Υπομονή! Αυτή είναι η λέξη που χρησιμοποιούν στην ομάδα της Ζακύνθου. Υπομονή μέχρι τις μεταγραφές του Γενάρη εκεί όπου το ρόστερ θα είναι διαφορετικό. Μέχρι τότε όμως… τα πράγματα θα είναι δύσκολα. Η ομάδα του Ιονίου ηττήθηκε αλλά θα πρέπει να κρατηθεί όρθια.

Ηττήθηκε από την ομάδα της Ρόδου με 4-0 στο “σμαραγδένιο” νησί μια δίκαιη νίκη που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους γηπεδούχους (άγνωστο το γιατί), απέναντι σε μια ομάδα που κατέβηκε να αγωνιστεί με παιδιά που δεν έχουν καμιά εμπειρία από αυτή την κατηγορία, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Η Ρόδος κατάφερε να πετύχει δύο γρήγορα γκολ στο 4΄ με Σταματελόπουλο και στο 23΄ με τον Μαρκόφσκι και κάπου εκεί τελείωσε και το ματς. Η Ζάκυνθος δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και στο Β’ μέρος οι της Ρόδου πέτυχαν αλλά δύο τέρματα με πέναλτι  με Σταματελόπουλο στο 73΄ και Αδαμάκη στο 84΄ και πήραν το τρίποντο στο πρωτάθλημα του Νοτίου ομίλου.

Μολονότι η Ζάκυνθος εισήλθε με ενθουσιασμό και διάθεση να πιέσει τη Ρόδο, τελικά τα «ελάφια» ήταν εκείνα που άνοιξαν το σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου απομακρύνουν με την μπάλα να φτάνει στον Σταματελόπουλο, ο οποίος έκανε μία τρομερή κούρσα, πάτησε περιοχή, προσπέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα αφήνοντας την μπάλα να “αναπαυθεί” στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό.

Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο του παιχνιδιού οι «πράσινοι» βρήκαν και δεύτερο γκολ. Από φοβερή κάθετη πάσα του Μαρτσάκη, ο Μαρκόφσκι με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή γράφει το 2-0. Στιγμές αργότερα η Ρόδος φτάνει κοντά στο να κάνει το 3-0, με τον Μαρτσάκη να γυρίζει από τα δεξιά, στη φάση να συμμετέχει και πάλι ο Σταματελόπουλος, ωστόσο δεν καταφέρνει να πλασάρει με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Στο 28ο λεπτό ο Τσάβες εξαπέλυσε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο απομακρύνει ο Πατσιογεώργος. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο «άρχοντας» του ματς, Βλάχος, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Ζάκυνθος θα καταγράψει την πρώτη τελική της στην εστία του Θεοδωράκη μόλις στο 53′ με το σουτ του Κοναγκάγια, να περνάει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας του. Στο 70′ ο Μαρκόφσκι ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μαρίνο και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Σταματελόπουλος, νικώντας τον Πατσιογεώργο για το 3-0 της Ρόδου. Στο 82ο λεπτό η Ρόδος κερδίζει νέο πέναλτι για χέρι του Σούρμπη εντός της περιοχής. Ο Αδαμάκης αναλαμβάνει την εκτέλεση, νικιέται από τον Πατσιογεώργο, όμως στην επαναφορά του στρώνεται η μπάλα και εν τέλει ευστοχεί για το τελικό 4-0.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

1’: Σουτ του Μαρτσάκη, μπλοκάρει ο Πατσιογεώργος

4’: 1-0 Η ΡΟΔΟΣ… Ο Σταματελόπουλος με ατομική ενέργεια και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους», που κάνουν ιδανικό ξεκίνημα.

11’: Σουτ του Αδαμάκη, η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της Ζακύνθου

23’: 2-0 Η ΡΟΔΟΣ… Κάθετη πάσα του Μαρτσάκη στον Μαρκόφσκι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δίνει προβάδισμα δύο γκολ στη Ρόδο.

26’: Ο Μίγγος έδωσε την κάθετη πάσα στον Μαρτσάκη, ο οποίος γύρισε τη μπάλα, αλλά ο Σταματελόπουλος δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε για να κάνει το 3-0.

29’: Ο Μαρτσάκης γύρισε στον Τσάβες, ο οποίος σούταρε αλλά απέκρουσε ο Πατσιογεώργος

53’: Καλή φάση για τη Ρόδο με τον Μαρκόφσκι, ο οποίος όμως δεν έκανε καλό τελείωμα…

67’: Κόρνερ με το Νικολόπουλο, κεφαλιά του Καραγεώργη, απομακρύνουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Ζακύνθου

72’: 3-0 Η ΡΟΔΟΣ… Οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε τράβηγμα του Μαρκόφσκι από τον Μαρίνο. Ο Σταματελόπουλος είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και διευρύνει το προβάδισμα της Ρόδου.

83’: 4-0 Η ΡΟΔΟΣ… Δεύτερο πέναλτι κέρδισε η Ρόδος, αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σούρμπη. Το πέναλτι του Αδαμάκη απέκρουσε ο Πατσιογεώργος, όμως ο παίκτης της Ρόδου πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 4-0 από κοντά.

ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης (79’ Μπότος), Χιούσι (65’ Μάρκοβιτς), Μαρτσάκης, Σάαντο, Μίγγος (65’ Ρέτσος), Μαρκόφσκι (79’ Βουργουντζής), Νικολόπουλος, Τσάβες (79’ Μακρυδημήτρης), Σταματελόπουλος, Αδαμάκης.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογεώργος, Κολεύρης, Καλλιβωκάς, Kούνια, Σούρμπης (91’ Μπελέρης), Μαρίνος, Ντάσης, Καψάσκης (57’ Ματέους), Κοναγκάγια, Στύλλα, Παναγιωτόπουλος (73’ Μυλωνάς)