Kαλό σας απόγευμα από το δημοτικό στάδιο Ζακύνθου. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ των ομάδων ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 και ΑΟ Διαβολιτσίου. Ο αγώνας είναι στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Καλαμαράς, Κορδάς (Ηλείας)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Μαρίνος, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Σούρμπης, Ντάσης, Πατίλας, Πολιανίδης, Κούντικ, Ζυγκερίδης

Πάγκος: Γιοχάνες, Τελέν, Κολεύρης, Κούζας, Τσουκαλάς Β., Τζίνα, Καραμαλίκης

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Κώστας Παλαμάρας): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Μπαλόπουλος, Σεντεμέντες, Μπαστακός, Τζανετέας, Γεωργιόπουλος, Μουλιάτος, Βιγιαφάνε, Γραμματικόπουλος, Κυριακόπουλος

Πάγκος: Χόντζα, Τσουκαλάς Σωκ., Αθανασόπουλος, Οδεσιμιώτης, Κωνσταντακόπουλος. Πιτσιλής, Φωτόπουλος

Συννεφιασμένος ο καιρός στο νησί της Ζακύνθου. Εάν δε βρέξει θα μιλάμε για τις ιδανικές καιρικές συνθήκες. Εάν βρέξει τα πράγματα θα είναι δύσκολα για τις δύο ομάδες.

Λιγοστός είναι μέχρι στιγμής ο κόσμος στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου. Ένα τέταρτο περίπου πριν την έναρξη του παιχνιδιού δε φαίνεται ότι θα υπάρχει πολύς κόσμος στις εξέδρες. Κάτι ο καιρός, κάτι το άσχημο αποτέλεσμα στην Πάτρα κόντρα στη Θύελλα είναι οι βασικές αιτίες που δεν υπάρχει μεγάλη προσέλευση φιλάθλων.

Τρεις βαθμοί σε δύο παιχνίδια για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, χωρίς βαθμό ο Α.Ο. Διαβολιτσίου. Μεγάλης σημασίας το παιχνίδι για αμφότερους, που “καίγονται” για τους βαθμούς της νίκης.

Σε λίγα λεπτά αναμένονται στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Περίπου 200 φίλοι του ποδοσφαίρου στην κερκίδα.

Με τις κίτρινες φανέλες και μπλε σορτσάκια η Ζάκυνθος, με μπλε σκούρο σε φανέλες και σορτσάκια ο φιλοξενούμενος ΑΟΔ και μια ελαφριά κίτρινη απόχρωση στο πάνω μέρος της φανέλας και τα μανίκια.

Χωρίς τον Κλέοντα Πούφλη που είναι τραυματίας θα παραταχθεί ο ΑΠΣ Ζάκυνθος. Ο νεαρός ακραίος έμεινε εκτός 18άδας.

Ξεκίνησε το παιχνίδι…

Πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές στο ματς. Η Ζάκυνθος θέλει να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

5′ Χωρίς φάσεις το πρώτο πεντάλεπτο, η Ζάκυνθος έχει την πρωτοβουλία.

Κίτρινη κάρτα στον Ντάση για κράτημα στον Μπαστακό.

10′ Επικίνδυνο ανάποδο “ψαλιδάκι” από το Γραμματικόπουλο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτογλίδη (0-0).

Κίτρινη κάρτα στον Σεντεμέντε για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Μπεκατώρο.

15′ Τρία σερί κόρνερ με εκτελεστή τον Κούντικ πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τον ΑΠΣ. Πιέζουν οι γηπεδούχοι.

Δεν υπάρχει ποιότητα στο ματς σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Προσπαθούν να βάλουν τη μπάλα κάτω οι δύο ομάδες αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Αυξήθηκε ο κόσμος στο στάδιο, περίπου 300 φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πλευρό των κυανοκίτρινων.

20′ Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι παραμένει το 0-0.

Υπάρχει δίλεπτη διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Σεντεμέντε ο οποίος όμως σηκώνεται. Μια εναέρια “μονομαχία” και ένα μικρό χτύπημα στο κεφάλι για τον έμπειρο αμυντικό που θα επιστρέψει στο τερέν.

25′ Ευκαιρία για τον ΑΠΣ, με το Ντάση να βγάζει στον Μπεκατώρο και αυτός με τη “μία” στο Ζυγκερίδη που θα κοπεί την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Ο Μπεκατώρος θα πάρει την εκτέλεση αλλά ο Μουλιάτος θα διώξει ψύχραιμα με το κεφάλι.

Στο παιχνίδι Σπάρτη- Αστέρας Βλαχιώτης το σκορ είναι 1-0 με γκολ του Ζακυνθινού Κώστα Κάρδαρη στο 8′.

30′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι (0-0). Παιχνίδι κέντρου με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να παίξει από τα αριστερά με το Μπεκατώρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να παίξουν με αντεπιθέσεις.

Η Ζάκυνθος προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα αλλά τα χαλάει στην τελική πάσα.

35′ Συνεχίζονται τα αβίαστα λάθη στο χώρο του κέντρου για τις δύο ομάδες, που δείχνουν αρκετά νευρικές και αγχωμένες. (0-0)

39′ Εκτέλεση φάουλ από το Βιγιαφάνιε η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

40′ Φάση διαρκείας με το Ζυγκερίδη να γυρίζει για τον Πατίλα και τον τελευταίο να πιάνει το γυριστό σουτ και τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα από το δεξί δοκάρι του Καλογερόπουλου.

