Πραγματοποιήθηκε ο φιλικός αγώνας στο Αργίνιο μεταξύ του Παναγρινιακού και του ΑΠΣ Ζάκυνθος, στα πλαίσια της προετοιμασίας που κάνουν και οι δύο ομάδες. Το σκορ 3-3 με του προπόνηση της νησιώτικής ομάδας να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα για το επίπεδο των παικτών του. Σίγουρα ούτε αυτό το φιλικό είναι φιλικό πλήρων συμπερασμάτων καθώς η Ζάκυνθος δεν έχει ολοκληρώσει τις μεταγραφές της.

Όμως, ήταν ένα δυνατό τεστ όπου μέσα από αυτό βγαίνει μια εικόνα για το που βαδίζει η κυανοκίτρινη ομάδα. Το αποτέλεσμα αυτό το 3-3 δείχνει από μόνο του ότι η ζακυνθινή ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης σε σχέση πάντα με το πρώτο φιλικό κόντρα στον Αίαντα Γαστούνης. Και αυτά τα θετικά σημάδια φανερώθηκαν κατά διαστήματα σε αυτό το ματς στο Αργίνιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στο στρατόπεδο της Ζακύνθου θα πρέπει να επαναπαυτούν, πρέπει να προσπαθήσουν ακόμα περισσότερο για έτσι ώστε η ομάδα να είναι ανταγωνιστική σε όποια έδρα και να αγωνίζεται.

Θα πρέπει φυσικά να αναφέρουμε ότι το ρόστερ της ζακυνθινής ομάδας δεν έχει ολοκληρωθεί καθώς έλειπαν τόσο ο πορτογάλος Κατέϊρα, όσο και ο Βραζιλιάνος Εντουάρντο καθώς και δύο ακόμα μεταγραφές στο δεξί άκρο της άμυνας και της επίθεσης.

O τεχνικός της Ζακύνθου Μάριος Παναγιώτου παρέταξε την ομάδα με τους Μπλατσιώτη κάτω από τα δοκάρια, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Περιστέρης, αριστερά ο Ελέζι, κεντρικοί αμυντικοί Νόνης και Καλλιβωκάς, καθαρός κόφτης ο Σούρμπης, δυο επιτελικά χαφ Μανέ και Ζαχαριουδάκης, αριστερά ο Κάρδαρης, δεξιά ο Καψάσκης και μοναδικός προωθημένος ο Τσιμέλι.

Στα του παιχνιδιού τώρα… όπως το περιγράφει ο καλός συνάδελφος από το arginiara.gr Μπάμπης Τσιρώνης:

Ο Παναγρινιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από το 4ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά του Τσάκνη από το σημείο του πέναλτι, έπειτα από πανέμορφη σέντρα του Μήλιου από αριστερά. Στο 9ο λεπτό η Ζάκυνθος έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Γουίλσον Τσιμέλι κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μανιάτη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κάρδαρη.

Ανέβηκε στο 10λεπτο η Ζάκυνθος

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, η Ζάκυνθος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Κάρδαρη να σουτάρει και τον Μανιάτη να αποκρούει. Η ισοφάριση ήρθε στο 17ο λεπτό όταν μετά από όμορφη σέντρα του Κάρδαρη από δεξιά, ο Σωτηρόπουλος προσπάθησε να απομακρύνει σε κόρνερ αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του, για να γίνει το 1-1. Στο 22ο λεπτό είχαμε το καθιερωμένο πλέον διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Κυρίαρχος ο Παναγρινιακός μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου

Έπειτα στο 27ο λεπτό ο Παναγρινιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόλια κόντραρε στο τείχος, η μπάλα πήρε ύψος και προσγειώθηκε στο εξωτερικό μέρος των διχτύων του τέρματος της Ζακύνθου, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με την εκτέλεση του κόρνερ στο 28ο λεπτό ο Παναγρινιακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν από εξαιρετική σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Σωτηρόπουλος πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής όμως ο Μπλατσιώτης απέκρουσε.

Τελικά η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα στο 36ο λεπτό, όταν μετά από τρομερή ενέργεια του Τσάκνη που πέρασε τη μπάλα πάνω από το σώμα αμυντικού της Ζακύνθου, ο νεαρός μεσοεπιθετικός πάσαρε στον Παλιάτσα, με τον δεύτερο να πλασάρει προ κενής εστίας για να κάνει το 2-1.

Ο Παναγρινιακός ανέβασε πολύ τον ρυθμό του και τρία λεπτά αργότερα, στο 39ο λεπτό, μετά από φανταστική κάθετη πάσα του Μήλιου στον Τσοπανά και έξυπνο γύρισμα του νεαρού εξτρέμ στον Βασιλόγιαννη που βρισκόταν κοντά στο σημείο του πέναλτι, ο τελευταίος «εκτέλεσε» με όμορφο πλασέ τον Μπλατσιώτη και έγραψε το 3-1.

