Τελικά τα κατάφεραν οι Γυναίκες της Δόξας Πηγαδακίων απέναντι στην ομάδα του Ικάρου Πετρωτού. Ο ζακυνθινός σύλλογος έκανε αυτό που έπρεπε παίζοντας με πάθος και θέληση για τη νίκη! Τα κορίτσια του Γιάννη Βερτζάγια κέρδισαν δίκαια με 2-0 παίρνοντας στο τέλος το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο του νησιού.

Το ματς αυτό ήταν για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας του 2ου ομίλου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με την Δόξα να έχει μια καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Στο Β΄ μέρος όμως τα πράγματα άλλαξαν στο 58΄ όταν η Αντιόχου από πλάγια δεξιά εκτέλεσε ένα φάουλ η μπάλα πήρε ύψος και από πολύ κοντά ο Βουτσινά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ίκαρου κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Λίγα λεπτά αργότερα η ζακυνθινή ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της και συγκεκριμένα στο 62΄ όταν η Πήλικα έκανε μια φοβερή κούρσα από τα δεξιά,  πέρασε δύο αντιπάλους της μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να βγάλει σέντρα, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού  του Ίκαρου  και ο διαιτητής του αγώνα Βασίλης Μπέης υπέδειξε το πέναλτι. Η Αντιόχου ήταν εύστοχη από τα 11 βήματα στέλνοντας  την μπάλα στα δίχτυα της Γκαύρου διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα της Δόξας Πηγαδακίων.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κος Βασίλης Μπέης με βοηθούς τους Πλέσσα και Μπάστα.

Δόξα Πηγαδακίων (Γιάννης Βρετζάγιας) Γρίβα, Τσουκαλά (66΄ Στήθου), Τσαρούχα (46΄ Μποτ) Χριστάνα, Μάλκοβα, Μόρφη, Πήλικα, Φασκάϊ, Αντιόχου, Βουτσινά, Λομποτέση (89΄ Μαμφρέδα)

Ίκαρος Πετρωτού Γκαύρου (89΄ Κρίκη Χ.), Κεχρίνια (75΄ Κακαβέτσου), Ντέβα, Καρφάκη, Κούκιου, Κέτα, Κωστοπούλου, Μούκα (84΄ Κρίκη), Τζούρα, Τσάμη (86΄ Ζώτου), Κυριάκου

Γιάννης Βερτζάγιας (Προπονητής Δόξας Πηγαδακίων)

Είμαι ευχαριστημένος από τα κορίτσια σήμερα,  σε μια δύσκολη περίοδο όπου η ομάδα έχει απώλειες και τα κορίτσια που αγωνίστηκαν κάλυψαν στο έπακρον τις βασικές παίχτριες που έλειπαν. Πήγαν όλα όπως είχαμε σχεδιάσει αυτό το παιχνίδι. Τα κορίτσια έβγαλαν πάθος και θέληση για τη νίκη. Το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα δίκαιο για την ομάδα μου. Από εδώ και στο εξής κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι, μια δύσκολη έξοδο στην Καλαμάτα και εκεί θα προσπαθήσουμε πάρα πολύ για το διπλό.