Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η Ζάκυνθος έκανε αυτό που έπρεπε χωρίς να πιάσει όμως σπουδαία απόδοση. Κέρδισε 6-0 τον Αστέρα Μαχαιράδου και μετά την ήττα του ΑΟΚ από το Τσιλιβή έπιασε κορυφή για πρώτη φορά μετά την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος…

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ>>>>>

Οι κυανοκίτρινοι μάλλον είχαν το μυαλό τους στο επόμενο παιχνίδι με το Καταστάρι αφού η απόδοση τους κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Στο 14΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με απ΄ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλίδη (η μπάλα βρήκε λίγο σε κεφάλι αμυντικού)…  Από την αρχή έως και το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ.

Στο 30΄ ο Αστέρας πήγε να κάνει τη ζημιά στη Ζάκυνθο όταν από εκτέλεση φάουλ ο Λούτζης με δυνατό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Διαμαντή. Στο 31΄ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου…

Στην επανάληψη οι κυανοκίτρινοι ανέβασαν ρυθμό, με την παρουσία του Ζαϊρί που μπήκε αλλαγή η Ζάκυνθος ανέβηκε ψηλά, κράτησε μπάλα και πέτυχε αλλά 4 όμορφα γκολ. Στο 58΄ Συνδυάστηκαν ωραία Ζαϊρί, Μπεσού , Μαλισόβας με τον τελευταίο με πλασέ να κάνει το 3-0.

Στο 76΄ ο Ζαϊρί θα συνεργαστεί με το Πέττα ο οποίος θα “κόψει” την μπάλα στον Μπεσού που πέτυχε καταπληκτικό γκολ. Στο 81΄ και πάλι ο Ζαϊρί θα βρει καταπληκτικά τον Μπεσού που με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Το τελικό 6-0 πέτυχε ο Μαροκινός άσσος που χειροκροτήθηκε δεόντως!

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τρουπιώτης-Νόλης) Διαμαντής, Μαρίνος, Κυριάζος, Παπαδόπουλος (46΄ Ζαίρί) , Μπιάζης (64΄ λτ Κίτος), Τριανταφυλλίδης, Χιονίδης, Πέττας, Μπεσού, Σούρμπης (46΄ Μαλισόβας), Σόρα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ ( Θ. Παραστατίδης) Τσιλίκης (46΄ Αντίοχος Μάρκος), Αντίοχος Χ., Κυβετός, Μαρούδας (54΄ Παραστατίδης), Λούντζης, Ελέζι, Τζελίλι, Ντούσης, Πάστρας, Μαρούδας Π., Κακολύρης Π