίεσαν, έβγαλαν φάσεις, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 39ο λεπτό.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και πάλι, με το άγχος να αρχίζει να κάνει την εμφάνισή του στις ενέργειες των παικτών της Λάρισας. Αυτό, μέχρι και το 57ο λεπτό, όταν και ο Μαρουκάκης κατάφερε να… λύσει τον “γόρδιο δεσμό” και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ναγιάρ, ο πρώτος σκόρερ των «βυσσινί» πήρε την κεφαλιά, με την τροχιά μπάλας να μπερδεύει συμπαίκτες και αντιπάλους και να καταλήγει στο βάθος της αντίπαλης εστίας.

Από εκείνο το σημείο και στο υπόλοιπο του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία στο ματς, προσπαθώντας να βγάλουν αντίδραση. Παρόλα αυτά, για ακόμα μία φορά αντιμετώπισαν σημαντικά θέματα στην δημιουργία και οι άμυνα της ΑΕΛ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να σταματήσει κάθε ενέργειά τους.

Έτσι, το τελικό σφύριγμα βρήκε τους «βυσσινί» να πανηγυρίζουν το 3ο τρίποντο σε ισάριθμες παρουσίες του Τσιώλη στον πάγκο των «βυσσινί», κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Καραμπάς, Καπίας, Μακρυδημήτρης, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (81’ Νταβίιντοφ), Θεοδωρίδης (63’ Τοπούζης), Βελλίνης, Μπιτάνγκ (73’ Συμελίδης), Διαμαντόπουλος

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Κοντοχρήστος (30’ Κουτσιανικούλης), Βαρέλα (85’ Βέρτζος), Μπόγιοβιτς, Μαρουκάκης (65’ Λαμπρόπουλος)

Πηγή: gazzeta.gr