Καλό απόγευμα. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΟ Διαβολιτσίου και του ΑΟ Τσιλιβή για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας στον 7ου ομίλο.

Διαιτητές: ΛΙΑΡΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΣΟΒΟΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ ΗΛΙΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

AO ΔΙΑΒ0ΛΙΤΣΊΟΥ: (Κώστας Παλαμάρας): Καλογερόπουλος Δ., Καλογερόπουλος Γ., Σεντεμέντες, Εμέκα, Τζανετέας, Γεωργιόπουλος, Γκελγκέρια, Βιγιαφάνιε, Αθανασόπουλος, Λιόλιος, Πιτσιλής

Πάγκος: Γραμματικόπουλος, Πλαστουργός, Μέμα, Ηλιόπουλος, Μου΄λιάτος, Σουλαντίκας

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Πέτρος Τσούκλης): Μύρτα, Μπατσής, Δεμερτζής, Μούστα, Λούζι, Ζανιάς, Γεωργίου, Γκέκας, Λιβέρης, Υψηλός, Μαρούδας

Πάγκος: Χαρακτινός, Τζάθας, Παναγιωτίδης, Κόκας, Μουσάϊ

Λιγοστός ο κόσμος στο “Καπετάν Βασίλης”. Περίπου 70-80 άτομα στις κερκίδες.

Με τριάδα στην άμυνα η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη που παίζει χωρίς τον Θοδωρή Βερνάρδο που είναι τιμωρημένος.

Ξεκίνησε το παιχνίδι

5′ Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Μια εκτέλεση κόρνερ με τον Στέλιο Λιβέρη θα περάσει ανεκμετάλλευτη.

10′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (0-1): Ο Μάριος Μαρούδας θα εκμεταλλευτεί λάθος της άμυνας και από κοντά θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Καλογερόπουλου για το 0-1.

15′ Η Ζακυνθινή ομάδα έχει μπει μπροστά στο σκορ και βρίσκεται σε θέση οδηγού. (0-1).

17′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι με τον Γεωργιόπουλο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μύρτα αλλά να αστοχεί.

20′ Παραμένει το 0-1. Δεν έχει πιεστεί ιδιαίτερα η ομάδα του Πλάνου.

25′ Δυνατό το ματς με πολλές μονομαχίες και με ρυθμό αλλά πλην του γκολ δεν υπάρχουν μεγάλες φάσεις.

30′ Παραμένει το 0-1. Δυνατή μονομαχία ανάμεσα σε Αθανασόπουλο και Ζανιά, πέφτουν στο έδαφος και οι δύο. Διακοπή προσωρινή στο ματς.

33′ Κόκκινη κάρτα στον Ζανιά, για την προηγούμενη φάση με τον Γεωργιόπουλο. Με δέκα θα μείνει στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Πλάνου. Ο παίχτης του Τσιλιβή έχει μάλιστα πρόβλημα στο φρύδι και θα μεταφερθεί στο νοσοκομείο. ο Αθανασόπουλος που είχε επίσης χτυπήσει είναι καλά και συνεχίζει.

43′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Α.Ο. Τσιλιβή με τον Λούζι να τραυματίζεται και να αφήνει τη θέση του στον Κρις Μουσάϊ.

Απίστευτη κακοδαιμονία για την ομάδα του Πέτρου Τσούκλη.

Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 0-1

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Ο Μάριος Μαρούδας έχει γυρίσει στην άμυνα για να βοηθήσει ελλείψει δεύτερου στόπερ.

Όπως είναι λογικό οι γηπεδούχοι θα πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιε για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Γεωργίου.

Κίτρινη κάρτα στον Χαρακτινό που είναι στον πάγκο για διαμαρτυρία.

60′ Κρατάει το Τσιλιβή το υπέρ του προβάδισμα παίζοντας με δέκα.

61′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Υψηλό να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Καλογερόπουλο που αποσόβησε το 0-2.

66′ Έχει ανέβει και πιέζει το Διαβολίτσι με τον Σεντεμέντε να εκτελεί φάουλ από πολύ καλή θέση και τον Μύρτα με έξοχη επέμβαση να κρατάει το μηδέν στην εστία του.

67′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (0-2): Τρομερό γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Υψηλό να “κεραυνοβολεί” τον Καλογερόπουλο δίνοντας “αέρα” δύο τερμάτων στη Ζακυνθινή ομάδα.

75′ Ελέγχει το παιχνίδι η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη μετά το δεύτερο γκολ.

78′ Νέα αναγκαστική αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Παναγιωτίδη να παίρνει τη θέση του τραυματία Υψηλού.

Πόνους στο στήθος έχει ο άσσος των κόκκινων που δεν έχει κάτι ανησυχητικό.

85′ Παραμένει το 0-2.

Κρατάει γερά η ζακυνθινή ομάδα που δείχνει πολύ κοντά στη μεγάλη νίκη

89″ Τη θέση του Στέλιου Λιβέρη θα πάρει ο Άρης Παναγιωτίδης.

90′ Αλλαγή για το Τσιλιβή ο Τζάθας θα πάρει τη θέση του Δεμερτζή.

Τέλος αγώνα: ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ- Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ 0-2

Τελικό συμπέρασμα: Τεράστιο διπλό παραμονής για την ομάδα του Πλάνου που πήρε το “σκαλπ” των γηπεδούχων παίζοντας όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος με παίχτη λιγότερο χάρη στα γκολ των Μαρούδα και Υψηλού . Μια νίκη ψυχής σε μια ακόμη δύσκολη εβδομάδα λόγω της γνωστής υπόθεσης των δελτίων η οποία όμως φαίνεται ότι έχει “ατσαλώσει” ποδοσφαιριστές και τεχνικό τιμ με την ομάδα να κάνει πορεία πρωταθλητισμού και να σπάει τα κοντέρ με 32 πόντους στη βαθμολογία. Το Διαβολίτσι έχει μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες μετά και τη σημερινή του ήττα.

Ανταπόκριση απ’ το Διαβολίτσι: Νίκος Παπαναγιώτου