Καλό απόγευμα φίλες και φίλοι πό το γήπεδο του Μαχαιράδου στη Ζάκυνθο. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα, πρεμιέρα στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής μεταξύ του Εθνικού Σκουλικάδου και του Αίαντα Γαστούνης στις 15.00. Ο Δημήτρης Πέττας από το γήπεδο και ο Ιάσονας Τσώλης διαδικτυακά να σας μεταφέρουν τον παλμό και τις εξελίξεις από αυτό το παιχνίδι.

Διαιτητές: ΧΡΟΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ), ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΑΧΑΪΑΣ), ΚΑΡΡΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ), 4ος ΚΑΨΑΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ)

Εθνικός Σκουλικάδου (Στάθης Καραμαλίκης): Γιαλμάς, Ελέζι, Λυρτζής, Λιβέρης, Μούστα, Μπλάτζιος, Τσουκαλάς (83′ Πλέσσας), Τραγούδας (56′ Αγαλιώτης), Δαδάκος, Κάρδαρης, Μαρούδας Μ. (46′ Γιακουμέλος)

Πάγκος: Κλάδης, Αγαλιώτης, Δρόσος, Ζήβας, Πλέσσας, Προκόπης, Γιακουμέλος, Κοτσώνης

Αίαντας Γαστούνης (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Λαδάς, Στανής (87′ Ρούνης), Κατελούζος (73′ Μπουρδέκας), Χαρίζι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Δούλος, Φονσέκα Ντελγκάδο, Καράμπελας, Βράπι

Πάγκος: Ρούνης, Ντρέου, Γιαννακόπουλος, Μπακάλης, Μπουρδέκας, Δουλαβέρης, Μαργαρίτης, Παπαχριστόπουλος, Λαγανόπουλος.

14.37: Καλό μεσημέρι από την βροχερή και συννεφιασμένη Ζάκυνθο. Ιδανικές καιρικές συνθήκες για να παιχτεί ποδόσφαιρο στο νησί.

*Δεύτερη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντίπαλες. Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι την περασμένη σεζόν, ο νεοφώτιστος Εθνικός Σκουλικάδου πήρε τεράστιο διπλό (2-3) μέσα στη Γαστούνη. Πρόσφατα οι δυο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες σε φιλική αναμέτρηση στο νησί της Ζακύνθου, με τον Αίαντα να παίρνει την νίκη με 1-0.

*Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί ο Εθνικός Σκουλικάδου, με τον τεχνικό της ομάδας Στάθη Καραμαλίκη να έχει όλους τους παίχτες διαθέσιμους για αυτή την αναμέτρηση. Μοναδική απώλεια ο Ζοάο Ριτσούλι για τον Αίαντα Γαστούνης του οποίου δεν έχει εκδοθεί το δελτίο.

*Εντός ολίγων λεπτών οι δυο ομάδες θα κάνουν την επίσημη εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

*Περίπου 30 φίλαθλοι βρίσκονται στο Δημοτικό γήπεδο Μαχαιράδου.

*Με τις κυανόλευκες εμφανίσεις ο Εθνικός, με κόκκινα-άσπρα ο Αίαντας

*Ο προπονητής του Αίαντα κ. Γαβριηλόπουλος βρίσκεται εκτός αγωνιστικού χώρου καθώς δεν έχει έρθει η πιστοποίηση του από την ΕΠΟ!

*Αρκετές παρουσίες στο Μαχαιράδο. Παίχτες και προπονητής του ΑΠΣ Ζάκυνθος βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου. Ενώ ο προπονητής της Ζακύνθου βρίσκεται με τον καλό του Γιώργο Καράμπελα παρακολουθώντας δίπλα δίπλα την αναμέτρηση!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

*Έχει δυναμώσει η βροχή στο Μαχαιράδο.

3΄ Μακρινό σουτ του Δαδάκου η μπάλα ψηλά άουτ, δεν ανησύχησε τον Λαδά!

4′ Αντεπίθεση για την Γαστούνη με τον Στανή ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

*Από ένα σουτ για τις δυο ομάδες, οι οποίες έχουν μπει φουριόζες στην αναμέτρηση!

*Αυξάνεται η προσέλευση στο Μαχαιράδο με απαραίτητο αξεσουάρ την ομπρέλα λόγω της βροχής!

7′ Αντεπίθεση για τον Εθνικό έπειτα από το ένα-δυο Κάρδαρη-Τραγούδα με τον πρώτο να δίνει στον Τσουκαλά, ο οποίος σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αίαντα! Έγινε η σέντρα από τα αριστερά, ο Καράμπελας βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και σε πλεονεκτική θέση νικήθηκε από τον Γιαλμά.

