Καλό απόγευμα από το νησί της Ζακύνθου και από το Δημοτικό Στάδιο. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του αγώνα ΑΟΚ Ζακύνθου-Αστέρας Βλαχιώτη για την 9η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 8ου ομίλου

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Ασημακόπουλος, Καραμέρος (Ηλείας)

AOK Zακύνθου (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Παναγόπουλος Η., Κουρέλλας, Πέττας (90′ Δρόσος). Τηλιόπουλος, Κάρδαρης (89′ Μεταξάς), Τααρίμπτε (75′ Μπριλάκης), Βιεντ, Μεζίνι (82′ Μιχαηλίδης)

Πάγκος: Μιχαηλίδης, Μπριλάκης, Σκουρτάϊ, Χαρακτινός, Μεταξάς, Δρόσος, Μαρούδας

Αστέρας Βλαχιώτη ( Γιώργος Κετικίδης): Μάνος, Παναγόπουλος Κ., Καρνιάτης, Κολλιάκος, Φονιάϊ, Ρανζής, Αντεσιγμπίν, Λεϊμονίτης, Μπερδούσης (89′ Μπιάζης), Σαμπατάκος, Χρήστου

Πάγκος: Χελιώτης, Λάτσης, Καρακίτσος, Μπιάζης, Σταμόγιαννος, Αραπογιάννης

Ξεκίνησε το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου. Περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου στις εξέδρες. Συννεφιασμένος ο καιρός, σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.

5′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ, ο Κάρδαρης θα βγάλει πολύ ωραία μπαλιά σε θέση μέσα δεξιά στο Μεζίνι, ο τελευταίος υπό την πίεση του Λεϊμονίτη θα πλασάρει χλιαρά με το Μάνο να μπλοκάρει σταθερά.

Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες. Ο δυνατός άνεμος και το κακό τερέν δυσκολεύουν την προσπάθεια τους.

Θυμίζουμε ότι το σημερινό ματς είναι και το τελευταίο μέχρι και την επισπορά που θα ξεκινήσει από αύριο.

13′ Σουτ του Μπερδούση από καλή θέση, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Δρακόπουλος.

Μεγάλο πρόβλημα για τους γηπεδούχους ο άνεμος που έχει κατεύθυνση προς την εστία του Δρακόπουλου.

15′ Ισορροπημένο το ματς, καλά στοιχεία δείχνει ο Αστέρας Βλαχιώτη.

20′ Χωρίς σκορ παραμένει το ματς, πολλά τα λάθη από τις δύο πλευρές. Μέτριο έως κακό το θέαμα μέχρι τώρα. 0-0.

24′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ από το Χρήστου, η μπάλα ψηλά άουτ.

Δεν παίζουν καλό ποδόσφαιρο οι δύο ομάδες. Το Καταστάρι δείχνει κάπως “βραχυκυκλωμένο” επιθετικά, ο Αστέρας περιμένει τον αντίπαλο και προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα με τους καλούς ποδοσφαιριστές που διαθέτει.

30′ Παραμένει το 0-0, δεν αλλάζει μοτίβο το ματς.

Ξεκίνησε ψιλόβροχο στο δημοτικό στάδιο, άνοιξαν ομπρέλες οι φίλοι του ποδοσφαίρου στις κερκίδες.

34′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (0-1). Μεγάλο λάθος της άμυνας, ο Αντεσιγμπίν βγαίνει απέναντι στο Δρακόπουλο που επιχείρησε την έξοδο, θα πλασάρει εύστοχα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

35′ Παραλίγο να απαντήσει άμεσα ο ΑΟΚ με το Βιεντ να βγάζει σέντρα για τον Τααρίμπτε που από κοντινή θέση δε θα πιάσει καλά το γυριστό για να απειλήσει άμεσα την εστία του Μάνου.

“Άναψε” το ματς μετά το γκολ του Αστέρα. Ο ΑΟΚ δείχνει να αφυπνίζεται μιας και θέλει να ισοφαρίσει πριν φύγει το ημίχρονο.

39′ Φαρμακερή σέντρα του Βιεντ από δεξιά, ο Μάνος δε βγαίνει ο Μεζίνι πετάγεται στην πορεία της μπάλας αλλά δε θα τη βρει για πολύ λίγο ώστε να την στείλει στα δίχτυα του Αστέρα.

Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος, έχει αλλάξει τελείως ο ρυθμός του ματς.

43′ Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Αστέρα μετά το κακό διώξιμο του Κουρέλλα, οι Αντεσιγμπίν και Φονιάϊ πήγαν να συνεργαστούν χωρίς αποτέλεσμα.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ, όταν ο Πέττας θα πασάρει στον Κάρδαρη που θα βγει απέναντι στο Μάνο αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα θα διώξει σωτήρια με τα πόδια.

ΛΗΞΗ ΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 0-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Μια καλή ευκαιρία του Μεζίνι στο 5′ ήταν ότι είχε να επιδείξει ο ΑΟΚ μέχρι και το γκολ του Αντεσιγμπίν με το οποίο ο Αστέρας μπήκε μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα μετά από δύο καλές προσπάθειες με τους Μεζίνι και Κάρδαρη αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι. Το δεύτερο μέρος θα είναι δύσκολο για τους νησιώτες, με δεδομένο ότι βρίσκονται και πίσω στο σκορ και πρέπει να κάνουν την ανατροπή.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Ο Βιεντ θα βγάλει τη σέντρα, ο Μεζίνι θα πεταχτεί στην πορεία της μπάλας και αυτή θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάνου.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Μπερδούσης θα βγάλει τη σέντρα από δεξιά με τον Αντεσιγμπίν να πετάγεται στην πορεία της μπάλας η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία του Δρακόπουλου.

