Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την σημερινή εξέλιξη του αγώνα μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και της Ένωσης Λέρνας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 8ου ομίλου.

Διαιτητές: Μαρκαντωνάτος, Πήττας, Καραλής (Ηλείας)

AOK Zακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Καρβούνης, Μουσάϊ, Κουρέλλας, Τηλιόπουλος (66′ Κορφιάτης), Καψάσκης (84′ Μαρούδας), Πέττας, Μεζίνι, Κάρδαρης (93′ Σκουρτάϊ), Μπριλάκης

Πάγκος: Μαρούδας, Δρόσος, Σκουρτάϊ, Ταμαρέσης, Κορφιάτης, Μαρίνος, Μεταξάς

Ένωση Λέρνας: (Λουκάς Κούρος): Κατσαούνης, Λέρμας, Μπακατσέλος (83′ Παντελής), Καπλατζής, Καϊάφας (89′ Πλατής, Τσουρδίνης, Μούγιος, Αντωνόπουλος, Μπίτζης, Τριανταφύλλου, Αϊβαλιώτης

Πάγκος: Παντέλης, Παπαγιάννης, Θεοδωρόπουλος, Πλάτης, Μανιάτης, Κρεμύδας, Μπόμπος.

*Μισή ώρα περίπου πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι καιρικές συνθήκες είναι άψογες στο νησί της Ζακύνθου. Ο καιρός είναι ηλιόλουστος και η θερμοκρασία για την εποχή υψηλή.

*Οι δυο ομάδες αυτή την ώρα συνεχίζουν το ζέσταμα τους.

*Λιγοστός αυτή την ώρα ο κόσμος στο Δημοτικό Στάδιο. Λογικό αφού αυτή την ώρα πραγματοποιείται το Πίκολο Καρναβάλι με την παρέλαση. Πολλοί ίσως προτίμησαν αυτό παρά το γήπεδο.

*Χθες ο Αστέρας Βλαχιώτη πήρε τεράστιο διπλό κόντρα στην Πελλάνα Καστορείου με σκορ 1-2 και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής, ενώ αυτή την ώρα ο Παναργειακός νικά εύκολα την Εικοσιμία με 4-0

* Δέκα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έχουν αποσυρθεί προκειμένου να κάνουν την επίσημη είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

* Πραγματοποιείται η είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο!

*Με άσπρες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι της Ένωσης Λέρνας, με μπλε και κίτρινα οι παίχτες του ΑΟΚ Ζακύνθου.

1′ Έναρξη της αναμέτρησης!

• Κοντά στην παραμονή του ο ΑΟΚ Ζακύνθου που θέλει μόνο νίκη σήμερα, από την άλλη τα πράγματα για υπόθεση παραμονή στην Ένωση Λέρνας είναι αρκετά δύσκολα.

3′ Έχει ήδη αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων η ομάδα του ΑΟΚ Ζακύνθου και ψάχνει διαδρόμους για να φτάσει στην εστία του Κατσαούνη.

8′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΟΚ Ζακύνθου. Ο Καψάσκης θα κάνει όμορφη ενέργεια από τα δεξιά θα ντριμπλάρει τον αντίπαλό του, στον κατάλληλο χρόνο θα σπάσει την μπάλα στο Πέττα εκείνος θα στρώσει στον Κάρδαρη που θα επιχειρήσει το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.

• Παιχνίδι για έναν ρόλο μέχρι στιγμής, με το Καταστάρι να έχει κλείσει την Ένωση Λέρνας στο μισό γήπεδο και να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ. Σε παθητικό ρόλο οι φιλοξενούμενοι μέχρι στιγμής.

13′ Πρώτη καλή στιγμή για την Λέρνα. Ο Μούγιος θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ. Κενά στην άμυνα του ΑΟΚ στην συγκεκριμένη φάση, ευτυχώς δεν το πλήρωσε.

