Ολοκληρώθηκε και η 9η αγωνιστική στην SL2. H Δόξα Δράμας πήρε σπουδαία νίκη-ανάσα από τον πρωτοπόρο Ιωνικό καθώς τον κέρδισε 2-1 και βρέθηκε μακριά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα της Νίκαιας εξακολουθεί να είναι στην πρώτη θέση καθώς ο Λεβαδειακός δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Δόξας και έχασε βαθμούς σε αυτό το 0-0 με τον Απόλλων Λάρισας. Χανιά και Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0 χάνοντας αμφότεροι βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν φέτος. Σε αντίθετη τροχιά βρίσκεται ο Εργοτέλης ο οποίος βρέθηκε στην 3η θέση του πίνακα καθώς κέρδισε τον ΟΦΙ με 1-0. Μεγάλη νίκη του Διαγόρα επί της Ξάνθης με 1-0, όπως επίσης και του Καραϊσκάκη επί των Τρικάλων με 1-0.

Αναλυτικά τα σημερινά (17/2) αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Δόξα Δράμας – Ιωνικός 2-1 (23′ Άντερσον, 75′ Αγγελόπουλος – 81′ Ρόλε)

ΟΦ Ιεράπετρας – Εργοτέλης 0-1 (5′ Μπουτσάκης)

Καραϊσκάκης – Τρίκαλα 1-0 (45′ Γιαννιώτης)

Η Δόξα έβαλε τρικλοποδιά στον Ιωνικό

Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη άνοιξε το σκορ (1-0) στο 23’, όταν ο Μαρινάκης έκανε το γέμισμα στη περιοχή από τα δεξιά και ο Άντερσον με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Αναγνωστόπουλο. To 2-0 έγινε στο 75’ όταν μετά από φάουλ του Φυτόπουλου από τα αριστερά, ο Αγγελόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού. Ο Ιωνικός μείωσε σε 2-1 στο 81’, όταν ο Ρόλε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Στεφανάκο. Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τη Δόξα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Ιωνικό.

Σκόρερ: Άντερσον (23’), Αγγελόπουλος (75’), Ρόλε (81’).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς (78’ Τάσιος), Παπαργυρίου, Αγιώτης, Άντερσον, Μαρινάκης (60’ Μενσά), Μαυριάς (70’ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Σαμπανίδης (78’ Μπαράνκο), Χάμοντ, Κουτσιανικούλης (60’ Σπυρόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (79’ Κουϊρουκίδης), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης (57’ Σίνγκ), Γκοτσούλιας, Ματσούκας (88′ Κόρμπος), Νιάσε (79’ Μάναλης), Κάστρο, Ρόλε, Πλατέλλας.

Νίκη και ανάσα για την ΑΕ Καραϊσκάκης

Ο Καραϊσκάκης νίκησε με 1-0 τον ΑΟ Τρίκαλα στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2. Η ομάδα της Άρτας άνοιξε το σκορ 1-0 στο φινάλε (45’) του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από κόρνερ του Γυφτοκώστα, ο Γιαννιώτης νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς των Τρικάλων και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Καραϊσκάκη να πανηγυρίζει το πρώτο τρίποντο στο φετινό Πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Να τονίσουμε ότι η τελευταία νίκη των Αρτινών ήταν στο περσινό Πρωτάθλημα και συγκεκριμένα στις 22 Φεβρουαρίου, όταν είχε νικήσει με 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου.

Σκόρερ: Γιαννιώτης (45’)

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μάγγος): Μπουργάνης, Παπανίκου, Ταμπάς, Θεολόγου, Γιαννιώτης, Χατζηδίμπας, Λόβριτς, Ρουμπαγκούγκα, Δούμτσιος (90’ Μπελεβώνης), Γυφτοκώστας (75’ Δερμιτζάκης), Ρούνεϊ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος (75’ Σιλβάνο), Νιάρος (57’ Διαμαντόπουλος), Σουλιώτης, Κεγαχιάς, Ζώγκος (57’ Ευθυμίου), Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου (85’ Ελευθεριάδης), Σταματής, Πέλκας (46’ Φασίδης), Αλμπάνης.

Ασταμάτητος Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης έφυγε με το νικηφόρο αποτέλεσμα (1-0) από το Βουζουνεράκειο, επικρατώντας του ΟΦ Ιεράπετρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που χάρισε τη νίκη στον Εργοτέλη, το σημείωσε ο Μπουτσάκης στο 5’ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου.

Σκόρερ: Μπουτσάκης (5’)

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας (55’ Ντάλα Κόστα), Χιντζίδης, Σμίλτος, Μασουέρο, Λεμονής, Τεγούσης, Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα (81’ Χατζηπιρπιρίδης), Κούστα

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νεράλ, Σερβιλάκης (55’ Ποζατζίδης), Τσέλιος, Μπουτσάκης (55’ Κόλα), Αμπντουλάχι, Μανουσάκης, Κωστανάσιος (63’ Μπουρσέλης), Πατρινός (72’ Κόνραντ).

Ε(χ)σαν και οι δύο βαθμούς

Χωρίς σκορ (0-0) το παιχνίδι Χανιά-Παναχαϊκή, που έγινε σήμερα (17/2) στα Περιβόλια, για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2.

