Μη χάσετε ζωντανά από το Στρέφι, την αναμέτρηση του πρωταθλητή Ηλείας Άρη Αρχαίας Ολυμπίας με τον πρωταθλητή ΕΠΣ Ζακύνθου Α.Ο.Π Ζακυνθιακό, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των PLAY OFF ανόδου για τη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ο απεσταλμένος του ioniansports.gr Δημήτρης Πέττας, θα μας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό για τη μεγάλη “μάχη” των Γαλαζοπράσινων απέναντι στο φαβορί κατά πολλούς για την κατάκτηση της πρώτης θέσης…

Το ματς ξεκινά στις 17.00, ενώ μισή ώρα νωρίτερα θα ξεκινήσει το live μας. Μείνετε συντονισμένοι…

Olymp;ia 1

Το γήπεδο του Στρεφίου, λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης

Η αποστολή του Ζακυνθιακού, έφτασε στις 15.00 στο γήπεδο του Στρεφίου, δέκα χιλιόμετρα έξω από την πόλη του Πύργου στο δρόμο προς Αρχαία Ολυμπία.

Σε ένα φιλόξενο περιβάλλον, η διοίκηση του Άρη καλωσόρισε τα μέλη της αποστολής του Ζακυνθιακού, με προεξέχοντα τον Πρόεδρο Βασίλη Καλογερόπουλο.

Σε ένα πανέμορφο γήπεδο, η ζέστη είναι αρκετή αλλά ο καιρός είναι ιδανικός για ποδόσφαιρο αφού φυσά και ένα ελαφρύ αεράκι.

Περίπου 30-40 φίλοι της νησιώτικης ομάδας έχουν ακολουθήσει την αποστολή και για αυτούς προβλέπεται θέση πίσω από τη μια εστία.

Δύο κερκίδες με πλαστικά καθίσματα υπάρχουν στο γήπεδο. Επίσης υπάρχουν τέσσερις σημαίες όπως η Ελληνική, της Ευρωπαϊκής Ένωσης, των Ολυμπιακών αγώνων αλλά και της γηπεδούχους ομάδας.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται ήδη στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση τους, όπως φυσικά και οι διαιτητές.

Με μπλε εμφανίσεις ο Ζακυνθιακός, ο Άρης με τις κλασικές κιτρινο-κόκκινες (α λα Αθηναϊκός στην δεκαετία του 90)

Olymp;ia 3

Οι Συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρης Αρχαίας Ολυμπίας (Ντανιέλ Μπατίστα): Αλεξανδρόπουλος, Γαλανόπουλος (74′ Οικονομίδης), Νικολόπουλος, Αναμουρλίδης, Καρύδης, Πανάκης, Μπρης, Δημητρουλόπουλος. Καπατσούλιας (59′ Στρίγγας), Μπράβος, Θεοδωρακόπουλος (51′ Παπαγεωργίου)

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Στρίγγας, Μπακάλης, Οικονομίδης, Παπαζώης, Γεωργιόπουλος, Παπαγεωργίου, Πετρόπουλος.

Α.Ο.Π Ζακυνθιακός (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Φυτόπουλος, Μαρμαράς, Αρκαδιανός, Τζιαφέρης, Κωστάκης, Λιβέρης, Σούρμπης, Δρόσος (86′ Κόλα) , Πέττας (90+3′ Κίτος), Καραμαλίκης (81′ Μαλαφούρης)

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κίτος, Μαλλιάς, Λάππος, Μαλαφούρης, Κόλα,Θεοδώσης

Διαιτητές: Κορδολαίμης, Λάμπρου, Μητάρης (Ανατολικής Αττικής).

Olympia 4

300 άτομα στις κερκίδες, περίπου 40 φίλοι του Ζακυνθιακού με εντυπωσιακές σημαίες (δείτε φώτο)

Zakynthiakos shmaies

Όλα έτοιμα για να βγουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα!

Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο…

zakynthiakos xartakia

Ξεκίνησε το ματς, στην σέντρα ο Άρης Αρχαίας Ολυμπίας…

1′ Πέναλτι για τον Άρη με το ξεκίνημα (!!!), σε ανατροπή του Νικολόπουλου από το Φυτόπουλο. Ο Αγρινιώτης αμυντικός στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα ανέτρεψε τον πρώην παίχτη του ΑΠΣ, με τον Κορδολαίμη να υποδεικνύει άμεσα την εσχάτη των ποινών.

2′ ΓΚΟΛ για τον Άρη Αρχαίας Ολυμπίας…. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Πανάκης και 1-0!

Από την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ, προσπαθεί να συνέλθει ο Ζακυνθιακού. Επικίνδυνα προσπάθησε να φύγει απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ ο Καραμαλίκης αλλά σηκώθηκε η σημαία του βοηθού για οφσάιντ.

9′ Ωραίο σουτ του Θεοδωρακόπουλου από δεξιά όπως επιτίθεται ο Άρης, η μπάλα περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χαρακτινού.

11′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟ, Ο Δρόσος θα πάρει τη μπάλα από το Λιβέρη, αυτός θα προλάβει την έξοδο του τερματοφύλακα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα προς την εστία, για να την σπρώξει στα αντίπαλα δίχτυα ο Καραμαλίκης (1-1).

Την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων έχει ο Άρης, προσέχει τα νώτα του ο Ζακυνθιακός. Δεν υπάρχουν φάσεις μετά τα δύο γκολ.

Συμπληρώσαμε 23 λεπτά στο παιχνίδι το 1-1 παραμένει…

Ένα μικρό “θέμα” στον άξονα, υπάρχει για τους φιλοξενούμενους που δυσκολεύονται να κρατήσουν τη μπάλα στην κατοχή τους.

33′ Πολύ καλές οι προϋποθέσεις αντεπίθεσης για το Ζακυνθιακό, ο Σούρμπης όμως θα κάνει λάθος αφού δεν τροφοδότησε κανέναν από τους δύο συμπαίκτες του (Πέττας, Καραμαλίκης) που βρίσκονταν σε πλεονεκτική θέση. Οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

34′ Σουτ του Καραμλίκη εκτός περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Αλεξανδρόπουλος.

36′ Κλασική ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με τον Σούρμπη να βρίσκει τον Καραμαλίκη σε πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ του τελευταίου να περνά οριακά άουτ.

37‘ Σουτ του Νικολόπουλου, ο Χαρακτίνός απομακρύνει με τις γροθιές χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία

39′ Επικίνδυνο σουτ του Μπρη, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαρακτινού.

Αναγκαστική αλλαγή λογικά για τον Άρη, με τον Θεοδωρακόπουλο να έχει χτυπήσει και μάλλον να αντικαθίσταται στην επανάληψη.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1

Μετά την ψυχρολουσία του πρώτου γκολ στο 1′ με εκτέλεση πέναλτι του Πναάκη για λογαριασμό των γηπεδούχων, ο Ζακυνθιακός βρήκε τα “πατήματα” του, για να φτάσει στην ισοφάριση με τον Καραμαλίκη. Έκτοτε αμύνθηκε πολύ καλά, παρά κάποια μικροπροβλήματα στο χώρο του κέντρου. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με τους νησιώτες να δείχνουν ικανοί για το θετικό αποτέλεσμα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο… χωρίς αλλαγές και για τις δύο ομάδες

46′ Διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για χέρι του Αναμουρλίδη μέσα στην περιοχή, μετά από προσπάθεια του Δρόσου. Αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο Κορδολαίμης.

50′ Ωραίο σουτ του Θεοδωρακόπουλου, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία του Χαρακτινού

Αλλαγή για τον Άρη, ο Θεοδωρακόπουλος θα περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου και στη θέση του θα περάσει ο Παπαγεωργίου.

55′ Όλα ρευστά στο ματς, που μοιάζει ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα!

Καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο ο Ζακυνθιακός αλλά δε λείπουν και τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας. Βραχυκυκλωμένοι μοιάζουν οι γηπεδούχοι που δε βρίσκουν διαδρόμους προς την εστία του Χαρακτινού.

Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη, στο 59′. Ο Στρίγγας θα περάσει στη θέση του Καπατσούλια, που δε φάνηκε ιδιαίτερα στο ματς.

Μέτριο ποιοτικά το ματς, χωρίς το γρήγορο ρυθμό. Καλή η παρουσία του Ζακυνθιακού στα πρώτα 60 λεπτά!

61′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, ο Καραμαλίκης θα πιάσει ένα σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Αλεξανδρόπουλο.

Προσπαθεί να πιέσει την εστία του Άρη ο Ζακυνθιακός και τα καταφέρνει.

65′ ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟ (1-2). Με σκόρερ τον Δρόσο!!!! Κόρνερ του Λιβέρη, οι αμυντικοί θα διώξουν ο νεαρός άσσος θα πιάσει το μονοκόμματο αριστερό σουτ και θα βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του!

73′ Το 1-2 υπέρ του Ζακυνθιακού παραμένει, με τους γαλαζοπράσινους να παίζουν πολύ ψυχωμένα και να πιστεύουν στο διπλό.

74′ Αλλαγή για τον Άρη (3η και τελευταία στο ματς) με τον Οικονομίδη να παίρνει τη θέση του Γαλανόπουλου.

79′ Αρκετός ο εκνευρισμός στις τάξεις των γηπεδούχων, όσο περνά ο χρόνος. “Παγωμένοι” οι φίλοι των γηπεδούχων που βλέπουν την ομάδα τους ανήμπορη να αντιδράσει.

Κίτρινη κάρτα στον Στέλιο Λιβέρη

Προσπαθεί να πιέσει ο Άρης, ενώ μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

81′ Η πρώτη αλλαγή για το Ζακυνθιακό, με το Μαλαφούρη να παίρνει τη θέση του πολύ καλού Καραμαλίκη. Το περιβραχιόνιο του νεοεισελθόντα στο Ζακυνθινό επιθετικό.

Κάρτα στο Νικολόπουλο, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σούρμπη

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με το Ζακυνθιακό  να κρατά γερά το διπλό στα χέρια του.

Κίτρινη κάρτα στο Θανάση Τζιαφέρη για καθυστέρηση. Νέα αλλαγή ετοιμάζει ο Στράτος Κουρούμαλος με την είσοδο του Ορέστη Κόλα.

Ο νεαρός άσσος θα πάρει τη θέση του Δρόσου, στο 88′. Εξαιρετική η παρουσία του δαιμόνιου μέσου, που είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ ενώ σκόραρε και το δεύτερο της ομάδας του.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Παπαγεωργίου να βγαίνει “φάτσα” με το Χαρακτινό και τον τελευταίο να του παίρνει τη “μπουκιά” από το “στόμα” την τελευταία στιγμή.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, τρία τα λεπτά από τον διαιτητή Κορδολαίμη.

Ένα λεπτό απομένει ακόμη για το τέλος….

Τρίτη αλλαγή για το Ζακυνθιακό με τον Κίτο να παίρνει τη θέση του Πέττα…

Τελευταία φάση για τον Άρη, με το κόρνερ να περνά ανεκμετάλλευτο…

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ… ΑΡΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ- ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ 1-2!!!

aris

zak

Μια σπουδαία νίκη για τους νταμπλούχους της ΕΠΣ Ζακύνθου, που επικράτησαν μέσα στο “σπίτι” ενός εκ των κυριότερων ανταγωνιστών τους για την άνοδο στη Γ’ Εθνική, κάνοντας το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα. Η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου είχε εξαιρετική παρουσία στο ματς, παρότι το παιχνίδι “στράβωσε” από το πρώτο κιόλας λεπτό, όταν δέχτηκε γκολ από τον Πανάκη απ’ το σημείο του πέναλτι. Οι Γαλαζοπράσινοι όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Καραμαλίκη και να πάρουν την σπουδαία νίκη με ένα υπέροχο γκολ του Δρόσου για το τελικό 1-2!

Στο άλλο ματς των μπαράζ, ο Διαγόρας Βραχνεΐκων νίκησε την ΑΕΚ Κεφαλονιάς με 2-0 με σκόρερ τον Λαζανά στο 3′ και στο 84′!