Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από την Πάτρα και από γήπεδο της Θύελλας Πατρών “Φώτης Αραβαντινός”. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Θύελλας Πατρών και του ΑΠΣ Ζάκυνθος για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκαντωνάτος, Ασημακόπουλος, Λιάπης (Ηλείας)

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ: (Σάκης Πεφάνης): Σουτζόγλου, Κατριβέσης, Κουνάβης, Δημητρίου, Δασουράς, Πανίτσας, Βλασόπουλος, Βουτσινάς, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης Κ., Σκεπετάρης.

Πάγκος: Βλαονικολέας, Παναγιωτόπουλος, Μπούμπαλης, Κωστογιαννόπουλος, Αθανασόπουλος, Σπανός, Γκοτσόπουλος.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961: (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Πολιανίδης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης, Τσουκαλάς, Γιοχάνες, Ζυγκερίδης, Μαρίνος Σπ., Κούντικ

Πάγκος: Τζίνα, Σούρμπης, Πατίλας, Κούζας, Πούφλης, Κολεύρης, Καραμαλίκης

“Χαλί” ο αγωνιστικός χώρος του “Φώτης Αραβαντινός” γήπεδο που θα φιλοξενήσει την σημερινή αναμέτρηση.

Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες, περίπου 50- 60 φίλοι του ποδοσφαίρου μεταξύ αυτών και 10 φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο με λιακάδα και ελαφρύ αεράκι να φυσά στην πρωτεύουσα της Αχαΐας.

Λίγοι οι έμπειροι ποδοσφαιριστές στις τάξεις της γηπεδούχου Θύελλας, που αγωνίζεται κυρίως με ντόπιους ποδοσφαιριστές. Θυμίζουμε ότι οι Πατρινοί επέστρεψαν στις εθνικές κατηγορίες μετά από 7 χρόνια απουσίας.

Με ολόασπρη φανέλα και μπλε ρίγες θα αγωνιστεί η Θύελλα, με τις κυανοκίτρινες στολές και τα τετραγωνάκια η Ζάκυνθος.

Από τον πάγκο θα ενισχύσει την προσπάθεια του ΑΠΣ Ζάκυνθος ο αρχηγός Στέλιος Σούρμπης, που αντιμετωπίζει πρόβλημα κόπωσης. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας για τραυματισμό απλώς ο ποδοσφαιριστής δεν είναι ακόμη στο 100 τοις εκατό.

Ξεκίνησε το παιχνίδι στις 16:02. Παιχνίδι κέντρου σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να “αναγνωρίσουν” η μία την άλλη.

10′ Το πρώτο δεκάλεπτο έχει συμπληρωθεί, χωρίς σκορ μέχρι στιγμής.

15′ Έχει πάρει “μέτρα” στον αγωνιστικό χώρο η Ζάκυνθος και προσπαθεί να πιέσει τη Θύελλα. Ακόμη δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι.

19′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (1-0): Μετά από “στημένη” φάση για τους γηπεδούχους, η μπάλα θα στρωθεί στο σημείο του πέναλτι στον Βλασόπουλο που από κοντά θα στείλει τη μπάλα στα δεξιά γωνία του Κουτογλίδη, βάζοντας μπροστά τη Θύελλα (1-0).

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε καμία φάση, οι Πατρινοί έφτασαν στην επίτευξη του γκολ μετά από “στημένο”. Η Ζάκυνθος στη δύσκολη θέση να κυνηγά από νωρίς στο σκορ. Σηκώθηκαν για ζέσταμα οι Σούρμπης και Πούφλης από τον Στάθη Καραμαλίκη.

Αρκετά τα λάθη από τους παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος μέχρι στιγμής.

23′ Ευκαιρία για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κούντικ η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ Σουτζόγλου.

Έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι οι παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη τα τελευταία λεπτά.

35′ Δεν υπάρχουν φάσεις στα τελευταία λεπτά. Ένα καθαρό παιχνίδι κέντρου με πολλές “μονομαχίες”.

40′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΕΛΛΑ (2-0): Ατομική προσπάθεια του Βουτσινά που θα περάσει όποιον βρει μπροστά του, θα “σπάσει” στον Κωνσταντινίδη Κ. που θα πλασάρει εύστοχα για το 2-0.

Άμεση η αντίδραση από τον πάγκο της Ζακύνθου. Τριπλή αλλαγή(!) στο 42′ με τους Σούρμπη, Πούφλη και Πατίλα να παίρνουν τις θέσεις των Μαρίνου, Γιοχάνες και Τσουκαλά.

Τέλος πρώτου μέρους στην Πάτρα, με τη Ζακυνθινή ομάδα να δέχεται δύο “κρύα” γκολ σε ένα παιχνίδι χωρίς φάσεις επί της ουσίας και να “τρέχει” στην επανάληψη μήπως και πάρει κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ο Στάθης Καραμαλίκης παρενέβη άμεσα από τον πάγκο τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, κάνοντας τριπλή αλλαγή.

Ξεκίνησε μόλις το δεύτερο μέρος. Τα πράγματα είναι όπως τ’ αφήσαμε στο τέλος του πρώτου μέρους.

46′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Θύελλα με τον Ηλιόπουλο να σουτάρει και τον Πολιανίδη να διώχνει στην αριστερή γωνία πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Μπήκε δυνατά η Θύελλα στο δεύτερο μέρος.

49′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (3-0): Η ορμητικότητα της Θύελλας στην επανάληψη μεταφράζεται σε τρίτο τέρμα, με σκόρερ τον Κωνσταντινίδη Κ., μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά.

52′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Κολεύρης θα πάρει τη θέση του Πολιανίδη.

60′ Σε πολύ δύσκολη θέση η Ζάκυνθος μετά και το τρίτο γκολ της Θύελλας. Με την “πλάτη στον τοίχο” οι νησιώτες.

“Ψυχωμένη” η Θύελλα που δείχνει να θέλει περισσότερο το παιχνίδι με πολλά τρεξίματα.

69′ Σέντρα σουτ του Βλασόπουλου η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Κουτογλίδη.

70′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (4-0): Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Μπούμπαλη που θα περάσει όποιον βρει μπροστά του και θα νικήσει τον Κουτογλίδη για το 4-0.

Η Ζάκυνθος δείχνει να έχει πετάξει “λευκή πετσέτα” στον αγωνιστικό χώρο, με τη βαριά ήττα να παίρνει πλέον ανησυχητικές διαστάσεις.

Έχει διακοπεί το ματς το τελευταίο τρίλεπτο με τον Βλασόπουλο να είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο από μαρκάρισμα του Μπεκατώρου που πήρε κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμα.

70′ Το 4-0 παραμένει για τη Θύελλα που κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Αποκαρδιωτική η εικόνα της Ζακύνθου στην επανάληψη.

75′ Παραμένει το 4-0 για τη Θύελλα.

Κίτρινη κάρτα στον Πατίλα για αντικανονικό μαρκάρισμα. Κίτρινη έχει και από το πρώτο μέρος ο Πεταλωτής.

Έχουμε μπει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η οποία επί της ουσίας έχει κριθεί. Μένει να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 4-0

Τελικό συμπέρασμα: Αποκαρδιωτική εμφάνιση, βαριά ήττα! Η Ζάκυνθος γνώρισε τη συντριβή στην Πάτρα (4-0) από τη νεοφώτιστη Θύελλα, μη μπορώντας να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το καλό ξεκίνημα κόντρα στον Πανηλειακό. Οι κυανοκίτρινοι ουσιαστικά “κατέρρευσαν” μετά το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, χωρίς να μπουν ποτέ στο παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο. Ένα πολύ κακό αποτέλεσμα και απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα της κατηγορίας που θα είναι πολύ σκληρή και δύσκολη στην συνέχεια, αφού από τις 14 ομάδες θα υποβιβαστούν οι 6.