Την “πτήση” του με προορισμό τα “σαλόνια” της Β’ Εθνικής, συνέχισε ο Έσπερος ΑΟΠΑ, που επικράτησε της ΑΓΕΖ στην Παναγούλα με 74-82.

Οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν στην κορυφή και δείχνουν ότι τίποτε δε μπορεί να τους σταματήσει από το να πετύχουν τον στόχο τους.

Από την πλευρά της η νησιώτικη ομάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική μέχρι και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αλλά δε μπόρεσε να αντέξει παραπάνω, χάνοντας με τραυματισμό έναν από τους κορυφαίους της στο ματς (Χρήστος Κοτσέτας).

Κάπου εκεί η “ψαλίδα” της διαφοράς άνοιξε με αποτέλεσμα τα πράγματα να γίνουν ιδιαίτερα δύσκολα στην τελευταία περίοδο.

Το ματς αναλυτικά

Μεγάλη ανάγκη τη νίκη και τους δύο βαθμούς είχε ο φιλοξενούμενος Έσπερος στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στην ΑΓΕΖ. Για το λόγο αυτό οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά στο τερέν, δείχνοντας ότι διαθέτουν μεγάλη ποιότητα. Από την άλλη η Ένωση ξεκίνησε νωθρά το ματς, καθώς ήταν λογικό το έξτρα κίνητρο να απουσιάζει, αφού ο στόχος της εισόδου στην πρώτη δυάδα είχε απομακρυνθεί αισθητά.

Έτσι ο Έσπερος θα πάρει εξ’ αρχής “κεφάλι” στο σκορ,με τους παίχτες του να είναι ιδιαίτερα παθιασμένοι και εύστοχοι. Έτσι με καλάθι του Στυλίδη ήρθε το αρχικό 5-17 (μόνο με βολές σκόραραν οι παίχτες του Μπεκέ), για να ακολουθήσει γκολ-φάουλ του Δίπλαρου, ένα φόλοου του Μπάρτζου και ένα ακόμη καλάθι του Στυλίδη για το 14-26 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά εξακολουθούσε να παραμένει πάνω από τους δέκα πόντους (15-26, 17-30, 19-35), για να “ξυπνήσει” στην συνέχεια η ΑΓΕΖ και να μειώσει σε 27-37 με τον Στέφο.

Με τρίποντο του Καρβούνη, άμεση “απάντηση” του Δίπλαρου και 7 σερί πόντους από Μουλά, Μπάρτζο και Κοτσέτα η “ψαλίδα” θα κλείσει αισθητά στο 37-42 για το πρώτο ημίχρονο.

Εκεί όπου το ματς θα “ανάψει” για τα καλά, ήταν στην 3η περίοδο, με την ψυχωμένη ΑΓΕΖ να ισοφαρίζει αλλά και να προσπερνά στο σκορ, βάζοντας σε “πονοκέφαλο” τον αντίπαλο τεχνικό. Με καλάθια των Ζαχαράκη και Μπάρτζου θα έρθει το 42-42, για να ακολουθήσει τρίποντο του Καρβούνη και καλάθι του Στέφου που έφερε τους γηπεδούχους στη “θέση του οδηγού” για πρώτη φορά στο ματς (47-46). Λίγο πιο πριν ο πολύ καλός Κοτσέτας θα αποχωρούσε από το ματς, έχοντας πρόβλημα στο αριστερό πόδι.

Ο Έσπερος έδειξε καθαρό μυαλό στα δύσκολα, με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα και έκτοτε να μην το χάσει ποτέ.

Με καλάθι του “δεινόσαυρου” Μέλκινς, δύο εύστοχες βολές του Λαμπρόπουλου αλλά και ισάριθμες των Στυλίδη, Δίπλαρου το 47-46 θα γίνει μονομιάς 47-54, με την ΑΓΕΖ να μην το βάζει κάτω και να μειώνει ξανά σε 51-54 με τους Μουλά και Νικολόπουλο.

Με τρίποντο του Δίπλαρου και δύο καλάθια των Στυλίδη, Κάλλη το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί στο 51-63.agez 2

Το “τοπίο” είχε αρχίζει να “καθαρίζει” και αυτό που έπρεπε να κάνει στο τέλος ο Έσπερος ήταν να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ. Η διαφορά θα “ανοίξει” ξανά με νέο τρίποντο από τον Δίπλαρο για το 60-76, ενώ πρώτα είχε δοθεί τεχνική ποινή στον ερυθρόλευκο πάγκο.

Οι Στέφος και Στυλίδης έφεραν το ματς στο 66-80, με το Μακρή να κάνει το 66-82 και τους Ζαχαράκη- Μπάρτζο να μειώνουν σε 71-82.

Το ματς θα ολοκληρωθεί στο 74-82 με ένα καλάθι του Παπάδη και μια εύστοχη βολή του Στέφου.

Διαιτητές ήταν οι Σιώκας και Στρέμπας, από τους οποίους είχαν πολλά παράπονα οι γηπεδούχοι!

Τα δεκάλεπτα ήταν: (14-26), (37-42), (51-63), (74-82)

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Κοτσέτας 6 (2τρ.), Καρβούνης 6 (2τρ.), Παπάδης 4, Μπάρτζος 14 (2τρ.), Ζαχαράκης 4 (1τρ.), Καραμπάτσος 4, Στέφος 16, Μουλάς 11, Νικολόπουλος 9.

Έσπερος ΑΟΠΑ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Μακρής 6, Λαμπρόπουλος 8, Μέλκινς 9, Στυλίδης 18, Οικονομόπουλος 2, Κάλλης 4, Δίπλαρος 19 (3τρ.), Λυμπέρης 6 (2τρ.), Αγγελόπουλος 10 (2τρ.)