Σε ένα παρανοϊκό παιχνίδι που καταργήθηκε η κάθε ποδοσφαιρική λογική ο Ζακυνθιακός έφυγε με την πρόκριση από το γήπεδο της Λειβαθούς!

Με φάουλ “κανονιά”  του Στέλιου Λιβέρη στο 94′ δόθηκε χάπι εντ στο “θρίλερ”

“Σουρωτήρια” οι άμυνες και των δυο ομάδων. Πετούσαν “φωτιές” οι επιθέσεις

Σε ένα παιχνίδι που στην κυριολεξία “έσπασαν καρδιές” ο Ζακυνθιακός στις καθυστερήσεις με γκολάρα του Λιβέρη πήρε την πρόκριση από την ομάδα της Κεφαλονίας. Η Ζακύνθινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς όταν ο Δρόσσος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό τα πράγματα έγιναν πιο απλά στην συνέχεια για τους γαλαζοπράσινους όταν στο 10΄ ο Δρόσσος έκανε σουτ ο τερματοφύλακας του ΑΟΚΙ απέκρουσε την μπάλα αλλά στην επαναφορά ο Καραμαλίκης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Η ροή του αγώνα κυλούσε υπέρ του Ζακυνθιακού ο οποίος ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Στο 19΄ οι παίκτες της Ζακύνθου ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαλλιά αλλά ο διαιτητής συνέχισε την φάση. Στο 24΄ ο Πέττας μπήκε από αριστερά σουτάρισε αλλά ο Πραστέλλας εδίωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Όλα αλλάξαν για τον Ζακυνθιακό όταν ο Σούρμπης που ήταν πολύ καλός βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου αφού αιμορραγούσε στη μύτη. Για 15 περίπου λεπτά ο Ζακυνθινή ομάδα έπαιζε με παίκτη λιγότερο αφού ο προπονητής της ομάδας δεν έκανε την αλλαγή. Κάπου εκεί το ΑΟΚΙ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 37 ο Διονύσης Πολάτος γύρισε την μπάλα στην περιοχή του Ζακυνθιακού και ο Σπανός έβαλε την ομάδα του πάλι στο παιχνίδι.

Στο β΄ μέρος όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου των Κεραμειών απόλαυσαν ένα υπέροχο σε θέαμα και φάσεις γκολ καθώς η διακύμανση του σκορ ήταν παραπάνω από συναρπαστική. Η Ζακυνθινή ομάδα δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με τους Κεφαλονίτες που ήταν πιο δραστήριοι.

Στο 55΄ ο Πολύ καλός Δρόσσος έβγαλε σέντρα αλλά ο Καραμαλίκης από καλή θέση έχασε μοναδική ευκαιρία. Στο 58΄ ο Λιβέρης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά ο Πραστέλλας έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σώζοντας την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Στο 61΄ ένα λάθος του Σπανού στην άμυνα το εκμεταλλεύτηκε ο Δρόσσος ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 για την Ζακυνθινή ομάδα. Τα χαμόγελα των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ καθώς μετά από λάθος της άμυνας ο  Βουκελάτος ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Ζακυνθιακού Χαρακτινό ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Το πέναλτι κτύπησε εύστοχα ο  Αλέλης Πολάτος μειώνοντας σε 2-3.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι παίκτες του ΑΟΚΙ είχαν την ψυχολογία αλλά και τον παίκτη παραπάνω για να κάνουν την “ζημιά” στον Ζακυνθιακό. Την θέση του Χαρακτινού πήρε κάτω από τα δοκάρια ο Κλάδης ο οποίος έγινε αλλαγή από τον Κόλα.

Από το 80΄ και μετά έγινε το “ελα να δεις” καθώς όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν τα γκολ και την διακύμανση του σκορ να παίρνουν άγρια ομορφιά. Στο 80΄ ο Βουκελάτος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ καθώς δεκτηκε την μπάλα από τον Κλειτογιάννη και με ένα όμορφο πλασέ “κρέμασε” τον Κλάδη και έστειλε στα ουράνια τους συμπαίκτες του.

Οι παίκτες του ΑΟΚΙ πλέον πίστεψαν ότι η πλάστιγγα έχει γύρει υπέρ τους. όμως ο Δρόσσος είχε άλλη άποψη όταν έκανε μια καταπληκτική κούρσα “έκοψε” την μπάλα στον Καραμαλίκη και ο έμπειρος επιθετικός με κοντινό πλασέ έκανε το 3-4 για τους Ζακυνθινούς. όμως η στρογγυλή θεά δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη καθώς στο 90΄ ο Λαμπρόπουλος για λογαριασμό του ΑΟΚΙ έκανε ένα γέμισμα ο Κλάδης δεν εκτίμησε καλά την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα με τους Κεφαλονίτες πλέον να γίνονται ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς!

Τρία λεπτά είχαν περάσει στις καθυστερήσεις και δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στην παράταση όταν μίλησε η κλάση του Λιβέρη ο οποίος πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου από πλάγια και με μια καταπληκτική εκτέλεση φαουλ από 40 μέτρα έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στο δεξί παραθυράκι του Πραστέλλα με τους Ζακυνθινούς πλέον να γίνονται αυτοί ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς!

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Παπαδόπουλος της Ένωσης Αχαΐας και βοηθοί του οι Τσιρίνης Ι., Οικονόμου Σπ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουκελάτος και Λαμπρόπουλος Κουμαριώτης και Σπανός και από τους φιλοξενούμενους οι Καραμαλίκης, Δρόσος, Λιβέρης και Πέττας.

ΑΟΚΙ (Γιάννης Τζουγανάτος) Πραστέλλας, Πολλάτος Δ., Κλειτογιάννης, Παπαναστασάτος, Λυκούδης, Κουμαριώτης, Σπανός (77′Παπαναστασάτος), Πολλάτος Αλ., Βουκελάτος, Χαλιώτης, Λαμπρόπουλος.

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Κίτος, Μαρμαράς, Κόλα (70′ Κλάδης), Τζιαφέρης, Μαλλιάς, Σούρμπης (42′ λ.τρ. Λένο), Λιβέρης, Καραμαλίκης, Δρόσος, Πέττας.