ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 0

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 4

Διαιτητές: Τσαγκαράκης (Αχαΐας), Μπέης, Ψάρρης (Ζακύνθου)

Ημίχρονο: 0-1

Σκόρερ: 39’ Κανιούρας (0-1), 60’ Μπράχος (0-2), 69’ Κανιούρας (0-3), 90+3’ Κανιούρας (0-4)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Σπύρος Φιορεντίνος): Τσιώτας, Μυλωνάς, Αριστομενόπουλος, Τσουράκης, Καμπούρης, Παναγιωτόπουλος, Τζιζαερλής, Κωτάτης, Ρουχίτσας, Κορσιάνος, Τσάβος.

Έπαιξαν και οι: Λιβέρης, Πέττας, Τζούμπας, Μαμφρέδας

Αναγέννηση Καρδίτσας (Δημήτρης Δρόσος): Γεωργαντζάς, Πόποτας, Γεωργίου, Αδαμόπουλος, Καραγεώργος, Χύτας, Θεοδωρόπουλος, Μπράχος, Κανιούρας, Ζέρβας, Παπαδημητρόπουλος

Έπαιξαν και οι: Γεωργίου, Γκουγκούδης, Τζερτζελάς

Μπορεί μια εβδομάδα νωρίτερα, να είχαν εντυπωσιάσει με την απόδοση τους κόντρα στον Ηρακλή αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην στιβαρή Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ίσως η καλύτερη ομάδα που έχει αντιμετωπίσει εντός έδρας η ομάδα Νέων του ΑΠΣ και δικαίως έφτασε σε ένα μεγάλο και άνετο σκορ (0-4). Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο επιθετικός Βάϊος Κανιούρας, που με τρία προσωπικά γκολ, οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Θεσσαλούς στο τρίποντο.

Ένα παιχνίδι κέντρου, χωρίς τις πολλές φάσεις μπροστά απ’ τις δύο εστίες παρακολούθησαν οι 50 περίπου φίλοι του ποδοσφαίρου στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά όμως η Καρδίτσα ήταν καλύτερη, με τους παίχτες της να πηγαίνουν πρώτοι στις «κόντρες» και τις προσωπικές μονομαχίες.

Η Ζάκυνθος είχε περιοριστεί περισσότερο σε παθητικό ρόλο, χωρίς τις επιθετικές τάσεις που είχε δείξει στο παιχνίδι με το «Γηραιό». Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό σουτ με το Χυτά στο 5’, το οποίο εξουδετέρωσε αποτελεσματικά ο Τσιώτας.

Έκτοτε η μπάλα παιζόταν στο κέντρο, ώσπου ήρθε η φάση του 39ου λεπτού, όταν η Καρδίτσα θα κλέψει τη μπάλα λίγο έξω απ’ την περιοχή των νησιωτών, με το Μπράχο να βγάζει μπαλιά «πάρε- βάλε» για τον Κανιούρα, που δεν αστόχησε στο τετ-α-τετ για το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Σπύρος Φιορεντίνος προσπάθησε να αλλάξει τις ισορροπίες με την είσοδο του Νίκου Πέττα (επαγγελματίας που δεν έπαιξε στο παιχνίδι των μεγάλων με Βατανιακό) αλλά εις μάτην. Η ομάδα παρέμενε «βραχυκυκλωμένη» και παραλίγο να δεχτεί γρήγορα και το δεύτερο γκολ, όταν το σουτ του Κανιούρα από καλή θέση, θα διώξει σωτήρια ο Τσιώτας.

Στο 54’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν με τον Τσάβο, όταν σε έξοδο που επιχείρησε ο γκολκίπερ Γεωργαντζάς δε θα συγκρατήσει τη μπάλα αλλά ο νεαρός επιθετικός δε θα σημαδέψει σωστά παρά τις καλές προϋποθέσεις που του παρουσιάστηκαν.

Το δεύτερο γκολ της Αναγέννησης και ο τρόπος με τον οποίο σημειώθηκε, θα κόψει ουσιαστικά τα «πόδια» των γηπεδούχων. Στο 60’ ο Μπράχος θα εκμεταλλευτεί μια ασυνεννοησία μεταξύ Τσιώτας και Αριστομενόπουλου, προλαβαίνοντας στην έξοδο το γκολκίπερ του ΑΠΣ για το 0-2.

Από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα για την ομάδα του Δημήτρη Δρόσου, αφού στο 69’ ο Κανιούρας θα σκοράρει ξανά σε φάση διαρκείας (με προβολή στην επαναφορά), αφού πρώτα ο Τσιώτας είχε αρνηθεί στο Ζέρβα σίγουρο γκολ με υπέροχη επέμβαση.

Το παιχνίδι θα τελειώσει άσχημα όπως άλλωστε εξελίχθηκε για την ομάδα του Σπύρου Φιορεντίνου, αφού στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά ο Κανιούρας, με υπέροχο φάουλ θα στείλει τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Τσιώτα για το τελικό 0-4.