Πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση στο Κλειστό της Παναγούλας η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ κέρδισε τον Ηφαιστο/Αχιλλέα 77-73 και έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 3 αγωνιστικές. Η ομάδα του Αντώνη Ακτύπη κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο της και δεν τον άφησε ούτε στιγμή να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Οι ερυθρόλευκοι πήγαν στο ημίχρονο με έναν πόντο διαφορά, αλλά στην 3η περίοδο κατάφεραν να ανοίξουν την “ψαλίδα”  στους 14 πόντους και έτσι απλά και όμορφα στο τέλος κατάφεραν να διατηρήσουν μια  διαφορά τεσσάρων πόντων  παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 77-73 απέναντι σε μια πολύ καλή και ποιοτική ομάδα όπως είναι ο Ήφαιστος/ Αχιλλέας

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-35, 60-46, 77-73

ΑΓΕΖ (Ακτύπης Αντ.): Καψαμπέλης 3, Ακτύπης 19, Μάργαρης Κ. 18, Μπονίκος Δ. 19, Βαρβαρίγος 4, Λούτας 2, Δημησιάνος 4, Μάργαρης Ν. 5, Ζάγκλας Γ. 1

ΗΦΑΙΣΤΟΣ / ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Οικονομόπουλος 14, Κατωπόδης 17, Ντούρος 4, Ψάρρης 5, Βαγενάς 8, Δουβός 10, Μανωλόπουλος 9, Παπαδόπουλος 3, Βασιλάτος 3