Iισόπαλα με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια σε Αίγιο και Σέρρες, με τους φιλοξενούμενους να αποσπούν σημαντικούς βαθμούς στην μάχη που δίνουν για παραμονή στην κατηγορία . Λευκή ισοπαλία στην Καρδίτσα.

Παναιγιάλειος – Αγροτικός Αστέρας 2-2

Σε «περιπέτειες» όσον αφορά την υπόθεση παραμονή του, μπήκε ο Παναιγιάλειος ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα του τον Αγροτικό Αστέρα.Η ομάδα του Χρήστου Παρασκευόπουλου ήταν αυτή η οποία μόλις στο 6΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε σουτ του Λινάρδου. Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε τους «σταχυοφόρους», οι οποίοι στο 13΄ έφτασαν κοντά στο γκολ η κεφαλιά όμως του Μπάρμπα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Αθανασόπουλου.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα οι Θεσσαλονικείς, το πέτυχαν στο 20΄ με την κεφαλιά του Τσεμπερίδη. Από το σημείο εκείνο και μετά, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να επιζητούν το γκολ που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στο 21΄ για λογαριασμών των φιλοξενούμενωνω, ο Αθανασόπουλος όμως απέκρουσε το πλασέ του Συμελίδη με συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ οι Αχαιοί ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με τέρμα που πέτυχε ο Σανδραβέλης. Η απάντηση από πλευράς «σταχυοφόρων» ήρθε στο 71΄ με το πλασέ του Διαμαντόπουλου να φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσα.Στο 74΄ ο Αγροτικός Αστέρας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Διαμαντόπουλου με 2η κίτρινη κάρτα, ωστόσο παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με συνέπεια αυτό να διατηρηθεί ως έχε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος):Αθανασόπουλος, Σπίνουλας, Σανδραβέλης (84′ Γκουτσίδης), Κολόκας, Παπαχρήστος, Γκοτσούλιας, Κρισμάρεβιτς, Λινάρδος, Ζουνίνιο (90’+1′ Ρέλλας), Μπουρλάκης (75′ Γκούφας), Σκαρτσίλας.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης):Βοσνιάδης, Αμαραντίδης, Καραμπάς, Μπάρμπας, Καπίας, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης, Διαμαντόπουλος, Νταβίντοφ (67′ Βελλίνης), Καθάριος (86′ Σκλιοπίδης), Συμελίδης (57′ Μπιτάνγκ).

Πανσερραϊκός – Πανελευσινιακός 2-2

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στις Σέρρες, με τον Πανελευσινιακό να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στα του αγώνα τα «λιοντάρια» ήταν αυτά τα οποία μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο από τους «σταχυοφόρους», και μόλις στο 21΄ έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν στο σκορ το σουτ όμως του Κουκόλη, αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Ανδρίκο. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα οι Μακεδόνες, το πέτυχαν στο 26΄ χάρη στην εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου.Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Πάουλο Κάμπος, ενέτεινε την πίεση της προς την εστία του Μανιάτη προκειμένου να φτάσει στο 2-0, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στο 45΄+1΄ το συρτό όμως σουτ του Τριανταφυλλάκου αποκρούστηκε με δυσκολία από τον τερματοφύλακα των Ελευσίνιων.

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «ερυθρόλευκοι», το πέτυχαν στο 45΄+3΄ με τον Καψάλη, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου.Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Πανσερραϊκός έφτασε μια ανάσα από το 3-0, το σου τόμως που επιχείρησε ο Τριανταφυλλάκος πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 56΄ οι παίκτες της ομάδας της Δυτικής Αττικής, οι οποίοι μείωσαν σε 2-1 με μακρινό σουτ του Γιαννιτσάνη.

Στο 61΄ ο Πανσερραϊκός άγγιξε εκ νέου το τρίτο γκολ , η εκτέλεση φάουλ όμως του Τριανταφυλλάκου αποκρούστηκε με δυσκολία σε κόρνερ από τον Μανιάτη. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώνε με 2-1, ο Γιαννιτσάνης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 67΄ και πάλι με σουτ έκανε το 2-2, ενώ στο 72΄ ο Πανελευσινιακός άγγιξε την ολική ανατροπή η κεφαλιά όμως του Ανδρίκου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Κιόσε (34′ λ. τρ. Αγγελίδης), Κουκόλης, Σιάκκας, Καψάλης, Τσιμίκας, Τριανταφυλλάκος, Δωματάς (86′ Ιωαννίδης), Γιάντσης, Μπαρέττας, Ανδρέου (57′ Ρούτσης).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος):Μανιάτης, Παληγεώργος, Κακαράς, Κασνέτση, Ανδρίκος, Λίτσος, Κυζιρίδης, Πλαβούκος (85′ Δημόπουλος), Σταματάκης (46′ Κωνσταντινίδης), Γιαννιτσάνης, Πούρνος (46′ Βαϊσχάιμερ).

Αναγέννηση Καρδίτσας – Χανιά 0-0

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια τους για παραμονή στην κατηγορία, απέσπασαν στην Καρδίτσα τα Χανιά, εν αντιθέσει με την Αναγέννηση που έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί για τα καλά στην μέση της βαθμολογίας. Στα του παιχνιδιού η Αναγέννηση ήταν αυτή που μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι από τους Κρητικούς, έχοντας μεν την εδαφική υπεροχή, ωστόσο με εξαίρεση την φάση του 44΄ όταν ο Υφαντής βρέθηκε τετ α τετ με τον Πρίφτη αλλά δεν κατάφερε να τοννικήσει, εν τούτοις δεν απίλησε ιδιαίτερα την εστία των φιλοξενούμενων, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ««ο ΑΟΧ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 52΄ με το σουτ του Τσούτση να αποκρούεται από του Κουτσόπουλο. Η απάντηση από πλευράς Θεσσαλών ήρθε στο 65΄ με το σουτ του Σκαθαρούδη, το οποίο κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο στο ματς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα , με συνέπεια το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης):Κουτσόπουλος, Σάββας, Μπλέντι, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Μαυριάς (73’ Τζέκος), Υφαντής (63’ Τσιλούλης), Σκαθαρούδης, Μπιτέλης, Γκουγκούδης (63’ Πιτταράς).

ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Δεινόπαπας (69’ Παλιάτσιος), Νύκταρης (71’ Διαμαντόπουλος), Παγώνης, Ιωαννίδης, Χατζηλιάδης (85’ Νάκας), Τσούτσης, Σάντερσον, Γκέσιος.