Εκεί ψηλά, στα ορεινά είναι μια ομάδα που μας πήρε τα μυαλά. Θα τρελαθείς θα τρελαθώ, θα τρελαθούμε με τον Ελατιακό! Αυτό ήταν το σύνθημα που δονούσε στην ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Αγγερικού! Την ώρα που ο διαιτητής του αγώνα Δημήτρης Κωστάκης σφύριζε την λήξη του αγώνα για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου, παίκτες τεχνικό τιμ  και μέλη της διοίκησης έγιναν ένα “κουβάρι” και τραγουδώντας το παραπάνω σύνθημα!

Γέλια χαρές αλλά και δάκρυα συγκίνησης από όλους ήταν τα κυρίαρχα συναισθήματα σε έναν αγώνα όπου ο Ελατιακός κέρδισε δίκαια τη Φλόγα Κυψέλης με 3-1 και κατέκτησε το πρωτάθλημα κόβοντας πρώτος το νήμα στην βαθμολογία. Ο Γκούσκος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Φλόγα Κυψέλης βάζοντας τα “θεμέλια” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. όμως οι παίκτες του Αλέκου Αντίοχου δεν ήταν σε καλή ημέρα. Πολλά τα λάθη  αλλά και το άγχος. Άγχος όμως που δεν είχαν οι παίκτες του Στράτου Κουρούμαλου.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν ψυχή, πάθος και το έβγαζαν στον αγωνιστικό χώρο κάθε στιγμή του ματς. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν πάνε στο ημίχρονο με πέναλτι του γερόλυκου Χρήστου Φυτόπουλου και στην επανάληψη δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης και αμφισβήτησης για την τελική επικράτηση.

Ο Καράτσαλος ήταν αυτός που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με κεφαλιά μετά από ωραίο κτύπημα φάουλ του Φυτόπουλου και ο Θεοδόσης ήταν αυτός που έβαλε το “κερασάκι” στην όμορφη τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για την ομάδα του στις καθυστερήσεις του αγώνα . Έτσι ο Ελατιακός με αυτή τη νίκη κατέκτησε το πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου, δίκαια. Την ώρα που η μπάλα έκαιγε στην κυριολεξία οι παίκτες των Βολιμών έκαναν αυτό που έπρεπε και πήραν το τρόπαιο την τελευταία στιγμή από την Φλόγα Κυψέλης που ήταν το μεγάλο φαβορί σε αυτό το ματς, διότι πήγαινε για δύο αποτελέσματα! (Της έφτανε και η ισοπαλία) .