Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου θα δύο ματς που ήταν προγραμματισμένα από την Επιτροπή πρωταθλήματος της ΕΠΣ Ζακύνθου. Το πρώτο αφορούσε την Β΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου για το ποιά ομάδα ανάμεσα στον Αίολο Σαρακηνάδου και την Φλόγα Κυψέλης  θα πάρει την μία και μοναδική θέση που οδηγεί στην Α΄ κατηγορία. Στο πρώτο αυτό ματς ο Αίολος ήταν ο νικητής του αγώνα καθώς κέρδισε την Φλόγα Κυψέλης με 2-1 και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για να πάρει αυτός την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Στο επόμενο ματς που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη θα δείξει αν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία ή θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι καθώς αν νικήσει η Κυψέλη ή έρθει ισοπαλία τότε η διαδικασία συνεχιστεί. Στο Μαχαιράδο λοιπόν,  ο Αίολος μπήκε δυνατά είχε στο πρώτο κιόλας λεπτό δοκάρι και στο 2΄ ο Μπελουσιώτης Πέτρος Ζουπάνος “πλήγωσε” το χωριό του αφού σκόραρε για λογαριασμό του Αίολου κάνοντας το 1-0! Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε  σε τα γκολ για την ομάδα του κάνοντας το 2-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι είχαν δύο ακόμα καλέ στιγμές για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο Β΄ μέρος η Φλόγα κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Διον Γουσέτη αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Ψάρρης, Μάτσας

Αίολος Σαρακηνάδου (Βασ. Μυλωνάς) Μυλωνάς, Σάλα Λ., Ζούγρας, Ρένεσης, Γιακουμέλος, Μακρυπόδης (78΄ Παπαδόπουλος), Πάνος (71΄ Λιάπης), Σκλήβας (58΄ Μποτώνης), Σάλα Σ., Ζουπάνος, Τσουκαλάς (92΄ Γιαννούλης).

Φλόγα Κυψέλης (Αλ. Αντίοχος) Στεριώτης, Γκούσκος, Σαλομπεχάϊ, Ψάρρης, Γουσέτης Α. ( 70′ Πέττας), Γουσέτης Δ., Πίσκοπος, Μυλιωφίτης, Σούλα, Πολυρίου

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων Απόλλωνας και Αργάσι δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ και έμειναν σε αυτό το στείρο” 0-0 στα πλαίσια των αγώνων μπαράζ παραμονής της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.  Το πλεονέκτημα έδρας το έχει η ομάδα του Απόλλωνα αλλά το αποτέλεσμα του αγώνα δείχνει ότι θα γίνει και τρίτο παιχνίδι μέχρι να ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους οι δύο μονομάχοι! Πιο απειλητικοί ήταν οι γηπεδούχοι του Νίκου Κοντονή που είχαν καλές στιγμές σε πρώτο και δεύτερο μέρος, αλλά και οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν και θα μπορούσαν να σκοράρουν σε καποιές αντεπιθέσεις.Κυριότερες ευκαιρίες στο ματς εκείνες του Μαρίνου για τον Απόλλωνα στο πρώτο μέρος, για το Αργάσι στο β’ 45 λεπτο χαμένο τετ α τετ με τον Νίλσον στο 84, με τον Κόκλα να σώζει τους γηπεδούχους, ενώ λίγα λεπτά αργότερα το γύρισμα του Λογοθέτη απομάκρυνε ο Δημητρίου στην γραμμή.

Διαιτητές: Μπέης, Κωστάκης, Πέττας

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Κοντονής Ν.): Κόκλας Ν., Λογοθέτης, Κούτσης, Κουρούμαλος Π., Βαρυπάτης, Βεντουρής (51′ Μπεσίρης), Καψάσκης, Γκίτσα (89′ Παναγόπουλος), Μαρίνος Δ., Ελέζι, Τζανάρη

ΑΡΓΑΣΙ (Κόκλας Ντ.): Καρέλας, Κουρούμαλος Διον., Κουρούμαλος Δημ., Μπάχος, Δημητρίου, Κολέτσης (85′ Μπάχος Θ.), Γκίνα, Βεντουρής Κ., Νίλσον, Νικολός, Κάνδηλας (74′ Αγούλος)