Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης το εξ΄ αναβολής παιχνίδι για την Α΄ Εθνική Γυναικών της 6ης αγωνιστικής μεταξύ του Τριαντών Ιαλυσού και της Δόξας Πηγαδακίων. Η ομάδα της Ρόδου ήταν η νικήτρια καθώς επιβλήθηκε με 4-3 της ομάδας του Ιονίου. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ομάδα του Ιαλυσού ήταν η Ασημώνη η οποία πέτυχε 3 τέρματα.

Η φιλοξενούμενη ομάδα, προσπάθησε έκανε την αντεπίθεση της στο Β΄ μέρος αλλά δε μπόρεσε να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση. Μεγάλο ματς για την Δόξα για την Ζαγκλή που πέτυχε 2 τέρματα. Το ματς ήταν καλό, με ρυθμό. Η ομάδα της Δόξας προηγήθηκε  στο 11΄ όταν η Λομποτέση εκτέλεσε κόρνερ και η Αντιόχου με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Η απάντηση και η ισοφάριση για τον Ιαλυσό ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο επόμενο λεπτό με αυτογκόλ της Αντιόχου η οποία δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα πάνω στην γραμμή! Στο 34′ η Ασημώνη έβαλε την ομάδα της μπροστά στο σκορ καθώς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας της με αυτό το 2-1.

Λίγο πριν το φινάλε του Α΄ μέρους και πάλι η Ασημώνη πέτυχε το 2ο της τέρμα και έδωσε προβάδισμα για τον Ιαλυσό με 3-1. Στην επανάληψη με το “καλημέρα” η Ασημώνη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 με ένα γκολ το οποίο προήλθε από καταφανέστατο οφσάιντ! (φωτο)

Η Δόξα στο 60΄ μείωσε σε 4-2 με φοβερό γκολ της Ζάγκλη η οποία κεραυνοβόλησε την τερματοφύλακα του Ιαλυσού από μακριά και πλάγια! Στο 72΄ και πάλι ο Ζάγκλη μείωσε εκ΄ νέου για την ομάδα της Δόξας σε 4-3. Αυτό όμως ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Δόξα Πηγαδακίων ( Ανδρέας Γκούσκος) Ζαφειροπούλου, Μάνεση (75΄ Τσουκαλά), Μωραϊτη, Αντιόχου, Πήλικα, Παράσχη, Ζαγκλή, Μπιρίτη, Χρυσανθακοπούλου (65΄ Ραχίπη), Λομποτέση, Πότσιου.