17′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ! Παραλίγο αυτογκόλ από το λάθος της άμυνας της Ένωσης Λέρνας, έπειτα από κόρνερ του Κάρδαρη ο Καπλατζής θα γυρίσει λανθασμένα την μπάλα προς τα πίσω ο Κατσαούνης με υπερένταση θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι στην επαναφορά ο Κουρέλλας θα σεντράρει,  ο Πέττας θα πιάσει την κεφαλιά με τον Κατσαούνη να μπλοκάρει σταθερά.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ Ζακύνθου. Ο δραστήριος Καψάσκης θα περάσει όποιον βρει μπροστά του, θα πατήσει περιοχή, θα στρώσει την μπάλα στον επερχόμενο Κάρδαρη, εκείνος θα κάνει το πλάσε με την μπάλα να περνά απελπιστικά άουτ. Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

• Αυξάνεται η πίεση του ΑΟΚ στα καρέ της Ένωσης Λέρνας με τους παίχτες του Δημήτρη Νόλη να ψάχνουν το γκολ!

23′ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ! Ο Κουρέλλας θα ανέβει από τα αριστερά, κάνοντας όμορφη παράλληλη σέντρα, η μπάλα θα φτάσει στον αμαρκάριστο Πέττα, εκείνος θα κάνει το πλασέ την μπάλα να περνά σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Κατσαούνη, ενώ και ο Μεζίνι που μπήκε στην φάση δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα.

24′ Σουτ του Τηλιόπουλου θα μπλοκάρει ο Κατσαούνης!

26′ Σούτ το Καψάσκη η μπάλα περνά ψηλά άουτ.

• Ασφυκτική η πίεση του ΑΟΚ Ζακύνθου που δεν μπορεί ωστόσο να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ.

30′ Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο στο παιχνίδι. Καλύτερος ο ΑΟΚ Ζακύνθου που έχει δημιουργήσει αρκετές μεγάλες ευκαιρίες και το μόνο που του λείπει είναι το γκολ. Από την άλλη η Ένωση Λέρνας έχει κλειστεί στο 1/3 του γηπέδου και δεν δείχνει ότι μπορεί να απειλήσει. Ωστόσο κρατά το μηδέν.

32′ Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΟΚ. Ο Παναγόπουλος θα κάνει μια γλυκιά σέντρα και ο Μεζίνι θα κάνει ένα θεαματικό γυριστό με τον Κατσαούνη να μπλοκάρει εξίσου θεαματικά.

• Διακοπή στο παιχνίδι καθώς ο Τηλιόπουλος έχει τραυματιστεί.

40′ Έχει πάει το παιχνίδι εκεί που θέλει η Λέρνα, δηλαδή να πάει με το 0-0 στα αποδυτήρια. Στην τελική προσπάθεια τα χαλά ο ΑΟΚ Ζακύνθου μέχρι στιγμής.

43′ Εδώ και δέκα λεπτά έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα με τον ΑΟΚ Ζακύνθου να προσπαθεί ανορθόδοξα να φτάσει στα καρέ του Κατσαούνη καθώς οι παίχτες του κ. Νόλη κάνουν αβίαστα λάθη.

• Νέα διακοπή καθώς ο Μπριλάκης έχει τραυματιστεί.

45+ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

45+4′ Ο Κουρέλλας θα κάνει το φάουλ από τα δεξιά ο Κατσαούνης θα διώξει, με την μπάλα να φτάνει στον Κάρδαρη που με κεφαλιά θα επιχειρήσει να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Ένωση Λέρνας, ωστόσο η μπάλα περνά άουτ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Έναρξη του 2ου ημιχρόνου!

48′ Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το 2ο μέρος μέχρι στιγμής, με τον ΑΟΚ να προσπαθεί να βγει μπροστά!

50′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ! Ο Τηλιόπουλος θα κάνει την σέντρα, η μπάλα θα φτάσει στον Καψάσκη , ο οποίος θα κάνει την κεφαλιά με τον Κατσαούνη να σώζει την ομάδα και στην επαναφορά πάλι ο Καψάσκης θα σουτάρει με τους αμυνόμενους να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή σε κόρνερ.

51′ Δυνατό σουτ του Πέττα σε κόρνερ ο Κατσαούνης, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο!

• Σε ήρωα για την Ένωση Λέρνας φαίνεται να μετατρέπεται ο έμπειρος γκολκίπερ Κατσαούνης ο οποίος μέχρι στιγμής κρατά το μηδέν
  • Συνεχίζουν να μην έχουν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια οι παίχτες του ΑΟΚ Ζακύνθου καθώς έχουν σπαταλήσει πλειάδα ευκαιριών!