Βαδίζουμε ολοταχώς στο τέλος του πρώτου 45λεπτου με την εικόνα να παραμένει σταθερά η ίδια από την αρχή. (0-0).

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι με τον Γεωργιόπουλο να επωφελείται από τις κόντρες και να βγαίνει απέναντι στον Κουτογλίδη που θα βγει έγκαιρα σώζοντας την εστία του. Στην συνέχεια ο Κυριαζόπουλος θα κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κινδύνεψε η εστία των γηπεδούχων στην προηγούμενη φάση.

Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Η Ζάκυνθος έχει μια φλύαρη, ανούσια υπεροχή αλλά έτσι όπως παίζει δεν απειλεί σοβαρά την εστία του Καλογερόπουλου. Πρέπει να βελτιωθούν οι κυανοκίτρινοι στην επανάληψη για να φτάσουν στη νίκη. Χρειάζεται να κυκλοφορήσει και από τον άξονα τη μπάλα αφού η ανάπτυξη των γηπεδούχων γίνεται κυρίως από την αριστερή πλευρά με Μπεκατώρο και Κούντικ. Το Διαβολίτσι παίζει προσεκτικά και προσπαθεί να βάλει ένα γκολ για να “κλέψει” το ματς. Η συνέχεια αναμένεται με ενδιαφέρον.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′ Ο Ντάσης έκλεψε από τον Γεωργιόπουλο, έβγαλε στον Κούντικ αλλά αυτός επιχείρησε χλιαρό πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Καλογερόπουλου.

Αρκετά κινητικός ο Γεωργιόπουλος των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

51′ Σουτ με καλές προϋποθέσεις από τον Ντάση η μπάλα θα φύγει άουτ.

Έχει “αγριέψει” λίγο το παιχνίδι στην επανάληψη.

54′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Κούντικ να εκτελεί φάουλ από καλή θέση και τον Καλογερόπουλο να διώχνει ενστικτωδώς. Στην συνέχεια της φάσης ο Κούνια δε θα μπορέσει να απειλήσει.

55′ Ωραία επίθεση για τον ΑΠΣ, με τον Κούντικ να καθυστερεί χαρακτηριστικά να σουτάρει και να κόβεται από τους αμυντικούς.

58′ Ωραία φάση για τη Ζάκυνθο, με τον Πολιανίδη να βγάζει σέντρα από δεξιά για τον Κούντικ που θα σουτάρει άουτ. Βελτιωμένος ο ΑΠΣ στην επανάληψη.

60′ Συμπληρώσαμε μία ώρα στο παιχνίδι το 0-0 παραμένει.

60′ Ωραίο σουτ του Μπεκατώρου από τα αριστερά, θα διώξει με τις γροθιές ο Καλογερόπουλος.

64′ Αλλαγή για το Διαβολίτσι με τον Αθανασόπουλο να παίρνει τη θέση του Μουλιάτου.

65′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, με το Γιοχάνες να παίρνει τη θέση του Ντάση. Στα χαφ θα παίξει ο Σουηδός.

66′ Αλλαγή για το Διαβολίτσι με το Φωτόπουλο να περνά στη θέση του Γεωργιόπουλου.

Παραμένει το 0-0. Έπεσε ξανά ο ρυθμός. Πολλές και συνεχόμενες οι αλλαγές.

70′ Μπαίνουμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς. Το 0-0 “σφραγίζει” μέχρι τώρα τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

71′ Τεράστια ευκαιρία για το Διαβολίτσι με τον γολκίπερ Καλογερόπουλο να κάνει το βολέ και το Γραμματικόπουλο να φεύγει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κουτογλίδη. Το πλασέ του έμπειρου επιθετικού θα διώξει την τελευταία στιγμή ο Πεταλωτής σε κόρνερ. Παραλίγο το 0-1 εδώ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ στην συνέχεια.

72′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Πατίλα να σουτάρει από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση άουτ.

Στην “κόψη του ξυραφιού” το ματς.

75′ Παραμένει το 0-0 με τη Ζάκυνθο να πιέζει για να φτάσει στο γκολ.

79′ Απευθειας εκτέλεση φάουλ του Γραμματικόπουλου, μπλοκάρει σταθερά ο Κουτογλίδης.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ υπήρξε μια ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών η οποία δείχνει να εκτονώνεται. Κίτρινες κάρτες σε Σούρμπη και Καλογερόπουλο. Υπάρχει τρίλεπτη διακοπή στο ματς λόγω της φασαρίας που έγινε προηγουμένως.

83′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-0): Ο Ζυγκερίδης σε φάση διαρκείας θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας “φωτιά” στην εξέδρα.

84′ Αλλαγή για το Διαβολίτσι με τον Πιτσιλή να παίρνει τη θέση του Σταματελόπουλου.

88′ Η Ζάκυνθος πιέζει για το 2-0. Κέρδισαν δύο κόρνερ οι γηπεδούχοι.

89′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ (1-1): Ο Αθανασόπουλος από κοντά θα ξεφύγει από του αμυντικούς και θα νικήσει τον Κουτογλίδη για να ισοφαρίσει.

90′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (2-1): Τρομερό σουτ του Μπεκατώρου, η μπάλα θα “καρφωθεί” στο “Γ” του Καλογερόπουλου, σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

90+4′ Αλλαγές για τις δύο ομάδες, ο Σωκράτης Τσουκαλάς θα πάρει τη θέση του Σεντεμέντε και ο Βαλάντης Τσουκαλάς για τον ΑΠΣ τη θέση του Πολιανίδη.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ 2-1