Οι φάσεις του αγώνα:

19′ Φάουλ του Δημητριάδη κεφαλιά του Σουντουρά μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κολοβούρης

25′ Σουτ του Αραβίδη άουτ

26′ Καλό σουτ του Κάρλος η μπάλα άουτ

30′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Βασιλόγιαννη η κεφαλιά του Κάσσου έφυγε λίγο πάνω από την εστία

32′ Δοκάρι για την Παναχαϊκή σε σουτ του Πάνου και στη συνέχεια το σουτ του Τσερούτι κατέληξε άουτ

50′ Μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Μπραμπίγια το σουτ του Κάσσου καταλήγει άουτ

59′ Ευκαιρία για την Παναχαϊκή από μπαλιά του Αραβίδη ο Γιούσης πλασάρει και ο Γρομητσάρης διώχνει σε κόρνερ

77′ Ευκαιρία σε φάση διαρκείας, σουτ του Βασιλόγιαννη κοντράρει στον Ανάκογλου και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Δημητριάδη καταλήγει άουτ.

79′ Από κεφαλιά του Γρομητσάρη ο Μπρους κόβει προ του Ανδρέου

80′ Κόρνερ του Μπραμπίγια κεφαλιά του Κάσσου αρκετά έξω από την εστία.

Συνθέσεις:

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης (64′ Σωτηράκος), Κάρλος (46′ Πλέγας), Δημητριάδης, Σουντουρά (46′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Κάσσος, Διαμαντόπουλος (67′ Βρεττός).

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Τσερούτι (60′ Μασούρας), Λαρέα, Ανάκογλου (90+2′ Μαρκοπουλιώτης), Πατάπης, Γιούσης (90+2′ Μπελεζάκης), Πάνος, Αραβίδης, Μουστακόπουλος (73′ Μπρους), Μπάτροβιτς (90+2′ Παπαδόπουλος)

Έχασε την ευκαιρία ο Λεβαδειακός να πιάσει κορυφή

Λεβαδειακός και Απόλλων Λάρισας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.Σε ένα κακό παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές, οι ομάδες δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ και έτσι το ματς έμεινε στο 0-0.

4΄ Ο Πολέτο βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια φάτσα με τον Αστρά, μπερδεύτηκε, άργησε, κλείστηκε, η μπάλα χλιαρά έφτασε στα χέρια του Αστρά, ο οποίος άνετα μπλόκαρε.

55’ Φάουλ του Παναγιώτου με το αριστερό, κατευθείαν στα χέρια του Αστρά.

69’ Ο Συμελίδης έδωσε στον Μυτίδη, αυτός από το ημικύκλιο της περιοχής έπιασε το σουτ, η μπάλα χλιαρά στα χέρια του Αστρά.

77’ Από το κόρνερ του Πολέτο, ο Μυτίδης πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Αστρά.

90′ Σουτ του Λίταινα μέσα από την περιοχή, δύσκολα σε κόρνερ ο Στογιάνοβιτς.Συνθέσεις:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Παναγιώτου (61’ Μυτίδης), Μύγας (90’ Βήχος), Λιάγκας, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία (78’ Ενομό), Πολέτο, Συμελίδης, Νίλι, Μπιανκόνι (61’ Τζιώρας).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καρρίκι (58’ Νούσιος), Μόρας, Γιάκος, Νύκταρης (46’ λ.τρ. Μπάλλας), Καμπέρης (62’ Μπαστιάνος), Ντα Κάμπο (74’ Λίταινας), Μπάμπης, Ομπράντοβιτς (62’ Γκουντρουμπής), Γκόλιας.

Σπουδαίο τρίποντο για Διαγόρα

Ο Διαγόρας επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης, στο Δημοτικό Στάδιο Ρόδου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Στο 21′ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντοριβάλ απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Ίτσο. Στην εκτέλεσή του ο Κονέ εκτός ισορροπίας έκανε το άστοχο σουτ, ενώ στην πρώτη κόντρα επίθεση του ΑΟ Ξάνθη, ο Σιατραβάνης συνεργάστηκε με τον Έμπερτ που έδωσε στον Βόλτερς, όμως το σουτ του τελευταίου κόντραρε σε αμυντικό. Στο 39′ το γυριστό σουτ του Κονέ πέρασε άουτ. Στο 48′ ο Αλάεθ έκανε με σουτ το 1-0, μετά από σέντρα από δεξιά του Σανδραβέλη και κεφαλιά πάσα του Μπαστακού. Στο 64′ το σουτ του Θυμιάνη στην κίνηση δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 73′ το σουτ του Ντίνα απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας. Στο 75′ ο Ρουγκάλας από κοντά έχασε την ευκαιρία. Στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Τάτου, η κεφαλιά του Παπάζογλου πέρασε άουτ.

Σκόρερ: Αλάεθ (48’)Συνθέσεις:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Αθανασίου, Ντοριβάλ (74′ Σελινιωτάκης), Λινάρδος (68′ Αυγενικού), Κονέ (46′ Αλάεθ), Σμυρλής, Μπαστακός (90+’ Κάκκο).

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Tony Popovic): Ίτσο, Παπάζογλου Τ., Βέρκερ, Σχρόιεν (68′ Ντίνας), Έμπερτ, Παντελιάδης (66′ Γκαρσία), Σιατραβάνης (81′ Μυστακίδης), Τεσίγια (68′ Τάτος), Στάθης, Βόλτερς (66′ Καπνίδης), Θυμιάνης.