10′ Ο Εθνικός δείχνει ότι έχει πρόβλημα στην δημιουργία παιχνιδιού και προσπαθεί με μεγάλες μπαλιές να βρει τον Δαδάκο στην κορυφή της επίθεσης.

*Συνεχώς όρθιος ο Στάθης Καραμαλίκης, δίνει οδηγίες στους παίχτες του!

*Επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις ο Αίαντας Γαστούνης!

14′ Διακοπή στην αναμέτρηση, ο Κώστας Κάρδαρης είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο!

15′ Σηκώθηκε ο Κάρδαρης, συνέχεια στο παιχνίδι!

17′ Σουτ του Δαδάκου, έπειτα από αντεπίθεση με τον Στέλιο Λιβέρη, αλλά ο Λαδάς έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

18′ Ωραία κάθετη του Κάρδαρη στον Μαρούδα με τον Λαδά να βγαίνει έγκαιρα και να μπλοκάρει την μπάλα.

*Ανέβηκε ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά με συνεχόμενα σουτ προς τα καρέ του Λαδά!

22′ Ισορροπημένο το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να έχουν καλές στιγμές στην αναμέτρηση!

*Περίπου 40-50 φίλαθλοι βρίσκονται στο Μαχαιράδο τούτη την ώρα.

25′ Έχει περάσει στην δύναμη και στις μονομαχίες η αναμέτρηση

33′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Γαστούνη! Ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ!

34′ ΓΚΟΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ!!! Ο Βράπι βρέθηκε έπειτα από μια μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού και με πλασέ νίκησε τον Γιαλμά γράφοντας το 0-1!

35′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Γαστούνη για το 0-2! Ο Καράμπελας βρέθηκε απέναντι από τον Γιαλμά αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ!

36′ Σέντρα του Τσουκαλά, ο Κάρδαρης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σούταρε αλλά ο Γιαλμάς απέκρουσε με υπερένταση, στην συνέχεια ο Δαδάκος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους.

*Μεγάλα αμυντικά κενά έδειξε η άμυνα του Εθνικού, στην μια τα πλήρωσε με τον Βράπι να σκοράρει, ενώ στην δεύτερη περίπτωση ο Καράμπελας αστόχησε σε τετ α τετ.

41′ Απευθείας εκτέλεση Φάουλ για τον Αίαντα με τον Κατελούζο, αλλά ο Γιαλμάς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Οδεύουμε προς την λήξη του 1ου μέρους, με τον Εθνικό να μην μπορεί να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε!

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!! ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ 0-1!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Είχε τις ευκαιρίες της η Ζακυνθινή ομάδα, η οποία παρουσιάζεται αρκετά ανταγωνιστική σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν αξιοποίησε κάποια από αυτές. Ένα μπλάκ άουτ στο 34′ στην άμυνα του Σκουλικάδου ήταν αρκετό για τον Αίαντα προκειμένου να φτάσει στο γκολ, δημιουργώντας παράλληλα άλλη μια μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα. Ο Εθνικός καλείται στην επανάληψη να εντείνει την πίεση του στα καρέ της Γαστούνης εάν θέλει να φτάσει σε κάποιο τέρμα και να πάρει κάτι από την αναμέτρηση!

*Αλλαγή για τον Εθνικό Σκουλικάδου με τον Γιακουμέλο να περνά στη θέση Μάριου Μαρούδα

46΄ Σέντρα στο 2ο μέρος της αναμέτρησης!

50′ Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο τα πρώτα πέντε λεπτά στην επανάληψη!

53′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ!! Φοβερή μπαλιά του Δούλου που ”τρύπησε” την άμυνα του Εθνικού, ο Βατσής βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, προσπάθησε να περάσει και τον Γιαλμά, αυτός τον ανέτρεψε με τον κ. Χρονά να καταλογίζει την παράβαση.

*Κίτρινη κάρτα στον Γιαλμά για την φάση του πέναλτι!

54′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ 0-2 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ! Ο Βατσής ευστοχεί!!!

56′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Αγαλιώτης περνά στη θέση του Τραγούδα

*Ο Αίαντας έχει εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα αμυντικά κενά του Εθνικού Σκουλικάδου με αποτέλεσμα να προηγείται με 0-2. Ένα αποτέλεσμα που δύσκολα θα αλλάξει όπως όλα δείχνουν.