Στο 42ο λεπτό ο Ζαχαριουδάκης επιχείρησε να μειώσει το σκορ με ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μανιάτη και το 3-1 παρέμεινε.

Ανώτερη η Ζάκυνθος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης

Η Ζάκυνθος ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να μειώσει σε 2-3 στο 49ο λεπτό με τον Ζαχαριουδάκη, ο οποίος πολύ έξυπνα «τρύπωσε» ανάμεσα στους αμυντικούς του Παναγρινιακού εκμεταλλευόμενος μία λάθος συνεννόηση και αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε εύστοχα τον Μανιάτη.

Έπειτα οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές και καμία ομάδα δεν είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η Ζάκυνθος συνέχισε να πιέζει για κάποιο γκολ, ενώ και ο Παναγρινιακός διατήρησε τον ρυθμό του σε υψηλά επίπεδα, χωρίς όμως να υπάρχει κλασσική ευκαιρία για γκολ, παρά μόνο κάποιες σέντρες από τα πλάγια που δεν μπόρεσαν να μετουσιωθούν σε φάσεις με κάποια καλή τελική προσπάθεια, αλλά και κάποια μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τις δύο εστίες.

Ισορρόπησε ο Παναγρινιακός και έχασε πέναλτι

Στο 67ο λεπτό υπήρξε νέα διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές και με την επιστροφή τους στο χορτάρι ο Παναγρινιακός ήταν αυτός που ανέβασε υψηλότερα την γραμμή της άμυνάς του, θέλοντας να πιέσει ψηλότερα και να κυνηγήσει κάποιο ακόμα γκολ.

Στο 77ο λεπτό ο Τσακανίκας του Παναγρινιακού που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο έκανε μία όμορφη ατομική προσπάθεια και κέρδισε το πέναλτι από προβολή του Κυριάζου, ο οποίος επίσης είχε μπει ως αλλαγή για την Ζάκυνθο πριν από λίγα λεπτά.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοντογιάννης, ο οποίος επιχείρησε ένα δυνατό χαμηλό πλασέ στην αριστερή γωνία της εστίας των φιλοξενούμενων, αλλά η μπάλα κόντραρε στο δοκάρι και έπειτα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Τελευταία λέξη η Ζάκυνθος και ισοφάριση με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ

Ο Μουλιάντι που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο πριν από λίγα λεπτά δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναγρινιακού και στο 88ο λεπτό μετά από όμορφη ατομική ενέργεια κέρδισε το κόρνερ από προβολή του Τσακανίκα που δεν του επέτρεψε να σουτάρει από πλάγια θέση.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας από αμυντικούς του Παναγρινιακού, η Ζάκυνθος κέρδισε το φάουλ σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Καρκαλή που νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Μανιάτη.

Την εκτέλεση του φάουλ στο 89ο λεπτό ανέλαβε ο Μουλιάτι, ο οποίος με ένα τεχνικό δεξί πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από το τείχος και με αρκετά φάλτσα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναγρινιακού για να διαμορφώσει το τελικό 3-3.

Λίγο πριν τη λήξη, ο 16χρονος Γιαννόπουλος του Παναγρινιακού που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 66ο λεπτό στη θέση του Μήλιου, επιχείρησε να βρει δίχτυα με ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Συνθέσεις:

Παναγρινιακός (Βασίλης Ξανθόπουλος): Μανιάτης (83′ Καρκαλής), Παλιάτσας (80′ Γαβριήλ), Γκόλιας, Σωτηρόπουλος (46′ Λίτσος), Φραγκούλης (64′ Τουρλίδας), Μανιώτης (83′ Αϋφαντόπουλος), Τσοπανάς (78′ Αντωνόπουλος), Κοντογιάννης, Βασιλόγιαννης (46′ Τσακανίκας), Μήλιος (66′ Γιαννόπουλος), Τσάκνης (71′ Μουχάνης).

Ζάκυνθος (Μάριος Παναγιώτου): Μπλατσιώτης, Περιστέρης, Ελέζι, Νόνης, Καλλιβωκάς, Σούρμπης, Μανέ, Τσιμέλι, Ζαχαριουδάκης, Κάρδαρης και Καψάσκης. Αγωνίστηκαν επίσης στο δεύτερο ημίχρονο: Μαρούδας, Μαρίνος, Κυριάζος, Μουλιάτι, Φυτόπουλος, Λύρτζης, Τζανάρι, Κοντονής, Ζήβας.