Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Τέταρτης τα δύο παιχνίδια της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων Θύελλα και ΑΟΚ άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς καθώς και οι δύο έμειναν σε αυτό το “στείρο” 0-0. Το παιχνίδι ήταν δυνατό αλλά μέτριο ποιοτικά με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν γκολ και να πάρουν το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μετά την απώλεια του πρωταθλήματος αλλά και την φυγή του Σπύρου Αντωνόπουλου από τον πάγκο της ομάδας εμφανίστηκαν να κινούνται σε ρηχά νερά χωρίς να δείξουν την ποιότητα των παικτών τους εντός του αγωνιστικού χώρου. Η ομάδα φάνηκε να ήταν επηρεασμένη από αυτά τα δύο γεγονότα. Αλλά έμεινε όρθια και θα προσπαθήσει να διεκδικήσει να πάρει το εισιτήριο του τελικού στο επόμενο παιχνίδι που θα γίνει στην ‘έδρα του ΑΟΚ το ερχόμενο Σάββατο. Οι φιλοξενούμενοι, έδειξαν πάθος και δύναμη και στάθηκαν όρθιοι μέσα σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Αυτό το 0-0 τους επιτρέπει στην ‘έδρα τους να κάνουν την υπέρβαση και να πάρουν αυτοί τι εισιτήριο που οδηγεί στον τελικό του κυπέλλου. Από το ματς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Μούστα του ΑΟΚ με 2η κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Το παιχνίδι όμως, πέρασε όμως σε 2η μοίρα καθώς τραυματίστηκε σοβαρά παίκτης του ΑΟΚ  ο Μπάμπης Καμπεραϊ ο οποίος οδηγήθηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου. Ο παίκτης θα υποβληθεί ακτινογραφία για να φανεί αν ο τραυματισμός είναι σοβαρός ή όχι.

Στο άλλο μεγάλο ματς που διεξήχθη στο γήπεδο του Αγγερικού ο Έσπερος ήταν ο κερδισμένος και φυσικά η ομάδα που πήρε το προβάδισμα από την Φλόγα Κυψέλης. Οι παίκτες του Στράτου Κουρούμαλου κέρδισαν 2-1 και έκαναν ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για το τελικό. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες αλλά ήταν φλύαροι επιθετικά, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν 2 φορές λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με 2 πολύ ωραία γκολ. Το 1-0 πέτυχε  ο Λαμάϊ με ωραίο σουτ και μετά από λίγα λεπτά ο Μυλωνάς έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Στην επανάληψη η Φλόγα μπήκε ξανά στο παιχνίδι  με το Πυλαρινό να μειώνει σε 1-2 και από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν πάρα πολύ για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, έχασαν ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν αυτό που ήθελαν Οι δύο ομάδες “θα λύσουν τις διαφορές τους”  το ερχόμενο Σάββατο στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.