Ολοκληρώθηκε και η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL 2 με τα τρία μας που ήταν προγραμματισμένα. Συγκεριμένα μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ιωνικός που πέρασε από την Πάτρα με 1-0 και μάλιστα με γκολ στο 90+8! Η ομάδα της Νίκαιας σκαρφάλωσε στην 2 θέση με 11 βαθμούς, η Παναχαίκή ‘εμεινε στους 9. Μεγάλο ματς έγινε στα “περιβόλια” εκεί όπου τα Τρίκαλα περασαν με νίκη με 2-1 επί των Χανίων. Η ομάδα της Θεσσαλίας βρίσκεται στην 2η θέση με 11 βαθμούς. Η ομάδα των Χανίων με 6 βαθμούς, βρίσκατι στην 8η θέση του πίνακα. Α Απόλλων Λάρισας κέρδισε τον Καραϊσκάκη Άρτας εύκολα με 3-0 και πήρε βαθμολογική ανάσα στον σχετικό πίνακα έχοντας 5 βαθμούς.

Την πυροβόλησε εν ψυχρώ 0-1 στο 93′

Με γκολ του Αμπούντ-Ομάρ στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Ιωνικός έφυγε με το διπλό από την Αγυιά, επικρατώντας της Παναχαϊκής με 1-0 για την 6η αγωνιστική της Super League 2. Ελαφρώς ανώτεροι οι Πατρινοί, δεν βρήκαν το γκολ στις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησαν και ο αριστερός μπακ της ομάδας της Νίκαιας, έκρινε το ματς με buzzer beater!Το ματς από το πρώτο λεπτό είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Ένταση, σκληρές μονομαχίες, νεύρα και λιγοστές φάσεις! Αν και το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τη μεγάλη ευκαιρία του Πλατέλλα στο 2ο λεπτό, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Ο Κάστρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Πλατέλας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κολοβούρης μπλόκαρε. Η Παναχαϊκή αν και είχε το πάνω χέρι δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και το 0-0 ήταν το απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα μετά από τα πρώτα 45 λεπτά. Και γι αυτό οι δύο προπονητές στο β’ μέρος άλλαξαν πρόσωπα και πράγματα με το… καλησπέρα. Ο Μπάτροβιτς στο 53′ είχε ένα άστοχο σουτ. Ένα λεπτό μετά ο Γιούσης τροφοδότησε τον Αραβίδη αλλά εκείνος από πλάγια θέση δεν βρήκε εστία! Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κυκλοφορούσε την μπάλα καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιωνικός προσπάθησε να… παγώσει τον ρυθμό. Σε αυτό συνέβαλε και η φάση στο 76ο λεπτό όταν τα αίματα… άναψαν και είχαμε τετράλεπτη διακοπή στο ματς. Γι αυτό και είχαμε και οκτώ λεπτά καθυστερήσεων! Η τελευταία ευκαιρία για την Παναχαϊκή καταγράφηκε στο 98′ με μία άστοχη και αδύναμη κεφαλιά του Αραβίδη. Ο Ιωνικός από το πουθενά στη τελευταία φάση του ματς, βρήκε το γκολ της νίκης! Ο Μπρίτο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και την πλάτη του Κολοβούρη και ο Ομάρ ακολούθησε την φάση και την έσπρωξε στα δίχτυα για να χαρίσει έτσι τη νίκη στην ομάδα της Νίκαιας!