60′ Ελέγχει πλήρως το παιχνίδι ο Αίαντας Γαστούνης. Οι παίχτες του κ. Γαβριηλόπουλου έχουν εμπιστοσύνη στα πόδια και αυτοπεποίθηση μετά και το δεύτερο τέρμα που πέτυχαν!

66′ Έχει δώσει χώρο ο Αίαντας Γαστούνης στον Εθνικό αλλά οι παίχτες του δεν μπορούν να πλησιάσουν τα καρέ των φιλοξενούμενων.

68′ Αντεπίθεση με τον Φονσέκα ο οποίος έβγαλε αριστερά στον Καράμπελα, ο τελευταίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε αουτ.

69′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ 1-2!!!!!!!!

Ο Αγαλιώτης από τα αριστερά πήρε την μπάλα, έβγαλε την σέντρα, ο Δαδάκος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2…

*Ξαναμπαίνει στο παιχνίδι ο Εθνικός Σκουλικάδου έπειτα από την μείωση του σκορ με τον Δαδάκο και πλέον θα τα δώσει όλα για όλα για την ισοφάριση.

71′ Κίτρινη στον Λιβέρη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σταθάτο!

73′ Αλλαγή για τον Αίαντα Γαστούνης ο Μπουρδέκας αντί του Κατελούζου

*Έδωσε πνοή ο νεαρός Αγαλιώτης στην επίθεση του Εθνικού!

75′ Σέντρα του Λιβέρη, ο Δαδάκος πήγε προς την πορεία της μπάλας αλλά εκεί σπρώχτηκε από αμυντικούς με τους ανθρώπους του Εθνικού να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι!

78′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Λιβέρης έδωσε στον Αγαλιώτη, εκείνος με την μια έπιασε το γυριστό η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λαδά!

79′ Εκτέλεση κόρνερ με τον Φονσέκα, έδιωξαν οι αμυντικοί του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στον Δούλο, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

81′ Προσπαθεί ο Εθνικός να φτάσει στην ισοφάριση και εντείνει την πίεση στα καρέ του Αίαντα!!

83′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Πλέσσας θα περάσει στην θέση του Τσουκαλά!

84′ Φονσέκα σε αντεπίθεση, αλλά ο Μπλάτζιος σώζει πριν ο επιθετικός του Αίαντα σουτάρει!

86′ Έχει ”ανάψει” το παιχνίδι σε αυτά τα τελευταία λεπτά!

87′ Αλλαγή για τον Αίαντα Γαστούνης. Ο Ρούνης στη θέση του Στανή!

90′ Τελευταία δραματικά λεπτά στο Μαχαιράδο, με τον Εθνικό να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης!!

95′ ΓΚΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ 1-3!!

Τραγικό λάθος του γκολκίπερ του Εθνικού, ο οποίος ενώ έλεγχε την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του από τον Καράμπελα ο οποίος έκανε το 1-3!

Λήξη της αναμέτρησης!
Εθνικός Σκουλικάδου- Αίαντας Γαστούνης 1-3

Σχόλιο αγώνα: Τελικά ο Εθνικός Σκουλικάδου δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ανέδειξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τις αδυναμίες που είχε δείξει κατά την διάρκεια των φιλικών αγώνων προετοιμασίας. Αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία της ομάδας, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα της Ηλείας και κατάφερε να πετύχει δυο γκολ. Μέχρι εκείνη την στιγμή ο Αίαντας ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, το γκολ του Δαδάκου όμως στην μείωση το σκορ σε 1-2, αφύπνισε τους νησιώτες, οι οποίοι ξαναμπήκαν στο ματς, προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση είχαν 1-2 καλές στιγμές αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Απλά το λάθος του τερματοφύλακα Γιαλμά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό καθώς δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε την λήξη.

Ο Εθνικός Σκουλικαδου θα πρέπει να διορθώσει τα κακώς κείμενά στην αμυντική του λειτουργιά για να μπορέσει να φανεί ανταγωνιστικός στην πορεία του πρωταθλήματος.

Ο Αίαντας Γαστούνης πήρε αυτό που ήθελε να πάρει από την αρχή, για αυτό τον λόγο ήρθε στο νησί. Μετά την μείωση του σκορ από τον Εθνικό Σκουλικάδου, η ομάδα της Ηλείας έδειξε κάποια σημεία αδυναμίας αλλά μια ομάδα έμπειρη όπως είναι ο Αίαντας κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το ματς και φυσικά το σκορ.