Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου ο φιλικός αγώνας παλαιμάχων μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και της ομάδας Λάρνακας-Αμμοχώστου από την όμορφη Κύπρο.

Ένας αγώνας που ήρθε να δημιουργήσει στενούς δεσμούς φιλίας μεταξύ των δύο ομάδων. Αυτό τόνισε στην ομιλία του ο πρόεδρος του Συλλόγου παλαιμάχων από την Κύπρο Γρηγόρης Γεωργίου ότι οι δύο ομάδες ενώθηκαν πλέον με στενούς δεσμούς φιλίας και όλη η ζακυνθινή αποστολή είναι καλεσμένη για το μεγάλο αυτό ταξίδι στην όμορφη Κύπρο. Πριν από τον αγώνα πραγματοποιήθηκαν και βραβεύσεις. Από την πλευρά του ΑΠΣ Ζάκυνθος αναμνηστικές πλακέτες έλαβαν ο Νήσης Δραγώνας και ο Ανδρέας Μοθωναίος (Ζαμόρα), ενώ παραδόθηκε τιμητική πλακέτα στην ομάδα από την Κύπρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΠΣ Ζάκυνθος ήταν ο νικητής του αγώνα καθώς επικράτησε με 3-1. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν αμφίρροπο και εξίσου μοιρασμένο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Αργύρη Αργυρού. Η απάντηση για την ομάδα της Ζακύνθου ήρθε με τον Νίκο Μαρίνο (Ξύδη) με ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοφάνους ισοφαρίζοντας σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ζακυνθινή ομάδα που είχε εναλλακτικές λύσεις στον πάγκο ανέβασε την απόδοση της, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους μου ξέμειναν από δυνάμεις καθώς υπήρχε μόνο μια αλλαγή από τον πάγκο. Έτσι λοιπόν οι νησιώτες του Ιονίου πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1 με τον Διονύση Μουζάκη και κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη με τον Σπύρο Φιορεντίνο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Την απονομή του Κυπέλλου στη νικήτρια ομάδα έκανε ο επίτιμος πρόεδρος και Ιδρυτής της Δόξας Κατωκοπιάς Φώτος Γιάννακας.

*Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Πυλαρινός με βοηθούς την Αντζελέτα Παλαιοθοδώρου και τον Γιάννη Τατσίνα

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Νίκος Κοντονής) Καμπιώτης, Ξένος Χ., Πίσκοπος, Αγγελόπουλος, Μπιάζης, Σιδηροκαστρίτης, Μαρίνος Ν., Καραολής, Αλιβίζος, Τριανταφυλλίδης, Φιορεντίνος.

Έπαιξαν και οι: Ξένος, Παπαδάτος, Βυθούλκας, Μάργαρης Κ., Μουζάκης, Φιλιάς, Μαρίνος Κ., Σούλης, Κούτσης.

Λάρνακα-Αμμόχωστος: Θεοφάνους, Σουρούλας, Τσιάλης, Άσπρου, Παρασκευά, Αντωνίου, Χαίλης, Κουλαμπής, Χριστοδούλου, Αργυρού, Κερμάνος.

Έπαιξε και ο Πανταζής.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι αρχηγός του ΑΠΣ Ζάκυνθος ήταν θρύλος του ποδοσφαίρου Διονύσης Σιδηροκαστρίτης ο οποίος αγωνίστηκε για 15 λεπτά περίπου, στην συνέχεια παρέδωσε το περιβραχιόνιο στον Διονύση Μουζάκη που τον αντικατέστησε. Την ώρα που αποχωρούσε όλοι οι παρeβρισκόμενοι τον χειροκρότησαν θερμά.

Η συνέχεια της φιλοξενίας για τους αδελφούς Κύπριους δόθηκε το βράδυ στην ταβέρνα του “Αλιβίζου”