Για ένα ημίχρονο κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός ο Ζακυνθιακός απέναντι στον Παναργειακό από τον οποίο ηττήθηκε με το βαρύ 5-1.

Οι Γαλαζοπράσινοι πήγαν στο Άργος με τις σοβαρές ελλείψεις των Νίκου, Κολοβάκη και Παυλίδη και αποστολή μόλις 15 ποδοσφαιριστές.

Παρά ταύτα κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με το Μπαρμπαρούση, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου μόλις στο 6′. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, η μπάλα πήρε ύψος χτυπώντας στο οριζόντιο δοκάρι με το νεαρό επιθετικό να την στέλνει στα δίχτυα για το 0-1.

Η “απάντηση” των “Λύκων” ήταν άμεση στο 9ο λεπτό, όταν ο Κοιλιάρας κινήθηκε από αριστερά βγάζοντας παράλληλη μπαλιά για τον Μπελόν που με σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κουρλό για το 1-1.

Από εκεί και μετά ο Παναργειακός άσκησε μια πίεση αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ξανά να ισορροπήσουν και να το πάνε ξανά στα “μέτρα” τους. Μάλιστα στο 38′ θα έχουν σημαντική ευκαιρία με τον Σκοζάϊ να βγάζει για το Μπαρμπαρούση αλλά τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να τελειώσει τη φάση από πλεονεκτική θέση.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι θα ασκήσουν έντονη πίεση, με την άμυνα του Ζακυνθιακού να υποπίπτει σε πολλά λάθη.

Στο 41′ ο Μπελόν θα βγάλει για τον Σίμωση που με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα μόλις άουτ.

Στο 43′ ο ίδιος παίχτης θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί ασταθή επέμβαση του Κουρλού αλλά οι αμυντικοί θα διώξουν αποτελεσματικά την τελευταία στιγμή. Το πρώτο 45λεπτο θα ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στ’ αποδυτήρια.

11111

“Μουντζούρωσε” την εικόνα του στην επανάληψη, ήρθε η συντριβή…

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με τον Παναργειακό να παίρνει τα ηνία του ματς και να φτάνει στην επίτευξη δύο γρήγορων γκολ, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Ο Σπύρος Αντωνόπουλος θα περάσει τον Πέττα αντί του Τόγια στο ματς, ενώ ο Αντωνίου θα συνεχίσει με τους ίδιους έντεκα.

Στο 50′ η ομάδα του Άργους θα φτάσει στο πολυπόθητο δεύτερο τέρμα, όταν ο Μπελόν θα εκτελέσει φάουλ και ο ανενόχλητος Μπριλάκης θα στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Παρόλα αυτά στο 54′ ο Ζακυνθιακός θα έχει σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν ο Μπαρμπαρούσης θα σουτάρει άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Το παιχνίδι επί της ουσίας θα τελειώσει στο 58′, όταν ο Σίμωσης θα εκμεταλλευτεί ασυνεννοησία τερματοφύλακα και αμυντικών στέλνοντας για 3η φορά τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων (3-1).

Το ματς έγινε στην συνέχεια τυπική διαδικασία, με τον Σίμωση να ξαναχτυπά στο 77′ μετά από κάθετη του Μπελόν για το 4-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο κορυφαίος των Γαλαζοπράσινων Στέλιος Λιβέρης, θα έχει σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι για να μειώσει τουλάχιστον σε 4-2, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 87′ ο νεοεισελθών Πούτσης θα κλέψει από τον Κωστάκη, βγαίνοντας τετ-α-τετ με τον Κουρλό αλλά θα σουτάρει ψηλά άουτ,

Η “χαριστική βολή” θα έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το Μακρίδη (είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς) να σκοράρει το πέμπτο και τελευταίο γκολ του ματς (5-1).

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σίμωσης και Μπελόν, ξεχώρισε από τους ηττημένους ο εξαιρετικός Λιβέρης.

Συνθέσεις

Παναργειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Καρακούτσης, Λιόσης, Καλαγκάνης, Ρότα, Μπριλάκης, Λίτσος, Αγγελόπουλος (61′ Πότσι), Κοιλιάρας, Κατσικοκέρης (70′ Μακρίδης), Μπελόν, Σίμωσης (78′ Πούτσης).

Ζακυνθιακός (Σπύρος Αντωνόπουλος): Κουρλός, Τσαλέκου (85′ Μαλλιάς), Κόλα. Τζιαφέρης, Τόγιας (46′ Πέττας), Σούρμπης, Κωστάκης, Καραμαλίκης (65′ Καλογέρης), Λιβέρης, Σκοζάϊ, Μπαρμπαρούσης