Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης ο πρώτος ημιτελικός του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου ανάμεσα στον ΑΟ Κατασταρίου και τον Εθνικό Σκουλικάδου. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-0 και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό στις 25 Μαρτίου. Το παιχνίδι ποιοτικά δεν ικανοποίησε τους λιγοστούς Ζακυνθινούς που ανέβηκαν τα σκαλιά του Σταδίου για να παρακολουθήσουν τον αγώνα…

Αυτό που εξέπληξε ευχάριστα τουλάχιστον στο Α΄ μέρος ήταν ο Εθνικός Σκουλικάδου που πραγματικά μπήκε στο ματς “μαχητής”, καταφέρνοντας να βάλει όσο μπορούσε δύσκολα στο Καταστάρι, που φάνηκε ότι οι παίκτες του μάλλον έκαναν αγγαρεία παρά έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν το ματς στην άμυνα και στην γραμμή “κτίζουμε τοίχος” έξω από την περιοχή μας. Αυτό το κόλπο τουλάχιστον έπιασε έστω για ένα ημίχρονο. Βέβαια δεν υπήρχε άλλος τρόπος να σταθεί η ομάδα απέναντι στο θηρίο που λέγεται ΑΟΚ. Από την αρχή οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και προσπάθησαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Εθνικού. Στο 15΄ έγινε μια φάση που ζητήθηκε όταν ο Λιβέρης μπήκε στην περιοχή εκεί τραβήχτηκε από το χέρι αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε καθαρότατο πέναλτι!

Ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Άκη Κάρδαρη πέρασε λίγο άουτ. Η πίεση των γηπεδούχων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, καθώς οι παίκτες του Παναγιώτη Γουσέτη έκαναν αρκετές φορές κατάχρηση της μπάλας όπως και εύκολα λάθη.  Ένα σουτ στο 36΄ του Κάρδαρη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του εντυπωσιακού Καραπάνου! Στην επαναφορά της μπάλας ο Μυτιλήνης θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα χτυπήσει σε σώματα και θα βγει κόρνερ!

Δύο λεπτά αργότερα ο νεαρός επιθετικός του ΑΟΚ, Σταύρος Μυτιλήνης, θα σουτάρει από πολύ καλή θέση αλλά ο Καραπάνος θα κάνει την απόκρουση του αγώνα και θα κρατήσει την ομάδα του όρθια! Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λιβέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

2

Ο Εθνικός πλησίασε πολύ κοντά στο γκολ όταν στο 43΄ ο Γιάννης Κομιώτης γύρισε την μπάλα στην περιοχή, λάθος πάνω στον Λίβο, ο οποίος σούταρε από πλάγια αριστερά και ο Χαρακτινός έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας εντυπωσιακά την μπάλα! Στο β΄ μέρος η κούραση από την υπερπροσπάθεια των παικτών του Εθνικού ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής!

Από την άλλη η είσοδος στον αγώνα του Κωστάκη που πήρε την θέση του Μαρούδα άλλαξε άρδην τις όποιες ισορροπίες  υπήρχαν. Ο έμπειρος μέσος έδωσε ώθηση την ομάδα του με τον Λιβέρη να απελευθερώνεται, με αποτέλεσμα ο ΑΟΚ να καθαρίσει πολύ γρήγορα την μπουγάδα!  Όμως στο 49΄ ο Εθνικός ήταν αυτός που έφτασε ξανά πολύ κοντά στην πηγή αλλά και πάλι νερό δεν ήπιε! Ο Λίβος έκανε πολύ ωραία ενέργεια πάσαρε στο αμαρκάριστο Καλογερία έξω δεξιά αλλά ο νεαρός παίκτης δεν μπόρεσε από πολύ καλή θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αφού σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Χαρακτινού!

Στο 52΄ και πάλι ο Καραπάνος θα νικήσει τον Κάρδαρη σε ένα τετ α τετ! Αλλά λίγο αργότερα ο Μυτιλήνης με δυνατό σουτ θα σβήσει μια και καλή τα όνειρα των παικτών του Εθνικού για κάτι καλύτερο κάνοντας το 2-0.  Δεν έφταναν όλα αυτά για τον Εθνικό ήρθε και η αποβολή του Ρίκου με 2η κίτρινη κάρτα για να κάνει τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα στο 59΄. Στο 63΄ο Άκης Κάρδαρης με κεφαλιά θα κάνει το 3-0 για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο Κωστάκης με δυνατό σουτ θα ανεβάσει τον δείκτη στου σκορ στο 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Ο ΑΟ Κατασταρίου θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον νικητή του ζευγαριού ΑΟΠ Ζακυνθιακός – ΑΟ Τσιλιβή που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο 18/03 στο Δημοτικό Στάδιο.

Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Παναγιώτης Γουσέτης):Χαρακτινός, Κομιώτης Ι., Κωστής, Λιβέρης (77΄ Πάνος), Κομιώτης Αλ., Γιόκιτς, Κάρδαρης Θ., Μαρούδας Μ. (46΄ Κωστάκης), Μαλαφούρης, Μυτιλήνης, Δρόσος (68΄ Καραμαλίκης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Κώστας Πλέσσας):Καραπάνος, Ρένεσης (75΄ Πλέσσας Δ.), Χαϊκάλης Ελ., Κεφαλληνός Αντ., Προκόπης Αγ., Παππάς, Καλογερίας, Ρίκος, Λίβος (68΄ Παπαδόπουλος), Μαρίνος (83΄ Πλαρινός), Λούλος.