Μια ψυχωμένη Ζάκυνθος πήρε σπουδαία νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Διαγόρα Βραχνείκων με 3-1. Οι νησιώτες έπαιξαν  σωστά σε όλο το παιχνίδι, περιόρισαν τον αντίπαλο τους και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή και προσπάθησαν κυρίως από στημένες φάσεις να σκοράρουν. Το ματς ήταν μέτριο ποιοτικά ισορροπημένο στο μεγαλύτερο διάστημα του με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στο Πούφλη στο 18΄ του αγώνα.

Στο 22΄ ο Λίπι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Διαγόρα όταν ο Γεωργαντόπουλος κέρδισε τις κόντρες , μπήκε στην περιοχή και ο Λίπι επωφελούμενος την μπάλα με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 26΄ ο Γεωργαντόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του και αντί αυτού οι νησιώτες κατάφεραν στο 29΄ να ισοφαρίσουν  όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σούρμπη από το ύψος του κέντρου η μπάλα πήρε ύψος ο Τριανταφυλλόπουλος δεν μπόρεσε να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Κούνια που ήταν μόνος και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άλλο αέρα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους όταν στο 47΄  Ο Πολιανίδης μπήκε από τα δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Πατίλας από το ύψος της μικρής περιοχής με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους παίκτες αλλά και από τους λιγοστούς αλλά ηρωικούς φιλάθλους της Ζακύνθου που βρέθηκαν στο γήπεδο! το ματς απέκτησε ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω! Η Ζάκυνθος μετά το γκολ πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Η κόκκινη κάρτα στον Σχοινά από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν ένα ακόμα πρόβλημα για τον τεχνικό του Διαγόρα Χρήστο Τσίκα. Ο τεχνικός της Ζακύνθου Στάθης Καραμαλίκης πέρασε στον αγώνα τον Ζυγκερίδη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως από στημένες φάσεις να φανούν απειλητικοί. Στο 86΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Στέλιος Σούρμπης και το ματς απέκτησε ακόμα πιο ιδιαίτερο χαρακτήρα. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά.

Η Ζάκυνθος όμως όχι μόνο κατάφερε να κρατήσει αυτό το 2-1 αλλά πέτυχε και 3ο γκολ με τον Ζυγκερίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3! Έτσι λοιπόν με αυτό τον τρόπο η Ζάκυνθος πήρε σπουδαία νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα και πήρε τρεις υπερπολίτιμους βαθμούς που της  δίνουν ώθηση για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΠΟΥΤΣΕΛΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΛΟΥΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Τσίκας Χρ. ) Δρακόπουλος, Γεωργαντόπουλος, Λίπι, Τριαντάφυλλος, Τρίγκας, Νιφορόπουλος, Παπαδόπουλος (50′ Σχοινάς), Καλιτσουνάκης, Στραυρόπουλος, Πανάρετος (67′ Παπαδόπουλος), Σαρογιάννης.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ( Καραμαλίκης Στ.) Κουτογλίδης, Mαρίνος, Τζίνα, Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης, Πολιανίδης (54′ Κέτμαν), Σούρμπης, Οβούσου (67′ Ζυγκερίδης), Πατίλας (88′ Στύλλα), Πούφλης (90′ Μπεκατώρος).