Ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου το ένα και μοναδικό παιχνίδι που έγινε για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο γήπεδο του Μαχαιράδου ο ΑΟ Λεβάντε κέρδισε 3-1 τον ΑΟ Τσιλιβή και ανέβηκε στην βαθμολογία βάζοντας πλέον πλώρη για την 4άδα των μπαράζ του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ηταν ανώτεροι και κέρδισαν δίκαια το παιχνίδι ο Χορσέ Γλαστόν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον ΑΟ Λεβάντε. Ο Διον. Μαλαφούρης λίγο πριν το ημίχρονο ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη ο Μαμφρέδας έδωσε εκ΄ νέου προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1.Ο Γκαστόν και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Σε αυτό το σημείο, αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Γκαστόν λίγο πριν το τέλος του αγώνα σωριάστηκε στο έδαφος με όλους όσους ήταν στο γήπεδο να παθαίνουν σοκ καθώς ο ποδοσφαιριστής είχε σπασμούς, τόσο ο γιατρός του αγώνα Διον. Λούντζης, οσο και η γιατρός Ροδούλα Σπινθάκη που ήταν στην κερκίδα, έτρεξαν και έδωσαν τις πρώτες βοήθειες στον νεαρό παίκτη λίγο πριν έρθει το ασθενοφόρο που πήγε τον παίκτη στο νοσοκομείο του νησιού. Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία. Η διοίκηση του ΑΟ Λεβάντε για αυτό τον λόγο ευχαριστεί το ΕΚΑΒ, τον γιατρό του αγώνα Διονύσιο Λούντζη και την γιατρό Ροδούλα Σπινθάκη για την πολύτιμη βοήθειά τους στον ποδοσφαιριστή του ΑΟ Λεβάντε.