Δεν είναι εύκολη η προσαρμογή και η μετάβαση της Ζακύνθου σε μια ομάδα που θα δημιουργεί ποδόσφαιρο. Οι νησιώτες αν και ενισχυμένοι (εν μέρει) έδειξαν τις αδυναμίες τους και γνώρισαν βαριά ήττα στο γήπεδο των Περιβολίων με 5-1 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Ιονίου με τις νέες προσθήκες, στα 2 τελευταία παιχνίδια έχει δεχτεί 8 τέρματα και αυτό από μόνο του λέει πολλά. Είναι διαφορετικά να αμύνεσαι σε όλο τον αγώνα και διαφορετικά να προσπαθείς να δημιουργήσεις ποδόσφαιρο γνωρίζοντας ότι είσαι με την πλάτη στον τοίχο πόσω μάλλον δε όταν οι νέοι παίκτες δεν έχουν βγει τα πατήματά τους στα ελληνικά γήπεδα.

Η Ζάκυνθος, μπορεί να φανεί οξύμωρο στα πρώτα 20 λεπτά του πρώτου μέρους και στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου μέρους, κυκλοφόρησε τη μπάλα χωρίς ωστόσο να είναι απειλητική και αυτό γιατί λείπουν οι παίκτες εκείνοι που θα δημιουργήσουν τα ρήγματα και θα περάσουν τις μπαλιές εκείνες στους επιθετικούς. Τώρα γιατί η ομάδα δέχεται πολλά τέρματα είναι ένα θέμα που θα πρέπει να απασχολήσει το τεχνικό τιμ.

Η ήττα με 5-1 δεν χωρά καμιά αμφισβήτηση ότι είναι πέρα για πέρα δίκαιη για τους κρητικούς. Όμως για την ομάδα του Ιονίου είναι μια ήττα που αφήνει μια μεγάλη στεναχώρια, παρά την φιλότιμη προσπάθεια σε όλο τον οργανισμό του ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Στενοχώρια αλλά και προβληματισμό για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.  Μετά από αυτή την ήττα, η Ζάκυνθος βρίσκεται στην τελευταία θέση του πίνακα με μόλις έναν βαθμό με την διαφορά από την ζώνη του υποβιβασμού να βρίσκεται στους 11 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τα Χανιά και πανηγύρισαν το πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα στο 18’ με τον Ντάση. Η… αφύπνιση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση με τον Μπαΐροβιτς να ισοφαρίζει στο 19’ σημειώνοντας το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου βρήκαν ακόμη δύο φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δείχνοντας να απλοποιούν την κατάσταση για τη συνέχεια. Στο 39’ ο Καμάρα χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου ο εκ των κορυφαίων πάλι της χανιώτικης ομάδας Βασιλόγιαννης από ασίστ του Βάρκα πέτυχε το 3-1 και το 6ο του γκολ φέτος στην κατηγορία.

Στο δεύτερο η Ζάκυνθος μπήκε και πάλι καλά. Οι γηπεδούχοι είχαν αυτό το 3-1 υπέρ τους, έδωσαν χώρο στην ομάδα του Ιονίου και κτύπησαν με αντεπιθέσεις. Η Ζάκυνθος δεν μπόρεσε να πιέσει τους γηπεδούχους. Στο 79’ ο Βασιλόγιαννης… “χόρεψε” τον Κούνια και κέρδισε πέναλτι και αφού υπήρξε… διχογνωμία με τον Μπαΐροβιτς για το ποιος θα το εκτελέσει τελικά ο ίδιος που το κέρδισε ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 4-1 με το 7ο γκολ του. στο 91΄ με ατομική προσπάθεια με σουτ θα διαμορφώσει το τελικό 5-1 για την ομάδα του.

Οι φάσεις του αγώνα

9′ Σέντρα του Μπαΐροβιτς σουτ στην κίνηση του Βασιλόγιαννη ψηλά άουτ η μπάλα.

11′ Ωραία ενέργεια και συνεργασία του Βασιλόγιαννη με τον Μπαΐροβιτς αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή καταλήγει άουτ.

18′ ΓΚΟΛ: Για τη Ζάκυνθο με προβολή του Ντάση παρά την προσπάθεια του Πατάπη μετά από γύρισμα του Μιγκέλ.

19′ ΓΚΟΛ: Αμεση απάντηση για τα Χανιά, ο Βάρκας σηκώνει την μπάλα μέσα στην περιοχή ο Μιγκέλ δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Μπαΐροβιτς με πλασέ περνά την μπάλα κάτω από τον Πατσιογιώργο για το 1-1.

28′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου αποκρούει ο Πατσιογιώργο, γύρισμα του Βάρκα εξ επαφής πλασέ του Μπαΐροβιτς αποκρούει ξανά ο Πατσιογιώργος και διώχνει ο Σοάρες.

30′ Διαμαρτυρίες για χέρι του Καλλιβωκά σε γύρισμα του Μπαΐροβιτς.

33′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Μπαΐροβιτς το σουτ του Τριανταφυλλάκου μέσα από την περιοχή αποκρούεται από τον Καλλιβωκά.

36′ Από κάθετη πάσα του Βασιλόγιαννη το σουτ του Μπαΐροβιτς καταλήγει άουτ.

39′ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Βασιλόγιαννη ο Καμαρά πλασάρει για να διώξει ο Λαμπόγλου και με δεύτερη προσπάθεια από πλάγια ο Καμαρά πλασάρει για το 2-1.

41′ Σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Μπαΐροβιτς μπλοκάρει ο Πατσιογιώργος.

45+1′ ΓΚΟΛ: Από πάσα του Βάρκα ο Βασιλόγιαννης ελίσσεται μέσα στην περιοχή και με σουτ κάνει το 3-1.

74’ Σέντρα του Καμαρά κεφαλιά του Βάρκα άουτ.

79’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Διπλή ντρίμπλα του Βασιλόγιαννη στον Μιγκέλ που τον ανατρέπει με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.

81′ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης ευστοχεί στο πέναλτι για το 4-1.

90+1′ ΓΚΟΛ: Ωραία ατομική προσπάθεια του Κολλά που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 5-1.

90+3′ Σουτ του Ντάση απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)

Βοηθοί: Νικολάου Χρ. (Αθηνών) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής)

4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης (84’ Καλαϊτζάκης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Μασούρας, Τριανταφυλλάκος (60’ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς (84’ Κολλάς), Βάρκας (74’ Ζιούλης), Βασιλόγιαννης (84’ Κόλα).

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Οντόνε, Κούνια Σοάρες, Ντάσης, Μπαζάν (66’ Κάμερον), Σούρμπης (82’ Τέλεν), Τσιμέλι, Κάρλος Εντουάρντο (77’ Κοναγκάγια), Λαμπόγλου.