55′ Λάθος του Μουσάϊ, ο Αϊβαλιώτης θα κλέψει την μπάλα θα σουτάρει, ωστόσο η μπάλα θα περάσει κόρνερ καθώς κόντραρε στον Μπριλάκη. Καλή στιγμή για την Λέρνα!

58′ Κόρνερ του Κουρέλλα, η μπάλα θα ”σβήσει” στην μικρή περιοχή και ο Καψάσκης με αδύναμο πλασέ θα στείλει την μπάλα πάνω στον Κατσαούνη!

59′ ΓΚΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ!!!

Ο Ανδρέας Μεζίνι θα λύσει τον γόρδιο δεσμό καθώς με ψύχραιμο πλασέ έπειτα από ωραίο στοπάρισμα του Καψάσκη στο ύψος του πέναλτι θα νικήσει τον Κατσαούνη γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

60′ Σουτ του Μπιτζή μπλοκάρει ο Δρακόπουλος!

• Συνεχίζει να πιέζει ο ΑΟΚ Ζακύνθου καθώς μετά την επίτευξη του γκολ, ”λύθηκαν” τα πόδια των παιχτών!

64′ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ! Ο Koυρέλλας θα κάνει το κόρνερ πλασαριστά βρίσκοντας τον Πέττα. Ο αρχηγός της ομάδας του ΑΟΚ θα κάνει ένα καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ με τον Κατσαούνη να απογειώνεται και να διώχνει τον μπάλα στο αριστερό του Γ.

65′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ Ζακύνθου με τον Κορφιάτη να περνά στην θέση του Τηλιόπουλου.

67′ Κίτρινη στον Τσουρδίνη για την Ένωση Λέρνας.

71′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΟΚ με τον Πέττα ο οποίος θα κάνει το σουτ εκμεταλλευόμενος την  παράλληλη κοφτή σέντρα του Κουρέλλα, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

*Κίτρινη στον Κατσαούνη και στον Κάπλατζη για διαμαρτυρία!

*Κίτρινη στον Κουρέλλα (Καταστάρι) και στον Μπιτζή (Λέρνα) για αψιμαχία που έγινε!

75′ Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο η Ένωση Λέρνας που μετά το γκολ βγήκε από τα καρέ της ψάχνοντας την ισοφάριση.

77′ Σουτ του Αντωνόπουλου εντελώς άστοχο.

*Κίτρινη στον Πέττα για μαρκάρισμα στον Λέρμα

*Έχει οπισθοχωρήσει χωρίς λόγο ο ΑΟΚ Ζακύνθου στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα η Λέρνα συχνά πυκνά να φτάνει στα καρέ του Δρακόπουλου και να θέλει να φανεί απειλητική.

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ Ζακύνθου να θέλει 2ο γκολ προκειμένου να κλειδώσει την νίκη.

• Πολλά και αβίαστα λάθη από τους παίχτες του Κατασταρίου  που φαίνεται ότι δεν έχουν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά.

83′ Αλλαγή για την Ένωση Λέρνας ο Παντελής θα περάσει στην θέση του Μπακατσέλου.

84′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ Ζακύνθου ο Καψάσκης θα βγει παραχωρώντας την θέση του στον Μαρούδα

• Κίτρινη στον Κορφιάτη

86′ Σουτ του Τριανταφύλλου η μπάλα άουτ.

• Κίτρινη στον Μπριλάκη για σκληρό μαρκάρισμα στον Μούγιο
  • Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Κατσαούνη για έντονη διαμαρτυρία στον διαιτητή Μαρκαντωνάτο για το μαρκάρισμα της προηγούμενης φάσης!

89′ Αλλαγή για την Λέρνα, με τον Πλατή τον δεύτερο τερματοφύλακα της ομάδας να περνά στην θέση του Καϊάφα που ”θυσιάστηκε” καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τερματοφύλακα.

90+1′ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα!

93′ Κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στον Πέττα για καθυστερήσεις!

93′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ Ζακύνθο ο Σκουρτάϊ θα περάσει στην θέση του Κάρδαρη!

*Κίτρινη στον Μαρούδα

95′  Μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Καταστάρι. Ο Μεζίνι θα κάνει την σέντρα στον Μαρούδα εκείνος ολομόναχος δεν μπορέσει να νικήσει τον Πλατή και στην επαναφορά ο ίδιος παίχτης θα σουτάρει με τον νεαρό τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ!