Δεν μπόρεσε ούτε σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα της Ζακύνθου να κάνει την υπέρβαση και να πάρει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα της Κηφισιάς και γνώρισε την ήττα με 3-0! Το σκορ αυτό, μπορεί να ακούγεται οξύμωρο αλλά είναι πλασματικό καθώς οι νησιώτες κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο τους αλλά προδόθηκαν από λάθη που έγιναν στο Β΄ μέρος.

Ο τεχνικός της ομάδας Δημ. Νόλη την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή άλλαξε το βασικό του σχήμα αφού στους 4 νεοαποκτηθέντες παίκτες μέχρι λίγη ώρα πριν να αρχίσει το παιχνίδι βγήκαν τα δελτία του και είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Η Ζάκυνθος έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος όπου για πρώτη φορά φέτος η ομάδα έδειξε ότι δεν βρίσκεται στο επίπεδο που ήταν. Σίγουρα οι μεταγραφές βοήθησαν σε αυτό. Σίγουρα όμως, θέλει αρκετό χρόνο μέχρι να δέσει η ομάδα και να δείξει ακόμα καλύτερα στοιχεία. Η αλήθεια όμως είναι ότι χρόνος δεν υπάρχει καθώς το πρωτάθλημα παίζεται Τετάρτη-Κυριακή.

Όμως η ήττα δεν παύει να είναι ήττα και μάλιστα με 3-0, πόσο μάλλον δε, όταν η ομάδα έχει έναν μόλις βαθμό στο πρωτάθλημα. Ο Τετέϊ ήταν αυτός που εκτέλεσε τους νησιώτες στο 63΄ και στο 76΄. Δυο τέρματα που έβαλαν την ομάδα της Ζακύνθου από κάτω και στο τέλος στο 90+4 ο Ντορίβαλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα της Κηφισιάς που ανέβηκε αρκετά ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Στην άλλη πλευρά, η Ζάκυνθος έμεινε στον έναν βαθμό και από εδώ και στο εξής πρέπει να κάνει το δικό της θαύμα για να μπορέσει να ξαναμπεί στο κόλπο της παραμονής στην κατηγορία. Το παιχνίδι αυτό ήταν το εξ΄ αναβολής της 7ης αγωνιστικής της SL2 στον Νότιο όμιλο.

Ο αγώνας

Η Κηφισιά προσπάθησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να ασκήσει πίεση στην αντίπαλη άμυνα, με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ούτε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ (στο 7′) ούτε το δυνατό σουτ του Καραγκούνη (στο 16′) όμως κατέληξαν στον στόχο.

Στο 21′ της αναμέτρησης, ο Καλλέργης, που ήταν ιδιαίτερος απειλητικός από τα αριστερά, έφτασε εντός της περιοχής με ατομική ενέργεια, το πλασέ που επιχείρησε από δύσκολη γωνία όμως, κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Στα λεπτά που ακολούθησαν, η Ζάκυνθος προσπάθησε να προβληματίσει τον Αναγνωστόπουλο, αλλά οι προσπάθειες των Κοναγκάγια και Κιμέλι κατέληξαν άουτ.

Στο 29′ ο Τετέι με τον Φερέιρα συνεργάστηκαν όμορφα από τα δεξιά, με το πλασέ του δεύτερου να μην είναι όμως το καλύτερο δυνατό. Οκτώ λεπτά αργότερα (37′) καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη απειλή για την εστία της Κηφισιάς, όταν ο Τσιμέλι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Αναγνωστόπουλο να είναι σε καλή θέση και να μπλοκάρει. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην Κηφισιά, με τον Πατσιογιώργο να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο μέρος, η Κηφισιά δεν κατάφερε να είναι εξ αρχής εξίσου απειλητική. Χρειάστηκε να περάσει ένα τέταρτο έως ότου πατήσει την περιοχή της Ζακύνθου με αξιώσεις, με τον Τεττέι. Μετά το 60′ όμως, όλα άλλαξαν.

Οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, με τον Τεττέι να λύνει τον γόρδιο δεσμό της άμυνας των νησιωτών. Συγκεκριμένα, στο 63ο λεπτό, ο Καραγκούνης έκανε υποδειγματική σέντρα από τα αριστερά κι ο Τεττέι κέρδισε στον αέρα τους αμυντικούς της Ζακύνθου, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Πατσογιώργος βγήκε νικητής στην προσωπική μονομαχία με τον Τεττέι, σε τετ α τετ. Στο 77′ όμως, η ιστορία γράφτηκε διαφορετικά. Ο Τεττέι πίεσε τους αντίπαλους αμυντικούς, έκλεψε την μπάλα και εκτέλεσε σωστά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι με ωραίο πλασέ.

Τα δύο γκολ μέσα σε περίπου ένα τέταρτο έλυσαν τα πόδια των παικτών της Κηφισιάς, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να κυνηγούν ακόμη ένα, με τον Κουιρουκίδη (78′) και τον Παυλάκη (83′) να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή. Από την πλευρά της, η Ζάκυνθος απείλησε την εστία του Αναγνωστόπουλου στο 80′ (με τον Τσιμέλι) και στο 84′ (με τον Σαούλ), σε αμφότερες περιπτώσεις όμως, ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς αντέδρασε υποδειγματικά.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τρίτο -και τελευταίο- λεπτό των καθυστερήσεων, από τα πόδια του Ντοριβάλ. Ο μέσος της Κηφισιάς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Γιαννιτσάνης, διαμορφώνοντας το 3-0.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (88′ Σμπώκος), Σωτηράκος, Μκρτσιάν, Να, Ντοριβάλ, Αγγελόπουλος (46′ Παπασάββας), Καραγκούνης (79′ Παυλάκης), Φερέιρα (60′ Κουιρουκίδης), Τεττέι, Καλλέργης (79′ Γιαννιτσάνης).

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Πατσογιώργος, Κολευρής, Οντόνε, Αργκούς, Μιγκέλ, Καλλιβωκάς, Ντάσης (82′ Σούρμπης), Λαμπόγλου (90′ Κάρδαρης), Τσιμέλι, Κοναγκάγια (82′ Σαούλ), Μπαζάν (73′ Κάρλος Εντουάρντο).