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Πλιάτσικας, Μουστακόπουλος(85′ Κόκας), Γιούσης(85′ Μπρους), Ανάκογλου, Κουσκουνάς, Μπάτροβιτς(58′ Τσερούτι), Αραβίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Φαζός, Μουστάκης(46′ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Κόρμπος(62′ Νιάσε), Ρόλε(89′ Μάναλης), Πλατέλλας, Ματσούκας(46′ Μπρίτο), Κάστρο

Σκόρερ: Ομάρ (90+3)

Διαιτητής: Μπαϊλής (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Βοηθοί: Ψυλλος (Λέσβου), Τσιλίκας (Αιτ/νιας)

4ος: Στάμος (Αθηνών)

Ο Απόλλων Λάρισας νίκησε δίκαια με 3-0 την ΑΕ Καραϊσκάκης

Ο Δούμτσιος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή στο 38’, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αστρά. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σκούπρα έκανε την ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, με τον Σοϊλεμέζογλου να διώχνει δύσκολα στα πλάγια. Ο Γιάκος εκτέλεσε φάουλ ένα μέτρο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σοϊλεμέζογλου.Ο Απόλλωνας μπήκε μπροστά σκορ 1-0 στο 40’, ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε το φάουλ, μεταξύ κέντρο και μεγάλης περιοχής, ο Μόρας πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σοϊλεμέζογλου απέκρουσε, στην επαναφορά ο Αθανασιάδης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Αρτινών. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 46’, η ομάδα της Λάρισας έκανε το 2-0 με εξαιρετικό σουτ του Μπάμπη έξω από τη περιοχή. Ο Φαν Ίπερεν έκανε το λάθος διώξιμο, ο Μπάμπης το εκμεταλλεύτηκε και με σουτ σημείωσε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Ο Μπαστιάνος στο 78’ έκλεψε τη μπάλα από τον Παπανίκου, μπήκε στη περιοχή και με λόμπα σημείωσε το 3-0 για τον Απόλλωνα. Το 3-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Απόλλωνα Λάρισας να πανηγυρίζει τη πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2.

Σκόρερ: Αθανασιάδης (40’), Μπάμπης (46’), Μπαστιάνος (78’)

Συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Τσακμακίδης): Αστράς, Σκούπρας, Μπούσης, Μόρας (81’ Γκόλιας), Καρρίκι, Μπάλλας (85’ Οκάν), Μπαλογιάννης (62’ Μπαστιάνος), Μπάμπης, Αθανασιάδης (81’ Νύκταρης), Γιάκος, Λίταινας (85’ Καμπέρης).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Αργυρίου): Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου, Τάμπας, Θεολόγου, Βαν Ίπερεν, Ρουμπανγκούκα (60’ Κορέλας), Μπεκατώρος (25’ λ.τρ. Γαλεάδης), Λόβριτς, Δούμτσιος, Δερμιτζάκης (60’ Κλιγγόπουλος), Μαραθωνίτης (46’ Γυφτοκώστας).

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)

Βοηθοί: Καραγιάννης (Θράκης), Κηλικιώτης (Ξάνθης)

4ος: Ψυχουλάς (Βοιωτίας)

Απίθανη ανατροπή των Τρικάλων στα Περιβόλια.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη μπήκε μπροστά στο σκορ (1-0) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 40’ ο Κάρλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σουλιώτη, με τον κ. Μπακογιάννη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή για το 1-0.Το 1-1 έκανε ο Σουλιώτης με κεφαλιά μετά από φάουλ του Παπαγεωργίου στο 82’. Δύο λεπτά μετά ο Αλμπάνης βρήκε στην αντεπίθεση, πλάσε τον Κουτζαβασίλη και έγραψε το 1-2.

Σκόρερ: Διαμαντόπουλος (41’ πεν.), Σουλιώτης (82’), Αλμπάνης (84΄).

Συνθέσεις:

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας (88′ Βρεττός) Παναγιωτούδης, Κάρλος (66′ Μασένα), Σουντουρά (58′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης (88′ Κάσσος), Διαμαντόπουλος.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής (80′ Καρούνγκα), Νιάρος, Κεχαγιάς (73′ λ.τρ. Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (64′ Αλμπάνης), Πέλκας (80′ Ντιαλόσι), Φασίδης (46′ Ευθυμίου).

Διαιτητής: Μπακογιάννης Αθηνών)

Βοηθοί: Δασκαλάκης, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)

4ος: Πατεμτζής (Ηρακλείου).