48′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα, με το Μπερδούση να παίρνει τη μπάλα από το Φονιάϊ σε θέση βολής, να επιχειρεί το τεχνικό αριστερό πλασέ αλλά η μπάλα θα φύγει σύρριζα άουτ από το δεξί δοκάρι του Δρακόπουλου.

49′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν και πάλι ο Μπερδούσης θα κάνει ατομική προσπάθεια και θα σουτάρει μόλις άουτ.

“Ροντέο” το ματς, πάνω- κάτω η μπάλα.

51′ Επικίνδυνη σέντρα- σουτ του Βιεντ, πολύ δύσκολα θα απομακρύνει ο Μάνος με το ένα χέρι.

Έχει δυναμώσει πολύ η βροχή. Τρέχει να προφυλαχτεί ο κόσμος πίσω από τους πάγκους των δύο ομάδων.

56′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (1-1): Ο Κάρδαρης θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Πέττας θα γυρίσει και ο Μεζίνι από κοντά δε θα αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Μάνο, φέρνοντας το ματς στα ίσια. “Ροκ” έχει γίνει το ματς.

59′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ:  Εκτέλεση φάουλ σε θέση “λουκούμι” για το Βλαχιώτη, ο Φονιάϊ θα εκτελέσει “γλυκά” η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Δρακόπουλου, προς ανακούφιση των γηπεδούχων.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ, ο Βιεντ σεντράρει από δεξιά ο Τααρίμπτε το γυριστό, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και φεύγει κόρνερ. Πιέζει πολύ το Καταστάρι μετά την ισοφάριση.

65′ Το ματς είναι στην ισοπαλία, με το δεύτερο μέρος να είναι γεμάτο από “δράση”. 1-1.

68′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (2-1): Τρομερό σουτ του Καρβούνη μετά από φάουλ του Κάρδαρη, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια τον Πέττα από κοντά να έρχεται σαν “τρέϊλερ” και να σπρώχνει τη μπάλα στην άδεια εστία, μιας και ο Μάνος είχε εξουδετερωθεί.

Σταμάτησε η δυνατή βροχή, το ματς παραμένει ανοιχτό με το Καταστάρι να προηγείται με σκορ 2-1. Θυμίζουμε ότι η ομάδα των Αλυκών έχει και ένα ματς λιγότερο απέναντι στην Α.Ε. Λέρνας.

75′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ, ο Τααρίμπτε παραχωρεί τη θέση του στο Μπριλάκη.

78′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για το Καταστάρι, με το Μεζίνι να βγαίνει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με το Μάνο. Ο γκολκίπερ του Αστέρα επιχείρησε την έξοδο της απελπισίας, με το Μεζίνι να περνά τη μπάλα από πάνω του και αυτή να φεύγει ελάχιστα άουτ. Απίστευτο!

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ εξακολουθεί να προηγείται με σκορ 2-1. “Σούπα” το ματς μέχρι το γκολ του Αστέρα, ματσάρα στην συνέχεια.

82′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ, ο Μιχαηλίδης θα πάρει τη θέση του Μεζίνι. Προωθημένος για την ομάδα του Δημήτρη Νόλη ο Ανζέλμο Βιεντ.

Καμιά αλλαγή μέχρι τώρα από τον κόουτς του Αστέρα Γιώργο Κετικίδη που δεν έχει καθόλου λύσεις στον πάγκο. Πολλά τα προβλήματα για τον έμπειρο τεχνικό.

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. 2-1 υπέρ του ΑΟΚ το σκορ.

86′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (3-1): Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, με τους Μιχαηλίδη και Βιεντ να βγαίνουν ολομόναχοι απέναντι στο Μάνο και το Μιχαηλίδη να πλασάρει εύστοχα για το 3-1 που πιθανότατα “σφραγίζει” τη νίκη της ζακυνθινής ομάδας.

89′ Αλλαγές για τις δυο ομάδες. Ο Μεταξάς στη θέση του Κάρδαρη για τον ΑΟΚ, ο Μπιάζης στη θέση του Μπερδούση για τον Αστέρα.

90′ Νέα αλλαγή για τον ΑΟΚ ο Δρόσος θα πάρει τη θέση του Πέττα.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του ματς.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 3-1

Τελικό συμπέρασμα: Σπουδαία νίκη για τον ΑΟ Κατασταρίου απέναντι σε μια ομάδα με τον ίδιο στόχο. Πρόκειται ουσιαστικά για εξάποντο, κάτι που δίνει άλλο “αέρα” στους παίχτες του Δημήτρη Νόλη για την συνέχεια. Ένα ματς πραγματικό “ροντέο” όπως εξελίχθηκε, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Αντεσιγμπίν πριν φύγει το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να κάνουν το 0-2 και να φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση τους νησιώτες αλλά κάπου εκεί “μίλησε” η ψυχή της ζακυνθινής ομάδας που με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή με Μεζίνι, Πέττα και Μιχαηλίδη παίρνοντας το τρίποντο που τόσο είχε ανάγκη.