Έκανε το «2×2» με το 2-0 επί του Ιάλυσου Η Καλαμάτα και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής , ενώ η Βέροια επικρατούσε 2-0 (με 10 παίκτες) του Ολυμπιακού Βόλου εκτός έδρας. Νίκη και για την Ιεράπετρα. Με το διπλό έφυγαν από τις έδρας Διαγόρα και Θεσπρωτού τα Τρίκαλα (1-2) και ο Ιωνικός (0-2) αντίστοιχα, ενώ την πρώτη του φετινή νίκη πήρε και η Τριγλία (2-0) απέναντι στον Ασπρόπυργο.

Πήραν την πρώτη νίκη Τρίκαλα, Τριγλία και Ιωνικός

Την πρώτη τους φετινή νίκη πανηγύρισαν Ιωνικός, Τρίκαλα και Τριγλία στη δεύτερη αγωνιστική της Football League.

Ο Ιωνικός έφυγε με το διπλό από την έδρα του Θεσπρωτού, επικρατώντας 2-0 και έδειξε καλύτερη εικόνα μετά τη λευκή ισοπαλία της πρεμιέρας με τα Τρίκαλα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, όταν ο Κολτσίδας έπιασε το σουτ μετά από κόρνερ, όμως οι αμυντικοί των «μπλε» απομάκρυναν πάνω στη γραμμή. Στις αρχές του δεύτερου μισού, όμως, ατύχησαν, καθώς η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακά τους, μετά από δοκάρι σε σουτ του Κρητικού και μπήκε στα δίχτυα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μάναλης με προβολή.

Με αντίστοιχο τρόπο πέρασαν από την έδρα του Διαγόρα τα Τρίκαλα με 2-1, αφού και σε αυτό το παιχνίδι οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του ματς, με οριζόντιο δοκάρι του Μπαρμπαρούση στο τρίτο μόλις λεπτό του ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν στο 39’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη, ενώ στην ισοφάριση του Διαγόρα με απευθείας φάουλ του Κέρι, «απάντησε» ο Λώττας στο 79’ για το τελικό 2-1.

Η «μαύρη θύελλα» επικράτησε 2-0 του Ιάλυσου εντός έδρας, έκανε το «2×2» στη Football League έπειτα και από το «διπλό» στο Αιγάλεω στην πρεμιέρα και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, αφού ό,τι και να γίνει στο υπόλοιπο πρόγραμμα της ημέρας, δεν γίνεται να αποκτήσει… συγκάτοικο, αλλά και ούτε να πέσει δεύτερη. Ο Γρηγόρης Μάκος με σουτ άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό για την ομάδα του Βασίλη Βούζα, ενώ ο Κουϊρουκίδης εκτέλεσε στο 75’ τον Ανδρούτσο για να ζευγαρώσει τα τέρματα των γηπεδούχων, που έχουν μπει πολύ καλά στο φετινό πρωτάθλημα και δείχνουν τη δυναμική τους. Έναν βαθμό έχουν έπειτα από δύο αγωνιστικές οι φιλοξενούμενοι, αφού στην πρεμιέρα ήρθαν 0-0 με την Ιεράπετρα.

Την ίδια ώρα, η Βέροια έκανε απόδραση (με 10 παίκτες) από τη Λάρισα με το 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασά και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς. Ο 29χρονος εξτρέμ μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό και μέσα σε λίγα λεπτά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Στο 84’ άνοιξε το σκορ και στο 90’ με σουτ έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο ματς με δεύτερο προσωπικό γκολ. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, αφού ο Πέντα αντίκρισε κόκκινη στο 52ο λεπτό. Μόλις έναν βαθμό έχει η ομάδα της Μαγνησίας στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Αναλυτικά, η 2η αγωνιστική:

Σάββατο 5/10
Καβάλα-Αιγάλεω 0-0

Κυριακή 6/10
Καλαμάτα-Ιάλυσος 2-0
48′ Μάκος, 75′ Κουϊρουκίδης)

ΟΦ Ιεράπετρας-Νίκη Βόλου 2-1
(50′ Χιντζίδης, 58′ Αποστολόπουλος – 87′ Μασκουνιάν )

Ολυμπιακός Βόλου-Βέροια 0-2