4 αθλητές της ΑΓΕΖ εκπροσώπησαν το σύλλογο στον αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας και τους παράλληλους αγώνες 5 & 10 χλμ.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου η Φωτοπούλου Αικατερίνη της ΑΓΕΖ κατέκτησε την 9η θέση με επίδοση 3:14′ .20” κάτω από δύσκολες συνθήκες βροχής και κόντρα αέρα πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Στρούζας Πέτρος αγωνίστηκε στα 10 χλμ για πρώτη φορά κάνοντας σπουδαίο ρεκόρ 38’24” (ρυθμός 3’50”/χλμ) κατακτώντας την 1η θέση στην ηλικιακή κατηγορία έως 15 ετών και την 56η στο γενικό σύνολο.

Ο Σούλης Κωνσταντίνος ήταν 5ος   στην ηλικιακή κατηγορία του έως 15 ετών   στα  5χλμ με 18′ 43” (ρυθμός 3’45”/χλμ) και  93ος στο γενικό σύνολο.

Η Μάρλη Μάρα ήταν 6η στην ηλικιακή κατηγορία της έως 18 ετών στα 5 χλμ με 20’52” με ατομικό ρεκόρ.

Μεγάλος στόχος για τους παραπάνω αθλητές της ΑΓΕΖ το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου το Φεβρουάριο του 2020.